komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

sobota, 14 grudnia 2019

Alfreda, Izydora

Co nowego w DCF? - 29 listopada do 5 grudnia

środa, 27.11.2019 19:00 , komentarze: 0 , odsłony: 269
kategorie artykułu:

 Magiel Filmowy z Łukaszem Simlatem

Zapraszamy na kolejną odsłonę Magla Filmowego. Tym razem gościem Łukasza Maciejewskiego będzie Łukasz Simlat. Obejrzymy film Moniki Jordan-Młodzianowskiej "Żelazny most".

 Łukasz Simlat to jeden z najbardziej rozchwytywanych aktorów w Polsce, jego filmografia obejmuje blisko sto ról w filmach i serialach. Znajdzie się tam rola w popularnym serialu „Na dobre i na złe”, ale i w filmach Wojciecha Smarzowskiego. Są komediowe kreacje w „Brzyduli” czy „Heli w opałach” obok skomplikowanych postaci w „Fudze” Agnieszki Smoczyńskiej, „Bożym Ciele” Jana Komasy czy „Broad Peak” Leszka Dawida. Łukasz Simlat będzie w grudniu gościem Łukasza Maciejewskiego w naszym cyklu Magiel Filmowy, a pretekstem do spotkania będzie premiera debiutu Moniki Jordan -Młodzianowskiej, w którym Simlat gra jedną z głównych ról.

Żelazny most

Sztygar Kacper, rozdzielając zadania pracującym pod ziemią górnikom, wysyła swojego przyjaciela, Oskara na najdalsze odcinki, by mieć więcej czasu na spotkania z jego żoną, Magdą. Jedno z takich spotkań kochankom przerywa telefon z kopalni ‒ miał miejsce wstrząs o niespotykanej sile i nie ma kontaktu z załogami pracującymi pod ziemią. Wkrótce okazuje się, że los Oskara jest nieznany. Uwalniający się metan uniemożliwia bezpieczne dotarcie do zasypanego, dlatego za namową Kacpra kierownik akcji zarządza dostanie się do niego otworem drążonym z powierzchni, podobnie jak to zrobiono podczas słynnej akcji w Chile. Kochankowie rzucają się w wir akcji ratunkowej, mając nadzieję, że ratując przyjaciela ocalą także własne sumienia.

4 grudnia 2019 | godz. 19:00

 

 Filmowe szaleństwo: „2001: Odyseja kosmiczna”

5 grudnia o godz. 19:30 odbędzie się powtórny seans jednego z najbardziej tajemniczych i zjawiskowych obrazów Stanleya Kubricka – „2001: Odyseja kosmiczna” z 1968 roku. Zapraszamy do kupienia biletu on-line lub wymiany vouchera na bilet w kasach DCF.

2001: Odyseja kosmiczna

Olśniewające, nagrodzone Oscarem arcydzieło to niezwykły dramat o starciu człowieka z maszyną, zachwycająca fuzja muzyki i ruchu. Kubrick zabiera nas w zamierzchłą przeszłość, a następnie pokonuje tysiąclecia, przeskakując do skolonizowanej przestrzeni kosmicznej, by porzucić astronautę w niezbadanym wymiarze wszechświata. W 2018 roku minęło 50 lat od premiery, a tytuł nadal wzbudza ogromne emocje. Doczekał się niezliczonej ilości interpretacji oraz wielu odniesień w późniejszych produkcjach z gatunku science-fiction. Sam reżyser określił swój film “wizualnym, niewerbalnym doświadczeniem, uderzającym widza na wewnętrznym poziomie świadomości, nie inaczej niż muzyka czy malarstwo”. Serdecznie zapraszamy na ucztę kinomana z Kubrickiem! 

Na seans obowiązują vouchery, które w kasach kina DCF można wymienić na bilet.

5 grudnia | godz. 19.30 | Bilety: 13 zł

 

Adapter w DCF – pokaz filmu „Green Book” z audiodeskrypcją

Razem z Fundacją Katarynka zapraszamy na pokaz filmu „Green Book” z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących. Fundacja zapewnia odbiorniki ze słuchawkami do odsłuchania audiodeskrypcji. Osoby z niepełnosprawnościami zachęcamy do rezerwowania biletów przez Fundację Katarynka pod adresem: rezerwacje@adapter.pl lub telefonem 797 122 452. Bilety można także kupić bezpośrednio w kasie kina lub on-line.

Green Book

Wielki zwycięzca Oscarów – trzy statuetki, w tym Najlepszy Film Roku! Mahershala Ali jako wybitny muzyk i Viggo Mortensen w roli jego włosko-amerykańskiego szofera w obsypanej nagrodami historii nieprawdopodobnej przyjaźni, którą pokochali widzowie na całym świecie. "Green Book" to film oparty na prawdziwych wydarzeniach w reżyserii Petera Farrelly'ego. Tony, drobny cwaniaczek z Bronxu, z nadzieją na zgarnięcie konkretnej sumki, zatrudnia się jako szofer wybitnego, ekstrawaganckiego muzyka Dona Shirleya. Razem wyruszają w wielotygodniowe tournée na południe Stanów Zjednoczonych. Z pozoru różni ich wszystko: od majątku i wykształcenia, przez sposób bycia, po ulubione jedzenie i rozrywki. Z czasem jednak będą mieli okazję przekonać się, że tak naprawdę więcej ich łączy, niż dzieli. Ich wspólna, pełna przygód podróż stanie się początkiem nieprawdopodobnej przyjaźni. Film zdobył trzy statuetki Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategoriach: Najlepszy Film, Najlepszy Aktor Drugoplanowy (Mahershala Ali) oraz Najlepszy Scenariusz Oryginalny.

5 grudnia | godz. 18.30 | Bilety: 6 zł

  

 „Na noże”

TYTUŁ ORYGINALNY: Knives Out

Nowoczesne i pełne czarnego humoru podejście do klasycznej kryminalnej zagadki w stylu mistrzyni gatunku Agathy Christie. Słynny autor powieści kryminalnych Harlan Trombley zostaje znaleziony martwy w swej posiadłości dzień po 85-tych urodzinach. Śledztwo prowadzi równie elegancki, co dociekliwy detektyw Benoit Blanc. Dzień przed fatalnym zejściem Trombleya w jego posiadłości odbyła się huczna uroczystość z udziałem jego dość szczególnej rodziny. Detektyw Blanc podejrzewa wszystkich, łącznie z najbardziej oddaną służącą denata. Z determinacją i wprawą przedziera się przez sieć rodzinnych zależności, zawiści, wzajemnych oskarżeń i finansowych oczekiwań. Motyw ma tu każdy, jak to w rodzinie. Okazji podczas urodzin seniora rodu również nie brakowało nikomu, ale sprawca może być tylko jeden. Zamknięci w luksusowej posiadłości, poddani nieszablonowym metodom śledczym Blanca, „bliscy” Trombleya zmuszeni są do podjęcia morderczej gry, której wynik do ostatniej chwili pozostanie zagadką.

OBSADA: Daniel Craig, Chris Evans, Ana de Armas, REŻYSERIA: Rian Johnson, SCENARIUSZ: Rian Johnson, ZDJĘCIA: Steve Yedlin, MUZYKA: Nathan Johnson, GATUNEK: kryminalny/komedia, CZAS TRWANIA: 130', PRODUKCJA: USA 2019

 

„Lighthouse”

TYTUŁ ORYGINALNY: The Lighthouse

 Dwóch latarników przebywa przez cztery tygodnie na odosobnionej wyspie. Młodszego Ephraima Winslowa zaczynają prześladować syreny, jednooka mewa, a zachowanie drugiego latarnika doprowadza go do szału. Starszy Thomas Wake natomiast zdaje się skrywać sekret, który budzi ciekawość i zazdrość młodszego. Między mężczyznami rośnie coraz większe napięcie, które prowadzi do mrożących krew w żyłach konsekwencji.

„Lighthouse” w reżyserii Roberta Eggersa, wizjonerskiego twórcy “The Witch” (2015), to hipnotyczna opowieść o dwóch latarnikach na odległej i tajemniczej wyspie Nowej Anglii w latach 90-tych XIX wieku. Film debiutował na festiwalu w Cannes, gdzie natychmiast został okrzyknięty arcydziełem i zdobył nagrodę FIPRESCI (Międzynarodowa Federacja Krytyków Filmowych).

W role latarników wcielają się Willem Dafoe i Robert Pattinson, dwaj genialni aktorzy różnego pokolenia, którzy dają popis sztuki aktorskiej. W uzasadnieniu werdyktu w Cannes jeden z jurorów nazwał występy Willema Dafoe i Roberta Pattinsona ,,najlepszymi w karierze”. Oprócz genialnego aktorstwa krytycy podkreślają również mistrzostwo udźwiękowienia oraz nakręcony na czarno-białej taśmie 35mm obraz. Podczas wręczenia nagrody FIPRESCI „Lighthouse” nazwano surowym dziełem sztuki, nakręconym w pięknych czarno-białych zdjęciach i napędzane dźwiękowym pejzażem.

OBSADA: Willem Dafoe, Robert Pattinson, Valeriia Karaman, REŻYSERIA: Robert Eggers, SCENARIUSZ: Max Eggers, Robert Eggers, ZDJĘCIA: Jarin Blaschke, MUZYKA: Mark Korven, GATUNEK: thriller/fantasy, CZAS TRWANIA: 110', PRODUKCJA: Kanada/USA 2019

 

„Historia małżeńska”

TYTUŁ ORYGINALNY: Marriage Story

Nominowany do Oscara Noah Baumbach staje za kamerą filmu, który we wnikliwy i pełen współczucia sposób przedstawia rozpadające się małżeństwo i odważną rodzinę.

OBSADA: Scarlett Johansson, Adam Driver, Ray Liotta, 

REŻYSERIA: Noah Baumbach, 

SCENARIUSZ: Noah Baumbach, 

ZDJĘCIA: Robbie Ryan, 

GATUNEK: dramat, komedia, 

CZAS TRWANIA: 136', PRODUKCJA: USA 2019

 

„Solid Gold”

 Kaja Miller (Marta Nieradkiewicz) jest młodą, uczciwą policjantką. W czasie jednej z nieudolnie przeprowadzonych akcji zostaje porwana i zgwałcona. Uciekając zabija swoich oprawców, a w raporcie zataja okoliczności zajścia i odchodzi z pracy. Osiem lat później do Gdyni ściąga ją jej były szef, Nowicki (Janusz Gajos), wysoki oficer CBŚ, który stoi na czele zespołu prowadzącego dochodzenie w sprawie biznesowo-politycznych powiązań na Pomorzu. Grupa ma za zadanie rozpracowanie przestępców zajmujących się budowaniem piramidy finansowej o ogromnym zasięgu. Tropy prowadzą do Kaweckiego (Andrzej Seweryn) – nieuczciwego biznesmena wykorzystującego polityczne znajomości do ochrony własnych interesów. Śledztwo zatacza coraz szersze kręgi i obnaża powiązania świata biznesu, służb i przestępczości zorganizowanej.

OBSADA: Janusz Gajos, Andrzej Seweryn, Marta Nieradkiewicz, REŻYSERIA: Jacek Bromski, SCENARIUSZ: Jacek Bromski, ZDJĘCIA: Arkadiusz Tomiak, MUZYKA: Ludek Drizhal, GATUNEK: dramat, CZAS TRWANIA: 145', PRODUKCJA: Polska 2019

 

Dyskusyjny Klub Filmowy Seanse w poniedziałki o godz. 19.00 | Bilety - 12 zł

2 grudnia „UCZEŃ”, reż. Kiriłł Sieriebriennikow / Rosja 2016 - 118’

UCZEŃ

Jesteśmy w rosyjskiej szkole, która rządzi się swoimi prawami. Wszystkim trzęsie krzepka dyrektorka, wśród dziewcząt prym wiodą te najbardziej urodziwe, wśród chłopców ci najsilniejsi, gnębiący kulejącego Griszę czy Wieniamina (charyzmatyczny Piotr Skworcow) – tytułowego ucznia, w którym budzi się buntownik. By narzucić tu własne zasady Wienia chwyta za kieszonkową Biblię, cytatami z której miota w rówieśników, nauczycieli, a nawet we własną matkę. W jego ustach bardziej jednak niż jak słowo boże brzmią one jak szatańskie wersety... Reżyser Kiriłł Sieriebriennikow, który rok po nakręceniu filmu został przez władze rosyjskie usadzony w areszcie domowym, oparł swój głośny film na – wystawianej także w Polsce – sztuce niemieckiego brutalisty Mariusa von Mayenburga „Męczennicy”. Poddaje w nim analizie prawicową radykalizację młodych i konserwatywny zwrot, charakterystyczny nie tylko dla sytuacji w Rosji.

 

Młodzieżowy Klub Filmowy Seanse w każdy pierwszy wtorek miesiąca o godz. 17.00 | Bilety - 12 zł (z legitymacją szkolną)

3 grudnia „Joker”, reż. Todd Phillips / USA 2019, 122’

JOKER

Historia jednego z cieszących się najgorszą sławą superprzestępców uniwersum DC — Jokera. Przedstawiony przez Phillipsa obraz śledzi losy kultowego czarnego charakteru, Arthura Flecka (Joaquin Phoenix), człowieka zepchniętego na margines. To nie tylko kontrowersyjne studium postaci, ale także opowieść ku przestrodze w szerszym kontekście. Film zdobył Złotego Lwa na 76. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

 

Filmowy Klub Seniorów - Seanse – wtorki, godz. 12.00 | Bilety - 12 złotych

5 grudnia „NA ZAWSZE RAZEM”, reż. MIKHAEL HERS – Francja - 2018 - 107 min.

NA ZAWSZE RAZEM

 Po nagłej śmierci siostry David musi zaopiekować się jej siedmioletnią córeczką, Amandą. Ból straty, niepewność jutra i desperacka próba nawiązania kontaktu z dziewczynką stają się motywem działania, koniecznością dojrzewania pod wpływem tragedii. To sprawy trudne i bliskie sercu każdego. Jak nasi bohaterowie sobie poradzą? Czy znajdą wzajemne porozumienie i obdarzą się uczuciem? Czy takie traumatyczne sytuacje mogą zakończyć się happy endem?

 

Wasze komentarze

piątek, 13.12.2019 14:01
piątek, 13.12.2019 08:00
poniedziałek, 9.12.2019 15:00
wtorek, 26.11.2019 17:05
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele