Rekordowy rok na wrocławskim lotnisku

piątek, 5.1.2018 10:00 1388 1

W ciągu ostatnich 12 miesięcy z wrocławskiego lotniska skorzystało ponad 2 mln 855 tys. pasażerów - to o 18% więcej niż w całym 2016 roku. To kolejny historyczny rekord Portu Lotniczego Wrocław. 

Zaczynając od stycznia 2017 roku, statystyki ruchu wskazywały na to, że Port Lotniczy Wrocław zmierza ku historycznemu rekordowi. Udało się - zeszłoroczny wynik 2,4 mln obsłużonych w ciągu jednego roku podróżnych lotnisko przekroczyło już po 10 miesiącach. Dzięki temu wrocławski port zamknął rok z wynikiem 2 855 071 obsłużonych pasażerów, co oznacza wzrost o 18% w porównaniu do 2016 roku.

To ogromny sukces wrocławskiego lotniska, plasujący nas wśród najważniejszych regionalnych lotnisk w Polsce - mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. - Warto zauważyć, że to stała tendencja. Z roku na rok obsługujemy coraz więcej podróżnych nie tylko z Wrocławia i Dolnego Śląska, lecz także z regionów ościennych: Opolszczyzny, Wielkopolski i województwa lubuskiego. Wyraźnie rośnie też liczba pasażerów zagranicznych odwiedzających Wrocław – dodaje. 

Rekordowe wzrosty we wszystkich segmentach

W 2017 roku Port Lotniczy Wrocław zanotował wzrost we wszystkich segmentach ruchu. W przypadku połączeń niskokosztowych o 20,7% w odniesieniu do 2016 roku. Liczba pasażerów zwiększyła się również w segmencie połączeń krajowych – o blisko 12,6% i czarterowych – o 24%. Wciąż rozwija się segment sieciowych połączeń międzynarodowych – tutaj wzrost wyniósł 12,1%.

Minione 12 miesięcy charakteryzowało się doskonałym wypełnieniem samolotów. Na najpopularniejszych trasach przekraczało ono 90%. Hitem były kierunki południowe, między innymi Teneryfa (średnie roczne wypełnienie: 94,4%), Lizbona (93,6%) czy Malaga (92,9%), a także Wyspy Brytyjskie, na przykład loty do Cork, Dublina, Londynu Stansted (92-93%). Najlepszym miesiącem dla portu był lipiec. Niemal 315,5 tys. obsłużonych wtedy pasażerów to ponad 22,3% więcej niż w tym samym okresie w 2016 roku. Mocnym akcentem zakończył się grudzień. Wrocławskie lotnisko obsłużyło wtedy blisko 202 tys. pasażerów - był to kolejny w tym roku, dziewiąty już miesiąc ze statystyką powyżej 200 tys. 

Bogata siatka połączeń

O tak dobrych wynikach ruchu zdecydowało kilka czynników, między innymi bogata siatka połączeń. Latem do dyspozycji podróżnych była rekordowa liczba około 70 kierunków, a zimą ponad 50 - niskokosztowych, biznesowych, czarterowych. W minionym roku w rozkładzie lotów pojawiło się 16 nowości. Przewoźnicy zapowiadają już kolejne na 2018 rok.

 We Wrocławiu pasażerowie mają do wyboru już kilkanaście południowych kierunków, w tym takie nowości roku 2017, jak choćby Palermo, które jako jedyni w Polsce obsługujemy wraz z tanimi liniami. Bardzo dobrą wiadomością jest również pojawienie się w rozkładzie Zurychu, gdzie latają debiutujące we Wrocławiu linie SWISS. To duży ukłon w kierunku pasażerów biznesowych – mówi Dariusz Kuś.

2017 rok przyniósł nowe możliwości podróżowania ze stolicy Dolnego Śląska. Wśród nowości pojawiły się  tanie loty do Agadiru, Lwowa, Reykjaviku, Neapolu, Lizbony, na Majorkę, ale nie tylko. Ciekawymi propozycjami są również Edynburg, Gdańsk, Bruksela Charleroi i Tel Awiw, obsługiwane przez linie PLL Lot oraz Ryanair. Egzotyczną nowość stanowią czarterowe loty na Zanzibar, które (wchodzą  do rozkładu 7 stycznia) pozwolą poznać magię kontynentu afrykańskiego. Obok Zanzibaru, nowością od biur podróży jest też Kefalonia, Tirana i Teneryfa. 

Ciekawe widoki na 2018 rok

Równie obiecująco zapowiada się 2018 rok. Od  nowego sezonu (koniec marca) z Wrocławia z liniami Wizz Air polecimy do Porto, Kutaisi, Bazylei Miluza i Göteborga. To efekt rozbudowy bazy operacyjnej węgierskiego przewoźnika na lotnisku we Wrocławiu i pozostawienia w niej drugiego samolotu. Przybędzie również operacji lotniczych na trasach do Londynu Luton, Eindhoven, Lwowa i Reykjaviku. Wizz Air planuje wzrost we Wrocławiu o około 50%. Wiosną siatkę uzupełnią także loty do Aten (Ryanair).

Poza tym biura podróży współpracujące z wrocławskim lotniskiem ruszyły ze sprzedażą wycieczek na lato 2018. W ramach tak zwanego first minute zniżki sięgają nawet kilkudziesięciu procent. Nowymi propozycjami na wakacje, w stosunku do roku 2017, są Tivat, Ateny, Izmir i wyspa Djerba. Nowością, w porównaniu do lata 2017, jest też Teneryfa i „krótki” zimowy kierunek narciarski - Turyn.

W planach są nowe inwestycje podnoszące komfort podróżnych. Po uruchomieniu we współpracy z przewoźnikiem POLBUS PKS szybkiego połączenia WRO Airport Express (pomiędzy terminalem a autobusowym Dworcem Wrocław przy ul. Suchej) oraz możliwością bezpłatnego postoju na parkingu VIP dla użytkowników Miejskiej Wypożyczalni Samochodów Elektrycznych Vozilla, wrocławskie lotnisko zapowiada kolejne udogodnienia. Przy terminalu pojawią się nowe miejsca parkingowe. Planowana jest również budowa hotelu w pobliżu lotniska i rozbudowa płyt do odladzania samolotów.

Źródło: Wrocław.pl

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Nowy wątek
sobota, 06.01.2018 19:58
a obsługa lotniska robi za karton fajek