komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

środa, 29 stycznia 2020

Zdzisława, Franciszka

Centrum Aktywności Lokalnej "Nowe Łąki" przy Traugutta rozpoczyna działalność

piątek, 10.1.2020 07:50 , komentarze: 2 , odsłony: 595
kategorie artykułu:

Niecały tydzień po przekazaniu w ręce organizacji pozarządowej CALa przy ulicy Prądzyńskiego dzisiaj mieliśmy przyjemność zaprezentować Państwu nieco mniejszy, ale równie istotny ośrodek „Nowe Łąki” mieszczący się w oficynie przy ul. Traugutta 81, który będzie prowadzony przez Centrum Edukacji Krytycznej. Oba CALe zostały sfinansowane w ramach jednego projektu unijnego: Utworzenie wielofunkcyjnych miejsc aktywności społeczności lokalnej na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu.   
Głównym celem projektu jest stworzenie warunków do rozwoju lokalnej społeczności poprzez uruchomienie wielofunkcyjnych miejsc przeznaczonych dla odbiorców w różnym wieku. 

- W najodważniejszych snach nie marzyło mi się, że powstanie tutaj tak wspaniałe miejsce spotkań – powiedział Jacek Sutry, prezydent Wrocławia. - Stowarzyszenie od lat z nami współpracuje, prowadzi fantastyczną pracę w obszarze edukacji i kultury. Zwracam uwagę, że to kolejne miejsce prowadzone nie przez miasto, czyli organizacje pozarządową. Znowu pisujemy się w zasadę budowania społeczeństwa obywatelskiego – dodał prezydent. - W takich miejscach chętnie widzimy organizacja pozarządowe. Bardzo się cieszę, zapraszam wszystkich mieszkańców, a Centrum Edukacji Krytycznej życzę powodzenia. 

Cel zadania to aktywizowanie i integrowanie społeczności Przedmieścia Oławskiego, z uwzględnieniem osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Funkcjonowanie Centrum będzie nakierowane na animowanie społeczności lokalnej poprzez współpracę z mieszkańcami, działania na rzecz dzieci, młodzieży, seniorów oraz budowanie współpracy. Beneficjenci zadania to mieszkańcy i użytkownicy Przedmieścia Oławskiego, w tym dzieci i młodzież mieszkająca i/lub ucząca się w sąsiedztwie, dorośli, seniorzy, rodziny, lokalnie działające organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy, inwestorzy, osiedlowi i pozostali interesariusze np.: szkoły, biblioteki, zarządcy nieruchomości, kościoły, związki wyznaniowe.

W Centrum będą realizowane działania w następujących obszarach (m.in.): zieleni miejskiej, w tym warsztaty specjalistyczne z zakresu poprawy wizerunku osiedla poprzez zieleń sąsiedzką (ukwiecanie balkonów, tworzenie przedogródków i stref wejściowych) i inwentaryzacja detalu secesyjnego pod kątem promocji dzielnicy w skali miasta, podnoszenia poziomu identyfikacji z miejscem, projektowania warsztatów i gry miejskiej. Działania integrujące społeczność lokalną, które obejmą 4 kwartały ulic: Prądzyńskiego, Traugutta, Komuny Paryskiej oraz Więckowskiego. Praca ze społecznością pozwoli na wyłonienie liderów zmian podwórkowych, którzy będą pozyskiwali uczestników na zajęcia w CALu. Dodatkowo prowadzone będą warsztaty dla mieszkańców (cztery ścieżki warsztatowe: dzieci, młodzież, matki, seniorzy) – m.in. w tematach uciepłownienie kamienic, mikro przedsiębiorczość, jakość życia (w tym profilaktyka uzależnień, zdrowotna, bezpieczeństwo, zdrowe żywienie, kultura fizyczna) oraz wydarzenia kulturalno- integracyjne dla mieszkańców, np. pikniki, koncerty, itp. 

- To jest miejsce dla mieszkańców, to oni zdecydują, co będą tutaj robić. Bo my jesteśmy gośćmi, gospodarzami są mieszkańcy. Projekt „Nowe Łąki” będzie  także kontynuowany w przestrzeni miejskiej, nie tylko tutaj – mówi Kamila Kamińska-Sztark z Centrum Edukacji Krytycznej. - My się ogromnie cieszymy, ponieważ to jest zwieńczenie naszych wieloletnich działań, zrobimy wszystko, żeby tu było wesoło, kolorowo i mądrze. Nie chcemy działać na oślep, ale wykorzystując naszą wiedzę akademicką. Wiemy też, że wiele osób nie może się doczekać, żeby tu przyjść – dodaje. 


Powierzchnia zabudowy wraz z powierzchnią zagospodarowywanego terenu wynosi 0,04 ha. Konieczność wykonania nowych stropów stworzyła możliwość wprowadzenia do wnętrza obiektu windy i urządzenia tarasu na dachu. Ze względu na dużą wartość zabytkową, frontowa elewacja zostanie odrestaurowana w historycznej formie, natomiast tylna elewacja będąca pozostałością po rozbiórce sąsiedniego obiektu zostanie wzmocniona, ocieplona i obsadzona pnączami. 

- Budynek pochodzi z końca 19 wieku, został całkowicie zrewitalizowany – mówiła w czasie konferencji Urszula Badura, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich, który nadzorował rewitalizację kamienicy -  Wyglądał nieciekawie, ale zrobiliśmy ekspertyzę i okazało się, że można go wykorzystać. w rezultacie otrzymaliśmy ok. 450m2 powierzchni użytkowej i dobudowaliśmy jedno piętro. Z ciekawostek - na jednej ze ścian umieściliśmy budki lęgowej dla jerzyków, posadziliśmy bluszcz, realizując prace zadbaliśmy także o zachowanie jawora, który rośnie w pobliżu. 
Zakres inwestycji objął m.in. remont instalacji, okładzin, elewacji, dachu, naprawę i wymianę elementów konstrukcyjnych, remont sanitariatów; zagospodarowanie najbliższego otoczenia, w tym zagospodarowanie terenu w najbliższym otoczeniu budynku i oświetlenie podwórka z elewacji budynku. W budynku zainstalowano kocioł na paliwa gazowe; wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, wykonano montaż systemu wentylacji, ocieplenie ścian oraz zainstalowano czujniki ruchu. W obiekcie zostały także wprowadzone udogodnienia dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, w szczególności. Zastosowano oznakowanie poszczególnych obiektów w alfabecie Braille’a oraz słabowidzących - kontrasty kolorystyczne w oznakowaniu. 

Zadanie dofinansowanie (wraz z centrum przy Prądzyńskiego) w ramach projektu Utworzenie wielofunkcyjnych miejsc aktywności społeczności lokalnej na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Poddziałanie 6.3.2 Rewitalizacja zdegradowanych obszarów - ZIT WrOF.

Środki finansowe, wysokość dofinansowania, zgodnie z umową o dofinansowanie

·        Całkowita wartość projektu: 4 587 913,03 PLN

·        Kwota dofinansowania: 3 543 510,06 PLN

·        Wkład własny: 1 044 402,97 PLN

 

Wasze komentarze

Kodowski bełkot, wziął by się za korki i...
sobota, 11.01.2020 12:36 autor: DW
piątek, 24.1.2020 10:04
piątek, 17.1.2020 00:00
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele