komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 17 października 2019

Wiktora, Marity

Samorządy wspierają program "Czyste Powietrze"

czwartek, 11.7.2019 15:00 , komentarze: 0 , odsłony: 208
kategorie artykułu:

Dolnośląskie samorządy włączają się w obsługę rządowego programu "Czyste Powietrze", dzięki któremu mieszkańcy pozyskują pieniądze m.in. na wymianę pieców kopciuchów i ocieplenie domów. Pierwsze 16 gmin podpisało w tej sprawie porozumienia z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.Po liście od Ministra Środowiska z zaproszeniem do współpracy część dolnośląskich gmin już podjęła decyzje o formalnym przystąpieniu do programu. Porozumienia podpisali włodarze gmin uzdrowiskowych: Polanica-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Szczawno-Zdrój i Duszniki-Zdrój oraz samorządowcy z Dobroszyc, Szklarskiej Poręby, Chojnowa, Podgórzyna, Głuszycy, Bierutowa, Zgorzelca, Gaworzyc, Nowogrodźca, Udanina, Grębocic i Zawoni. 

- Zapraszam wszystkie dolnośląskie samorządy do włączenia się w obsługę tego ważnego dla mieszkańców programu - powiedział Łukasz Kasztelowicz, Prezes Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu. 

Samorządy będą m.in. udzielać informacji i pomagać mieszkańcom w wypełnianiu wniosków. Zajmą się również ich oceną i weryfikacją. Gminy będą przyjmowały wnioski (oraz ich ewentualne korekty), dokonają również ich oceny i weryfikacji. Od jesieni ub. roku, kiedy program został uruchomiony działają cztery punkty obsługi klienta programu "Czyste Powietrze", prowadzone przez WFOŚiGW we Wrocławiu w: stolicy regionu, Wałbrzychu, Jeleniej Górze i Legnicy. Teraz liczba takich punktów będzie rosła, wraz z przystępowaniem kolejnych samorządów do obsługi programu. Podczas spotkania z samorządowcami, w którym uczestniczył także Bartłomiej Wiązowski, Wiceprezes WFOŚiGW we Wrocławiu przekazano informacje o bieżących efektach wdrażania programu na Dolnym Śląsku. 

Na portalu beneficjenta jest zalogowanych ponad 11 tysięcy osób, to potencjalni beneficjenci programu. Do Funduszu wpłynęło 3,2 tys. wniosków. WFOŚiGW we Wrocławiu rozpatrzył 1,9 tys. wniosków. Przyznane dofinansowanie to kwota blisko 24 miliony złotych. Fundusz podpisał 721 umów. WFOŚiGW we Wrocławiu wypłacił do tej pory beneficjentom drugą co do wielkości w kraju kwotę pożyczek, ponad pół miliona złotych. Łącznie z dotacjami Fundusz wypłacił blisko 4 miliony złotych. 

"Czyste Powietrze" to kompleksowy program, dzięki któremu właściciele domów jednorodzinnych, mogą nie tylko wymienić przestarzałe piece m.in. na kotły gazowe czy pompy ciepła, ale i pozyskać pieniądze na ocieplenie swoich domów oraz wymianę okien i drzwi. W efekcie program przyczyni się do poprawy czystości powietrza, ale i przyniesie oszczędności dla kieszeni zwykłego Kowalskiego, który będzie płacił mniej za ogrzewanie - mówi Kasztelowicz.

Podpisanie porozumień przez samorządy oznacza ułatwienie i zwiększenie dostępu do miejsc, w których mieszańcy będą mogli uzyskać pełną obsługę składanych wniosków - dodaje.

 
Nowy wątek


Wasze komentarze

Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele