komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 6 sierpnia 2020

Slawy, Jakuba

Instytut Grotowskiego świętuje 30 lat spektaklu "Moskwa-Pietuszki"

sobota, 27.4.2019 17:00 , komentarze: 0 , odsłony: 865
kategorie artykułu:

Legendarny spektakl „Moskwa–Pietuszki” w wykonaniu Jacka Zawadzkiego będzie można zobaczyć w maju w Instytucie Grotowskiego. Przedstawienie prezentowane było na wszystkich najważniejszych festiwalach w Polsce, a także w Moskwie, Berlinie, Londynie, Edynburgu czy Los Angeles – wszędzie spotykając się ze znakomitymi recenzjami i entuzjastycznym odbiorem. Pokazowi towarzyszyć będzie spotkanie oraz warsztaty z Jackiem Zawadzkim. 

„Moskwa–Pietuszki” to spektakl wyreżyserowany przez Zygmunta Duczyńskiego – nieżyjącego już, wybitnego twórcę teatru alternatywnego w Polsce i założyciela Teatru Kana w Szczecinie. Premiera odbyła się w 1989 roku. Ta teatralna wizja poematu Wieniedikta Jerofiejewa uznawana jest za jedno z najważniejszych dzieł literatury rosyjskiej przełomu lat 60. i 70. XX wieku. Jacek Zawadzki wciela się w postać Wieniczki, przegranego alkoholika, który utraciwszy pracę w Moskwie, wraca do swoich rodzinnych Pietuszek. Spektakl jest nie tylko portretem skłóconego z życiem nieudacznika, stanowi przede wszystkim alegorię życia jako podroży przez czyściec do raju. 

Od 1989 roku aktor nieprzerwanie prezentuje spektakl w kraju i za granicą. Przez 11 lat grał go w Stanach Zjednoczonych, zbierając znakomite recenzje: „Przeżywając intensywnie, choć w półmroku, treść przedstawienia nigdy nie ma się pewności czy jesteśmy w obecności szaleńca, poety, pijaka czy proroka [...]” („Park Labrea News”); „To piękna prezentacja możliwości stworzenia teatru przy pomocy nieosłoniętej żarówki, lustra, świeczki, walizki i jednego aktora – Teatr Kana ze Szczecina podtrzymuje podstawowe idee teatru ubogiego Jerzego Grotowskiego, akcentując intensywność spotkania rodzącego się pomiędzy widownią a wykonawcą [...]” („The Herald”). W 2012 roku Zawadzki wrócił do Polski i kontynuuje swoją teatralną podróż na trasie Moskwa–Pietuszki. Jak pisze Artur D. Liskowacki: „[…] Jest jednak coś, co – jak sądzę – różni dzisiejsze przedstawienie od tego sprzed lat. To dzisiejsze jest jakby stonowane, wyciszone. Powiedziałbym nawet, że więcej w nim pokory. A w roli Jacka Zawadzkiego – choć jest w niej trochę scenicznej ekwilibrystyki – pojawiły się prostota i czystość wyrazu, która znamionuje największe kreacje” („Kurier Szczeciński”). Spektakl zaprezentowany zostanie w Sali Teatru Laboratorium 23 maja 2019.

Dzień później, 24 maja 2019, odbędzie się spotkanie z Jackiem Zawadzkim połączone z pokazem telewizyjnego zapisu przedstawienia „Moskwa–Pietuszki” nagranego w 1995 roku z udziałem publiczności. Podczas spotkania, które poprowadzi Jarosław Fret, aktor opowie m.in. o fenomenie długowieczności spektaklu. Wstęp wolny.

Dodatkowo, 25 maja 2019, będą miały miejsce warsztaty Jacka Zawadzkiego zatytułowane „Oddech/Obecność/ Głos/Słowo/Komunikacja”. W programie m.in. seria ćwiczeń oddechowych jako podstawa pracy nad głosem, praca z tekstem czy działania ukierunkowane na wzmocnienie koncentracji. Zapisy trwają do 24 maja. Szczegóły na: https://bit.ly/2HYvzsv.

 
Nowy wątek


Wasze komentarze

dzisiaj, 1 godz temu
dzisiaj, 4 godz temu
niedziela, 2.8.2020 14:15
piątek, 31.7.2020 10:29
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki