Ciekawe, mało znane miejsca Wrocławia cz. 1: Most Kilometrowy
We Wrocławiu jest wiele ciekawych miejsc, które nie cieszą się dużą popularnością. O ich istnieniu wiedzą zazwyczaj tylko mieszkańcy danego osiedla bądź bardziej wnikliwi lokalni turyści. Większość z nich stanowi atrakcję turystyczną albo służy jako interesująca alternatywa na popołudniowy spacer lub wypoczynek. Nierzadko wiąże się z nimi wiele ciekawostek i zaskakująca historia.
Jednym z takich miejsc jest Most Kilometrowy. Jest to kładka łącząca wrocławskie osiedle Księże ze znajdującą się poza granicami miasta niewielką miejscowością Mokry Dwór. Z długością kładki wiąże się nazwa - jej długość wynosi dokładnie 1000 m. Jest to najdłuższy tego typu obiekt w Polsce.
Most Kilometrowy biegnie prosto wzdłuż ulicy Starodworskiej przez polder zalewowy. Poza zastosowaniem prewencyjnym w razie powodzi, stanowi również bezpieczniejsze połączenie piesze dla mieszkańców Mokrego Dworu z Wrocławiem.
Z kładki zaobserwować można tereny wodonośne, w pobliżu znajduje się Zakład Produkcji Wody w Mokrym Dworze.
Spacer kładką zajmuje w zależności od tempa ok. 10-15 minut.
Aby dostać się tam komunikacją zbiorową, najlepiej skorzystać z kursującej wzdłuż kładki linią autobusową 100, łączącą Mokry Dwór z wrocławskim Gajem. Trasa linii przebiega również przez dwie pętle tramwajowe: Tarnogaj oraz Księże Małe.
Rozkład jazdy linii 100 z przystanku "Gaj-Pętla". Źródło: MPK Wrocław
Aby wejść na kładkę najbliżej wejścia od strony Księża, najlepiej wysiąść na przystanku "Blizanowicka NŻ", a od drugiej najbliższym przystankiem jest "Starodworska NŻ". Należy pamiętać, że przystanki mają status "na życzenie". Trzeba również uwzględnić, że linia ze względu na swój podrzędny charakter kursuje z ograniczoną częstotliwością, szczególnie poza szczytem komunikacyjnym i w weekendy.
Po wejściu na kładkę od strony Księża przechodzimy od razu nad rzeką Zielona. Następnie spacerujemy wcześniej wspomnianymi terenami wodonośnymi należącymi do MPWiK. Spoglądając w lewo, zauważyć można należącą do miejskiego przedsiębiorstwa ceglaną wieżyczkę.
Po minięciu drogi dojazdowej do tego obiektu, przy ulicy Starodworskiej biegnącej wzdłuż kładki na praktycznie całej jej długości widoczny jest znak informujący o początku Mokrego Dworu.
Po chwili kładka się kończy, a spacer można kontynuować ulicą. Po lewej od razu powinny być widoczne budynki wspomnianego wcześniej Zakładu Produkcji Wody.
Posiadająca asfaltową nawierzchnię kładka jest również ciekawą trasą dla miłośników dwóch kółek. Jej przeznaczenie nie ogranicza się jednak tylko do usprawnienia ruchu pieszego i rowerowego. Budowa kładki w razie powodzi miała zapobiec odizolowaniu otoczonego terenami wodnymi Mokrego Dworu od reszty świata.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Ciekawe, mało znane miejsca Wrocławia cz. 2: Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna Jarnołtów - Ratyń
Ciekawe, mało znane miejsca Wrocławia cz. 3: Pałac Stolbergów
Przeczytaj komentarze (1)
Komentarze (1)