Dlaczego kochamy pić kawę?

czwartek, 25.11.2021 17:02 152

Picie kawy towarzyszy nam od bardzo, bardzo dawna. Jest to traktowane zresztą jak bardzo popularne w poszczególnych regionach świata rytuał, który już na stałe wpisał się w kulturę i sztukę danych narodów i zbiorowości. Pojawia się jednak dosyć istotne pytanie, dlaczego właściwie tak bardzo kochamy pić kawę? Pytanie to jest na tyle ważne, że aż zostało tematem niniejszego artykułu – a zatem przede wszystkim, zapraszamy do jego wnikliwej lektury!

Przechodząc do zmierzenia się z kwestią, dlaczego tak bardzo kochamy pić kawę, warto wskazać, że za tym wybornym wywarem przemawiają nierzadko kwestie zdrowotne. Poza znaczną dawką energii, kawa jest też źródłem antyoksydantów, które pomagają zwalczać wolne rodniki, co wpływa na polepszenie stanu zdrowia i równowagi organizmu. Jak w każdej sferze życia, tak i przy piciu kawy nie warto oczywiście przesadzać, ale w większości przypadków jedna czy dwie filiżanki kawy działają raczej pozytywnie. To zatem z pewnością jeden z mocnych argumentów za popularnością kawy i miłością, jaką darzą ją ludzie na całym świecie.

Drugi powód, dla którego kochamy pić kawę, to rozwój całej „kawowej” branży, szalenie ułatwiający sporządzenie sobie słynnej „małej czarnej”. Zwróćmy w tym zakresie uwagę przede wszystkim na najmodniejsze i najbardziej cenione urządzenia, ot chociażby takie jak ekspresy jura czy ekspresy saeco – są to niemalże „kombajny” wyposażone w liczne funkcje, które wydatnie przyczyniają się do coraz to lepszego smaku samej kawy, jak i łatwości jej przygotowania. To z pewnością również silny powód, dlaczego kawa z taką łatwością podbiła świat, a gospodarka niektórych krajów (na przykład Brazylii) opiera się w dużej mierze właśnie na eksporcie tej używki.

Ostatni, nie mniej istotny od wyżej przedstawionych powodów, to styl i sposób picia kawy, a także unikalny czas relaksu, z jakim kojarzymy nasz codzienny rytuał picia kawy. Chyba każdy z nas ma zresztą przed oczami tradycyjny obraz: wygodna sofa, filiżanka pysznej, gorącej, aromatycznej kawy w dłoni i spokojne, leniwe czytanie książki, czy oglądanie telewizji. Mówiąc inaczej, picie kawy ułatwia wydzielenie w ciągu nierzadko mocno „zagonionego” dnia kilku chwil dla własnego komfortu i relaksu i za to również uwielbiamy ten napój!