komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

piątek, 15 stycznia 2021

Pawła, Arnolda

Czynsz 0 zł? Oto dlaczego warto uważać na mieszkania bezczynszowe

czwartek, 26.11.2020 15:11 , odsłony: 190
kategorie artykułu:

Hasło "mieszkanie bezczynszowe" w ofercie sprzedaży danej nieruchomości może wyglądać naprawdę atrakcyjnie. Mniejsze opłaty co miesiąc, to więcej pieniędzy na przyjemności! Z drugiej strony bywa mylące. Jest oczywiście sporo zalet tego rodzaju mieszkań, ale trzeba wiedzieć dokładnie, na co zwracać uwagę przy zakupie mieszkania bezczynszowego. Najczęściej jest tak, że "bezczynszowe" oznacza w praktyce czynsz mniejszy, niż ma to miejsce w innych przypadkach, a czasami oznacza większe koszty, niż gdyby mieszkanie było objęte standardowym czynszem.

Wysokość czynszu w mieszkaniach bezczynszowych

Brzmi to przewrotnie, ale najczęściej właśnie tak jest. W teorii mieszkanie bezczynszowe powinno funkcjonować podobnie do domu jednorodzinnego. Właściciel bierze na siebie wszelkie koszty związane z eksploatacją budynku, ale też takich części, jak ogródek, podjazd czy klatka schodowa.

Ponieważ jednak w każdym bloku wielorodzinnym istnieją części wspólne, takie jak dach czy oświetlenie lub ogrzewanie klatek schodowych, najczęściej zawiązuje się wspólnota i na naprawy czy utrzymanie części wspólnych ustalane są odpowiednie składki, zwykle powstaje też fundusz remontowy, tym bardziej potrzebny, im starszy jest budynek.

"Bezczynszowe" w tym przypadku odnosi się do tego, że te składki są znacznie niższe od tych w standardowych mieszkaniach, ale też do tego, że właściciel sam opłaca rachunki za wodę, prąd czy ogrzewanie. Ma też pełen wgląd do informacji, na co i ile pieniędzy ze wspólnego budżetu przeznaczono oraz ma wpływ na przyszłe wydatki. W mieszkaniach z czynszem często trudno kontrolować wszystkie koszty administracji.

Wiele zależy też od ustaleń samych mieszkańców. Mogą dodatkowo wybrać firmy zajmujące się za nich sprzątaniem klatek czy choćby odśnieżaniem lub utrzymaniem zieleni wokół budynku.

Mieszkania bezczynszowe z rynku wtórnego i pierwotnego

Ogłoszenia z takimi mieszkaniami można znaleźć zarówno na rynku wtórnym, jak i na rynku pierwotnym. Przy czym rzeczywiście najwięcej takich dotyczy zazwyczaj mieszkań prosto od deweloperów i z tymi jest najmniej problemów. Tu zalet z pewnością jest kilka.

W początkowych latach użytkowania opłaty w mieszkaniu bezczynszowym zwykle są bardzo niskie. Nie ma konieczności przeprowadzania większych napraw czy remontów. Znacznie wyższy czynsz będzie obowiązywał w mieszkaniach z rynku wtórnego, do tego w budynkach, które mają już kilka czy kilkanaście lat.

Warto jednak zaznaczyć, że czasem, mimo że mieszkania mają być bezczynszowe, mieszkańcy decydują się przekazać pieczę nad budynkiem spółdzielni mieszkaniowej. Wówczas pojawiają się dodatkowe opłaty.

Zalety mieszkań bezczynszowych

Mieszkania bezczynszowe posiadają sporo zalet, ale nawet one mogą okazać się nieistotne, jeśli stosunki pomiędzy mieszkańcami pozostają napięte. Wówczas trudno ustalić sensowne rozwiązania, które będą odpowiadały wszystkim. Każda decyzja dotycząca budżetu musi zostać uzgodniona ze wszystkimi właścicielami. Brak porozumienia może wydłużać rozpoczęcie inwestycji, które czasem bywają dość kosztowne, a i czasochłonne. Mowa tu chociażby o remoncie dachu czy ociepleniu budynku. 

  • kontrola wydatków pieniędzy ze składek
  • zazwyczaj brak opłat dla zarządcy czy spółdzielni mieszkaniowej
  • niższe comiesięczne wydatki niż w przypadku mieszkań czynszowych

W sytuacji braku takiego wspólnego budżetu trzeba liczyć się z tym, że jednorazowy koszt remontu będzie znacznie wyższy, a do tego musi zostać zaplanowany samodzielnie. Koszty z kolei zostaną podzielone między sąsiadów. Ostatecznie więc znacznie rozsądniejszym rozwiązaniem jest wnoszenie co miesiąc niewielkich opłat, które pozwolą na utrzymanie budynku w dobrej kondycji.

Na co uważać?

W starszych budynkach często można napotkać problem z sąsiadami, którzy nie mają ochoty lub po prostu ich nie stać na remont części wspólnych, np. dachu. Jednocześnie trzeba założyć, że taka nieruchomość będzie już nieco zużyta, a jej stan techniczny może wiązać się z koniecznością przeprowadzenia poważniejszych prac.

Dlatego przed dokonaniem zakupu koniecznie należy sprawdzić stan techniczny budynku. Warto zabrać ze sobą fachowców, którzy to ocenią. Czasem wiele usterek widać gołym okiem.

Warto poprosić też obecnego właściciela o dokumenty dotyczące działania wspólnoty. Mając wgląd w jej finanse, również można wyciągnąć wnioski na temat tego, jak zarządzana jest dana nieruchomość. Jeżeli pojawią się jakieś poważniejsze wątpliwości, bezpieczniej będzie się wycofać, nawet jeśli oferta jest naprawdę kusząca.

Źródło: https://zaradnyfinansowo.pl/mieszkanie-bezczynszowe/

 

 

 
czwartek, 14.1.2021 12:31
1
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki