Cyfrowy bliźniak pomoże w transformacji energetycznej miast

wtorek, 23.1.2024 11:30 297 0

Naukowcy z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki UPWr pracują nad projektem DigiTwins4PEDs, który  do modelowania aspektów energetycznych miast wykorzysta cyfrowego bliźniaka miasta. To krok w kierunku miast neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla i zrównoważonej przyszłości energetycznej. Badania finansuje Narodowe Centrum Nauki.
 
Project „Utilisation of urban digital twins to co-create flexible positive energy systems for districts” (DigiTwins4PEDs ) został zainicjowany w odpowiedzi na rosnące wyzwania związane z przejściem na czystą energię i koniecznością angażowania społeczeństwa w ten proces. Jego celem nie jest jedynie opracowanie technologii, ale także wprowadzenie jej w życie z wykorzystaniem interaktywnych narzędzi i platform wymiany informacji (żywych laboratoriów dla mieszkańców), które pomogą w przygotowaniu społeczności do wdrożenia pozytywnych obszarów energetycznych (PED) i umożliwiają im współtworzenie PED w ich dzielnicach.
 
– Dlatego w projekcie tworzymy narzędzia, które będą mogli wykorzystywać nie tylko eksperci, naukowcy, czy samorządowcy, ale też społeczeństwo. Umożliwią one m.in. analizę i sprawdzenie scenariuszy dotyczących konkretnych lokalizacji. Będzie to coś na kształt „poradnika”. Sprawdzimy tam np. czy działka, na której mieszkamy ma potencjał to tego, by inwestować na niej w technologie związane z odnawialnymi źródłami energii, jaki jest koszt takich inwestycji i jaki jest okres zwrotu zainwestowanych środków – mówi dr hab. Paweł Bogusławski, kierownik projektu. Dodaje, że do tego niezbędny jest właśnie cyfrowy bliźniak miasta.  

 – By go stworzyć potrzebujemy modelu przestrzennego. Głównie chodzi o budynki, by np. przeprowadzić symulacje oceny potencjału solarnego budynku, sprawdzić, gdzie można zainstalować panele fotowoltaiczne, czy w przypadku działek indywidualnych - umieścić pompy ciepła, skorzystać z energii geotermalnej, czy założyć zielony dach lub ścianę – tłumaczy naukowiec UPWr. Podkreślając, że cyfrowy bliźniak umożliwi również na wykonanie analiz i porównanie ich z rzeczywistym zużyciem np. ciepła w mieście.  – A to pozwoli zaproponować miastu takie rozwiązania, które doprowadzą do tego, że dane obszary, dzielnice będą produkowały więcej zielonej energii.
 
Naukowcy z UPWr współpracują z miastem Wrocław, które jest mocno zainteresowane tymi technologami. – Będziemy też uczyć się od naszych zagranicznych partnerów, modyfikować i przekładać ich gotowe już rozwiązania na naszą dolnośląską rzeczywistość – mówi dr hab. Paweł Bogusławski.
 
Projekt skupia bowiem zespoły z różnych regionów, zdeterminowane w dążeniu do przyspieszenia zmian na rzecz zrównoważonej energii. W skład konsorcjum wchodzi dziesięciu partnerów z Niemiec, Polski, Niderlandów i Austrii, w tym uniwersytety, jednostki badawcze, partnerzy biznesowi oraz przedstawiciele miast, które wybrane zostały jako obszary testowe (Wrocław, Wiedeń, Stuttgart i Rotterdam). Będzie on realizowany na UPWr przez 2,5 roku pod kierownictwem dr hab. Pawła Bogusławskiego w ścisłej współpracy z wrocławskim partnerem biznesowym – firmą infoSolutions.
 
Projekt zdobył grant Narodowego Centrum Nauki w konkursie Driving Urban Transitions – wspierającym innowacyjne projekty badawcze dotyczące wyzwań miejskich: m.in. przejściu na bardziej zrównoważoną gospodarkę i funkcjonowanie.
Całkowity budżet wynosi ponad 1,5 mln EUR, a finansowanie przewidziane dla UPWr kształtuje się na poziomie 224 tys. EUR.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)