Ciekawe, mało znane miejsca Wrocławia cz. 2: Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna Jarnołtów - Ratyń

sobota, 22.1.2022 14:00 1230 0

We Wrocławiu jest wiele ciekawych miejsc, które nie cieszą się dużą popularnością. O ich istnieniu wiedzą zazwyczaj tylko mieszkańcy danego osiedla bądź bardziej wnikliwi lokalni turyści. Większość z nich stanowi atrakcję turystyczną albo służy jako interesująca alternatywa na popołudniowy spacer lub wypoczynek. Nierzadko wiąże się z nimi wiele ciekawostek i zaskakująca historia.

Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna Jarnołtów - Ratyń to trasa w formie pętli o długości ok. 6,5 km. Jest świetnym rozwiązaniem na weekendowy spacer daleko od miejskiego zgiełku. Czas przejścia jest zależny od tempa wędrujących, ale powinien zamknąć się w dwóch godzinach.

Spacer rozpocząć i zakończyć można na pętli autobusowej w Jarnołtowie - peryferyjnym osiedlu Wrocławia w jego zachodniej części. Tam znajduje się informująca o przebiegu trasy tablica wraz z mapką.

Na początku warto wspomnieć, że jedynymi punktami orientacyjnymi jest 14 tablic informacyjnych, które są ponumerowane i opisują faunę i florę charakterystyczną dla mijanych fragmentów ścieżki. Trasa nie jest w żaden sposób oznakowana w terenie, dlatego przed spacerem warto zapoznać się z jej przebiegiem, ponieważ łatwo się zgubić. Miejscami może być również trochę błotnista, więc lepiej wyposażyć się w odpowiednie obuwie. Tyczy się to szczególnie okresu odwilży i po opadach deszczu.

Do Jarnołtowa dojeżdżają autobusy linii 109, która jedzie z placu Solidarności przez pl. Jana Pawła II, następnie kieruje się ulicami Legnicką i Strzegomską na Nowy Dwór, później mija zabudowania Żernik i Jerzmanowa i kończy swoją trasę na pętli w Jarnołtowie. Rozkład jazdy znajduje się poniżej:

Rozkład jazdy linii 109 z placu Solidarności w kierunku Jarnołtowa ( po lewej) i z Jarnołtowa w kierunku pl. Solidarności (po prawej), źródło: MPK Wrocław

Po opuszczeniu pętli kierujemy się w stronę drewnianego mostu na rzece Bystrzycy. Po lewej stronie mamy tablicę informującą o drugim przystanku na trasie. Ze względu na bliskie sąsiedztwo wrocławskiego portu lotniczego, często dostrzec można wzbijające się w powietrze bądź podchodzące do lądowania samoloty.

Po przejściu ok. 100 metrów dochodzimy do rozwidlenia. Po prawej widoczna będzie tablica informująca o przystanku nr 3. Kierujemy się właśnie w tamtym kierunku i przez kamienny mostek wchodzimy na łąkę.

W oddali widoczna będzie tablica z przystankiem 4. Kierujemy się cały czas prosto. Po ok. 5 minutach docieramy do kolejnego, piątego przystanku trasy. Zbaczając lekko ze ścieżki, możemy zobaczyć starorzecze Bystrzycy.

Spacerujemy łąką jeszcze kilka minut i docieramy do zagajnika, który opisuje umiejscowiona przy wejściu tablica informacyjna przystanku szóstego. Kierujemy się lasem prosto, mijamy po prawej zagrodę dla koni. Na horyzoncie widać zabudowania Ratynia.

Docieramy do skrzyżowania z asfaltową drogą i skręcamy w lewo. Niestety, przez pierwsze 100 m nie ma chodnika, więc spacerujemy lewą stroną jezdni. Dochodzimy do skrzyżowania z ulicą Szkolną i skręcamy w prawo.

Na powyższym skrzyżowaniu skręcamy w lewo.

ulica Szkolna w Ratyniu

Opcjonalna wersja zakłada zakończenie spaceru w Ratyniu, jednak zalecane jest przejście całej trasy, aby w pełni doświadczyć jej różnorodności. Do Ratynia dojeżdżają autobusy linii 117 i 917, a rozkład jazdy z przystanku Ratyń - Skrzyżowanie znajduje się poniżej:

Rozkład jazdy linii 117 z przystanku "Ratyń - skrzyżowanie" w kierunku Leśnicy, źródło: MPK Wrocław

Kontynuujemy spacer wzdłuż ul. Szkolnej, aż docieramy do skrzyżowania z ul. Stefana Batorego. Skręcamy w nią, mijamy jeszcze kilka zabudowań i kierujemy się w stronę lasu.

Po około 10 minutach docieramy do szlabanu. Wchodzimy na teren Lasu Ratyńskiego. Kierujemy się dalej prosto, po drodze widoczna będzie tablica przystanku nr 8 opisująca ptactwo leśne. Docieramy do rozwidlenia i skręcamy w lewo w drogę oznaczoną "Dojazd pożarowy 29"

Po paru minutach docieramy do przystanku dziewiątego, opisującego leśny wał wzdłuż którego poprowadzona jest ścieżka. Po prawej widoczne są tereny bagienne.

Kierujemy się dalej leśnym traktem, aż docieramy do rozwidlenia, gdzie odbijamy w prawo i trafiamy na łąkę trzcinnikową. Opisuje ją dokładnie tablica przystanku nr 10. Gdzieniegdzie widać pozostałości po ogniskach.

Spacerujemy cały czas prosto wzdłuż krawędzi lasu, aż do przystanku 11. I teraz uwaga - z głównej drogi skręcamy w lewo w wąską leśną ścieżynkę. Kierujemy się nią prosto, mijamy przystanek dwunasty. Kiedy miniemy widoczne po lewej pole z posadzonymi drzewkami iglastymi, kierujemy się jeszcze chwilę prosto i docieramy do rozwidlenia. Skręcamy w lewo, po chwili po lewej stronie powinny być widoczne wcześniej wspomniane drzewka i ogrodzenie.

W tym miejscu skręcamy w lewo w wąską, leśną ścieżkę.

Po minięciu drzewek dochodzimy do małego skrzyżowania i skręcamy w lewo.

Na tym skrzyżowaniu w lewo.

Zmierzamy wzdłuż ogrodzenia, a po wejściu do lasu grądowego widoczny powinien być przystanek 13. Mimo, że to już przedostatnia tablica na trasie, to jeszcze pozostało trochę do przejścia.

Po chwili dochodzimy do rozwidlenia i skręcamy w prawo przed kamiennym mostkiem. Droga wije się lasem jeszcze ok. 100 m i wychodzi na pola. Po wyjściu na pole docieramy do rozwidlenia i kierujemy się w lewo.

Za drzewem po prawej stronie skręcamy w prawo.
Na tym skrzyżowaniu skręcamy w lewo.

Szutrowa droga przecinać będzie się z ulicą Gromadzką, jednak kontynuujemy spacer prosto ulicą Jarnołtowską. Po około 5 minutach wędrówki docieramy do ostatniego przystanku o numerze 14. Kontynuujemy spacer prosto, przechodzimy przez drewniany most i dochodzimy do miejsca, gdzie na początku spaceru odbiliśmy w prawo w stronę łąk. Przechodzimy most nad Bystrzycą i docieramy z powrotem na pętlę w Jarnołtowie.

Przecinamy ulicę Gromadzką i kierujemy się prosto drogą szutrową.

Podsumowując, ścieżka przyrodniczo-edukacyjna Jarnołtów - Ratyń - Jarnołtów ma ok. 6,5 km, a jej przejście zajmuje od 1,5 do 2 godzin. Jest bardzo urozmaicona, prowadzi zarówno przez łąki, tereny nadrzeczne, jak i również przez lasy i obszar zabudowany. Po drodze znajduje się 14 tablic informacyjnych. Warto zapoznać się z przebiegiem trasy wcześniej i cały czas kontrolować, czy nie zboczyło się z jej przebiegu. Miejscami trasa jest błotnista. Ścieżka rozpoczyna się na pętli autobusowej w Jarnołtowie, gdzie dojeżdżają autobusy linii 109. Opcjonalnie wędrówkę zakończyć można w Ratyniu, jednak zalecane jest przejście całej trasy. Jest to świetne miejsce na ucieczkę od miejskiego zgiełku.

Reszta zdjęć znajduje się w galerii.

CZYTAJ CZĘŚĆ 1: Ciekawe, mało znane miejsca Wrocławia cz. 1: Most Kilometrowy

CZYTAJ CZĘŚĆ 3: Ciekawe, mało znane miejsca Wrocławia cz. 3: Pałac Stolbergów

Dodaj komentarz

Komentarze (0)