Czym zajmuje się dermatolog?

poniedziałek, 22.11.2021 14:56 129

Bardzo mało osób zdaje sobie z tego sprawę, że nawet drobna wysypka może być objawem niebezpiecznych chorób. Należy dokładnie obserwować każde niepokojące zmiany na ciele i regularnie poddawać się badaniom dermatologicznym - także w celach profilaktycznych. Specjalistą od różnego rodzaju dolegliwości skórnych jest lekarz dermatolog. Na czym dokładnie polega praca dermatologa i w jakich sytuacjach warto złożyć wizytę w jego gabinecie?

Dermatolog - kto to właściwie jest?

Lekarz dermatolog to specjalista w zakresie dermatologii (dział medycyny, który zajmuje się funkcjonowaniem i schorzeniami skóry, włosów i paznokci). Warto wiedzieć, że dermatolog nie tylko szuka przyczyn nieprawidłowości związanych ze zmianami skórnymi, lecz także przeprowadza zabiegi z dziedziny medycyny estetycznej tj. wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym, depilacja laserowa itp.

Rodzaje dermatologii

Termin "dermatologia" wywodzi się z języka greckiego, gdzie słowo "derma" znaczy "skóra". Dział medycyny, koncentrujący się na diagnostyce chorób skórnych, bardzo szybko się rozwija i posiada dwie kluczowe specjalności:

 • ➤ dermatologia doświadczalna - charakteryzuje się dokładnym badaniem, opisującym świadczone przez nią funkcje i strukturę,
 • ➤ dermatologia kliniczna - skupia się na diagnozowaniu i leczeniu niepokojących zmian na ciele.

Warto zaznaczyć, że z dziedziny dermatologii wywodzi się także szereg innych specjalizacji, które ściśle łączą się z leczeniem chorób skórnych, np.:

 • ➤ medycyna estetyczna - specjalista wykonuje zabiegi w celu poprawy wyglądu skóry pacjenta lub chcąc ochronić ją przed procesami starzenia, często również zaleca stosowanie leków,
 • ➤ wenerologia - lekarz diagnozuje i leczy choroby przenoszone drogą płciową,
 • ➤ kosmetologia - środkami wykorzystywanymi do poprawy stanu skóry są mało inwazyjne zabiegi kosmetyczne lub kosmetyki,
 • ➤ dermatologia dziecięca - dermatolog zajmuje się badaniem i leczeniem chorób skóry u dzieci.

Dermatolog - kiedy warto się do niego udać?

Gabinet dermatologiczny regularnie odwiedzać powinny osoby, które walczą z przewlekłymi chorobami skóry tj. atopowe zapalenie skóry, trądzik oraz łuszczyca. Dzięki temu specjalista będzie mógł modyfikować leczenie oraz na bieżąco kontrolować stan zdrowia.

Na pierwszą wizytę u specjalisty warto zapisać się jeśli u pacjenta występuje nadmierna potliwość, zmiana wyglądu paznokci, łuszczenie się skóry, szybkie przetłuszczanie się włosów lub łupież. Należy również zwrócić uwagę na nagłe zmiany jak dotąd zdrowej skóry. Jeśli ciało nagle stało się mocno zaczerwienione, swędzące i przesuszone, to znak, aby jak najszybciej skorzystać z pomocy lekarskiej.

Ważne jest również to, aby z porad dermatologa korzystały osoby, które mają na ciele wiele pieprzyków i brodawek. Regularne badania dermatologiczne pozwalają wykryć nowotwór skóry we wczesnym stadium.

Jakie badania wykonuje dermatolog?

Wizytę u specjalisty od chorób skórnych można podzielić na dwa etapy. W pierwszej kolejności lekarz przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem. Najczęściej zadawane pytania przez specjalistę od skóry to:

 • ➜ Co jest główną przyczyną wizyty w gabinecie dermatologicznym?
 • ➜ Od jakiego czasu występują zmiany na ciele?
 • ➜ Czy badany choruje przewlekle i czy zażywa leki?
 • ➜ Czy pacjent posiada dodatkowo inne objawy?

Po zebraniu podstawowych informacji, dermatolog przystępuje do oglądania zmian gołych okiem. Lekarz powinien sprawdzić nie tylko wygląd skróty, lecz także kondycję paznokci i włosów oraz stan błon śluzowych. Urządzeniem służącym do dokładnego przybliżenia i doświetlenia wybranego kawałka ciała jest dermatoskop, który umożliwia specjaliście szczegółowe przyjrzenie się znamionom barwnikowym. W razie konieczności dermatolog może skierować pacjenta na badania krwi np. w przypadku trądziku, aby sprawdzić czy występuje na tle hormonalnym. Badanie mikrobiologiczne zalecane jest w przypadku grzybicy stóp zaś w przypadku zmian skórnych związanych z alergią, lekarz rekomenduje testy alergiczne.

Po wykonaniu odpowiednich badań, niezbędnych do postawienia diagnozy, lekarz zaleci odpowiednią kurację w zależności od rodzaju chorób. Najczęściej jest to używanie różnych preparatów do stosowania miejscowego np. kremów, żeli lub maści, a także antybiotykoterapia. Czasami zdarza się, że potrzebne są też zabiegi chirurgiczne lub terapia laserowa. W przypadku, gdy na skórze pojawi się zmiana barwnikowa, zalecane są częste kontrole w celu sprawdzenia wielkości i kształtu.

Choroby najczęściej diagnozowane przez dermatologów

Najpopularniejsze schorzenia, o których możemy się dowiedzieć w gabinecie specjalisty od chorób skóry to:

 • → łojotokowe zapalenie skóry,
 • → łuszczyca, trądzik,
 • → bielactwo, wszawica, łupież, łysienie, świerzb,
 • → opryszczka, rumień, znamiona barwnikowe, melanodermia,
 • → grzybice stóp, liszaje, rozstępy, nadmierna potliwość,
 • → nowotwory skóry, odparzenia, wypadanie włosów,
 • → wiele chorób zakaźnych np. czyraki, opryszczka, ospa wietrzna,
 • → rzeżączka, kiła, HIV.

Jak przygotować się do wizyty u specjalisty?

W gabinecie dermatologicznym lekarz szczegółowo ogląda i bada skórę, dlatego warto zadbać o higienę, luźne ubranie - pozwoli to na szybkie rozebranie się i ponowne ubranie oraz przede wszystkim nie nakładanie makijażu i balsamów. Dermatolog sprawdza stan cery, zatem przed wizytą w gabinecie należy dokładnie zmyć makijaż i oczyścić twarz. W trakcie rozmowy ze specjalistą wypada być otwartym i szczerym. Należy dokładnie opisywać dolegliwości, co w rezultacie pozytywnie wpłynie na szybką diagnozę. Warto również wspomnieć o ewentualnie przyjmowanych lekach i wcześniej przebytych zabiegach czy chorobach.

Jeśli potrzebujesz profesjonalnej konsultacji - dermatolog we Wrocławiu jest do Twojej dyspozycji.

Podsumowanie

Należy pamiętać, że każda niepokojąca zmiana naskórkowa może okazać się niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Jeśli zauważymy zaczerwienienie na ciele, swędzące krosty bądź nagły wysyp pieprzyków, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą. Regularne badania dermatologiczne mają ogromny wpływ na zdrowie i dobrostan naszej skóry.