Co zrobić, gdy potrącimy psa?

środa, 22.9.2021 10:16 1124

Potrącenie psa na drodze - co zrobić? kto za to odpowiada?

Jadać samochodem, każdy z nas wielokrotnie miał sytuację, że widział samotnie chodzące psy, które pozostawione bez opieki stanowią poważne zagrożenie. Pies taki w każdej chwili może wbiec pod jadący samochód powodując bardzo duże zagrożenie dla uczestników ruchu. Każdego roku wiele osób jest uczestnikiem wypadku z udziałem psa. Często taka sytuacja się poważnym uszkodzeniem samochodu. Taki kierowca może ubiegać się o rekompensatę kosztów związanych z naprawą samochodu. Jeżeli znajdziesz się w takiej sytuacji warto wiedzieć kto powinien za to zapłacić i jak się zachować.

Co zrobić gdy potrącimy psa?

Za zachowanie psa odpowiada jego właściciel, jednak to oczywiści nie oznacza, że kiedy potrącimy zwierzę, to mamy potraktować je jak przedmiot. Wręcz przeciwnie, przepisy nakładają na nas obowiązek pomocy, oczywiście w miarę możliwości. Nikt nie będzie zatrzymywał się na autostradzie do potrąconego zwierzęcia. W takiej sytuacji jednak powinniśmy zawiadomić służby. Jeżeli będziemy starali się o odszkodowanie lub rekompensatę to powinniśmy wezwać policję do spisania protokołu i próby ustalenia właściciela psa.

Potrącenie psa, skąd odszkodowanie? Ubezpieczenie auta, a może ubezpieczenie oc?

Kiedy zdarzy nam się potrącić psa i przy okazji uszkodzić nasz samochód, to z całą pewnością będziemy musieli go naprawić. Teraz pozostaje kwestia, kto za tą naprawę powinien zapłacić. To jaka jest szansa na odszkodowanie oraz kroki jakie musimy podjąć zależą od okoliczności w jakich doszło do tego zdarzenia. W przypadku dzikich zwierząt, właściwie jedyną pewną drogą jest likwidacja uszkodzenia z polisy autocaso. Jeżeli takiej nie mamy, to warto sprawdzić jakiś kalkulator ubezpieczeń i policzyć czy takie ubezpieczenie auta nie będzie dla nas korzystne. Więcej informacji znajdziesz na stronie https://kalkulator-ubezpieczen.pl/potracenie-psa-i-uszkodzenie-auta-jak-uzyskac-odszkodowanie/.

W przypadku potrącenia psa, nasze szanse na uzyskanie rekompensaty za uszkodzenia znacznie wzrastają. Szkodę możemy zlikwidować na trzy różne sposoby.

ubezpieczenie AC, ubezpieczenie OC rolnika, ubezpieczenie OC (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej) w życiu prywatnym. Z tego ostatniego korzysta niewiele osób, a warto policzyć na kalkulatorze (kalkulator-ubezpieczen.pl) ubezpieczeń ile wynosi składka oc i ac i jakie w zamian daje nam korzyści.

Najłatwiej będzie pokryć koszty mając ubezpieczenie samochodu OC i AC. Jednak jest to niekorzystne dla nas i po to rozwiązanie powinniśmy sięgać tylko w sytuacji kiedy niemożliwe jest ustalenia właściciela psa. Wielu kierowców nie posiada jednak takiej polisy a jedynie obowiązkowe ubezpieczenie oc. Często szkoda jest likwidowana z ubezpieczenia oc w życiu prywatnym, mało kto decyduje się za zakup ubezpieczenia oc w życiu, ale często są one dodawane do ubezpieczenia mieszkania lub ubezpieczenia na życie. Jeżeli jednak chcemy być spokojni to sprawdźmy kalkulator oc (np. kalkulator ubezpieczen.pl) w życiu prywatnym.

Kogo odpowiedzialność?

Każda kolizja drogowa ma swojego sprawcę, który uznawany jest z winnego. Posiadacz samochodu poddany jest obowiązkowemu ubezpieczeniu oc i z tego ubezpieczenia naprawiana jest szkoda. Jednak w przypadku kolizji z psem trochę inaczej to wygląda. Pies wbiegający pod koła z całą pewnością nie może zostać winnym kolizji, ponieważ nie posiada on osobowości prawnej. To oczywiście nie znaczy, że nie będzie winnego. Odpowiedzialny za tą sytuację jest właściciel psa o czym jasno mówi Kodeks cywilny art. 431.§ 1.

“Kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło, chyba że ani on, ani osoba, za którą ponosi odpowiedzialność, nie ponoszą winy”.

Tak więc w sytuacji, kiedy pies wbiegnie na ulicę, to odpowiada za niego właściciel i to na nim ciąży obowiązek naprawienia szkody.