Czy ekogroszek jest tańszym rozwiązaniem grzewczym niż inne paliwa?

wtorek, 14.5.2024 14:22 183

Ogrzewanie domu niesie za sobą dylemat wyboru paliwa. Na rynku dostępny jest gaz ziemny, olej opałowy, drewno, węgiel, pellet czy ekogroszek. Każda z opcji ma swoje zalety i wady, a użytkownicy często biorą pod uwagę koszty oraz zysk energetyczny. Poniżej znajdziesz kilka istotnych informacji na temat ekogroszku i ogrzewania nim domu. Poznasz odpowiedź na pytanie, czy ekogroszek jest tańszy od innych paliw. Sprawdź!

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek jest produktem wytwarzanym z węgla kamiennego. Proces produkcji obejmuje oczyszczenie go z nadmiaru siarki, co sprzyja zwiększeniu kaloryczności oraz zmniejszeniu negatywnego wpływu na środowisko naturalne podczas jego spalania. Ekogroszek w pomorskim powszechnie stosuje się do ogrzewania domów i średniej wielkości obiektów wyposażonych w nowoczesne kotły automatyczne retortowe. Kumulują one gazy opałowe powstałe na skutek podniesienia temperatury w komorze spalania i ograniczeniu ilości powietrza. Dzięki spalaniu węgla oraz powstałego gazu zmniejsza się ilość szkodliwych substancji i zwiększa efektywność energetyczną.

Jakie cechy charakterystyczne ma ekogroszek?

Warto zauważyć, że ekogroszek w pomorskim jest chętnie stosowany ze względu na wysoką kaloryczność i przelicznik cena/efektywność energetyczna. Najlepsze gatunki ekogroszku charakteryzują się kalorycznością na poziomie do 30 MJ/kg. Tak wysoki wynik jest związany z niskim poziomem siarki, niską wilgotnością oraz umiarkowanym poziomem popiołu (do 10%). Duże znaczenie ma też poziom spiekalności, który w ekogroszku wysokiej jakości wynosi poniżej 20 (RI). Dzięki temu paliwo spala się efektywniej i nie tworzy zatorów w kotle.

Warto też wspomnieć o wygodzie stosowania ekogroszku. Składowanie nie powoduje zaśmiecania kotłowni ze względu na pakowanie w wytrzymałych workach. W kotłach z zasobnikiem można umieścić kilka worków ekogroszku, dzięki czemu można uniknąć częstego dokładania paliwa.

Jaka jest cena ekogroszku i czy palenie nim się opłaca?

W chwili tworzenia tego artykułu cena za ekogroszek w pomorskim wahała się między 1300 a 1550 zł za tonę. Ze względu na wysoką kaloryczność w porównaniu do innych paliw stałych, świetnie sprawdza się do efektywnego ogrzewania domów czy kamienic. Należy pamiętać, że koszty zakupu ekogroszku to nie jedyne zobowiązania finansowe, które należy uwzględnić.

Jakie wymagania musi spełniać instalacja grzewcza do ekogroszku?

W domach jednorodzinnych, kamienicach czy małych blokach piec na ekogroszek jest efektywnym i opłacalnym rozwiązaniem grzewczym. Wymaga jednak kotła o wysokiej sprawności (klasa 5), który zapewnia maksymalne wykorzystanie ekogroszku i gazu opałowego powstałego na skutek zagazowania. Dodatkowo musisz znaleźć miejsce na instalację kotła oraz przestrzeń na składowanie opału. To wspólne potrzeby w zasadzie dla każdego typu ogrzewania na paliwo stałe (wyjątek to kominek na drewno, który może zajmować mniej miejsca i być jednocześnie ozdobą).

Przed podjęciem ostatecznej decyzji przelicz wszystkie koszty i uwzględnij dostępność paliwa oraz regulacje polityki grzewczej w danym regionie.