Czołowi europejscy prawnicy przez trzy dni dyskutują we Wrocławiu

wtorek, 5.7.2022 15:59 145 0

Minister Sprawiedliwości Włoch, Marta Cartabia, oraz Minister ds. Sprawiedliwości oraz Demokracji, Spraw Europejskich i Równości niemieckiego kraju związkowego Saksonii, Katja Meier to tylko dwie spośród tysiąca osób, które biorą udział we wrocławskiej konferencji  "Global Problems and Prospects in Public Law". Przez trzy dni na Uniwersytecie Wrocławskim rozmawiają o perspektywach i wyzwaniach prawa publicznego w Europie i na świecie.

Jak powiedziała niemiecka minister, Katia Meier, nie bez powodu spotkanie prawników z całego świata ma miejsce w Polsce. 

- Jesteśmy od lat w europejskiej wspólnocie i jak mniemam, podzielamy te same wartości Unii Europejskiej. Jedną z nich jest praworządność. Dlatego bardzo uważnie obserwujemy zmiany w polskim systemie prawnym i nie kryję, że te obserwacje napełniają mnie  - czy nas - olbrzymim niepokojem, zwłaszcza gdy na celownik brane są podstawy demokratycznej niezależności sądów. Raz po raz widać niebezpieczne działania świadczące o ingerencji władzy wykonawczej w niezależność polskiego sądownictwa. 
 
To dlatego jednym z gości konferencji miał być przewodniczący Trybunału Sprawiedliwości z Luksemburga Lenarts, który z powodów zdrowotnych na dzień przed przyjazdem musiał go odwołać. 
Z organizacji konferencji we Wrocławiu cieszy się wiceprezydent miasta Sebastian Lorenc:

- Sama konferencja jak też i jej wnioski będą stanowić istotne wsparcie dla polskiej demokracji, dla procesów integracji europejskiej, dla utrzymania i wzmocnienia tych wszystkich wartości na których zbudowana jest nasza europejska wspólnota.
 
Amerykańscy organizatorzy konferencji jak i przewodnicząca stowarzyszenia ICON-S minister sprawiedliwości Włoch Marta Cartabia podkreślała w powitalnym przemówieniu, że nie bez powodu z polskich miast to Wrocław i Uniwersytet Wrocławski zostały wybrane na organizatorów spotkania:

- Wrocław od zawsze był miastem, które szanowało demokrację, zasady kierujące europejską wspólnotą, przestrzegało europejskich wartości – to zapewne spowodowało, że organizatorzy z międzynarodowego stowarzyszenia ICON-S wybrali Wrocław i Uniwersytet Wrocławski – podkreśla Lorenc.   

Prawnicy rozmawiają jednak nie tylko o procesie stanowienia prawa w Polsce, ale też o wyzwaniach, przed jakimi stoi system prawa, takich jak zdrowie publiczne oraz migracje. 

- Problemów prawnych do rozwiązania w Europie i na świecie jest bardzo dużo. Odpowiedzią na nie mogą być nieprzewidywalne, arbitralne ruchy poszczególnych rządów. Albo racjonalne i skoordynowane działania oparte na z góry ustalonych regułach. Praworządność i zdrowy rozsądek podpowiadają, że tylko ten drugi sposób może być skuteczny. A jak to osiągnąć w poszczególnych kwestiach – o tym właśnie chcemy rozmawiać podczas konferencji – tłumaczy prof. Dariusz Adamski z Uniwersytetu Wrocławskiego. 

Trzydniowa międzynarodowa konferencja prawa publicznego pt. „Global Problems and Prospects in Public Law” odbywa się na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Kluczowymi partnerami w tym przedsięwzięciu są Urząd Miasta Wrocławia oraz International Society of Public Law. 

- Co istotne, zależy nam na podjęciu dyskusji o odpowiedzialności prawników za to, jak prawo funkcjonuje i jak jest postrzegane w społeczeństwie. Do rozmowy na temat roli prawników oraz pisarzy w tłumaczeniu oraz rozwiązywaniu globalnych problemów zaprosiliśmy wrocławską noblistkę, Olgę Tokarczuk, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, Adama Bodnar oraz Sylwię Gregorczyk-Abram, adwokatkę i współzałożycielkę Wolnych Sądów – opowiada dr hab. Anna Śledzińska-Simon. 

Konferencja ma formułę otwartą, każdy może wysłuchać wystąpień prelegentów. Zaplanowano ją w formie hybrydowej: równolegle odbywają się obrady online oraz stacjonarne, a wszystkie wydarzenia są transmitowane w sieci. W sumie bierze w nich udział ok. 1000 osób. 

Oprócz sesji plenarnych oraz 200 sesji panelowych uczestnicy biorą udział w licznych wydarzeniach towarzyszących i networkingowych. Adamski i Śledzińska-Simon uważają, że konferencja będzie miała historyczne znaczenie. 

- Chcemy pokazać nie tylko naszą gościnność i otwartość, ale także profesjonalizm oraz wysoki poziom merytoryczny i naukowy. To pierwszy raz, gdy tego typu kongres prawników odbywa się na uniwersytecie w Europie Środkowo-Wschodniej. Cieszymy się, że po wielu miesiącach przygotowań możemy być uczestnikami prawdziwie międzynarodowej debaty, a nawet wyznaczać jej kierunek – dodaje Adamski.

Wrocławskie spotkanie zakończy się w środę.  

Dodaj komentarz

Komentarze (0)