CAŁY ŚWIAT MÓWI PO POLSKU! Rusza VII Światowy Kongres Polonistów

środa, 20.10.2021 13:59 170 0

W środę, 20 października 2021 rozpocznie się VII Światowy Kongres Polonistów, organizowany w tym roku przez Uniwersytet Wrocławski. Kongres – przeniesiony z 2020 r., odbędzie się w trybie zdalnym, a wezmą w nim udział badacze, tłumacze i lektorzy języka polskiego ze wszystkich poza Australią zamieszkałych przez człowieka kontynentów. Tematami przewodnimi kongresu są archiwa i współczesność. 

- To wydarzenie, którego początki datują się na rok 1998. Przyjadą na niego osoby z całego świata. Nie zauważyłem tylko przedstawicieli Australii i Antarktydy, ale jestem pewien, że i tam polonistyka się rozwija. – mówi dziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Arkadiusz Lewicki – Mam nadzieję, że obrady przyniosą owocne efekty. 

Jak mówi organizatorka Kongresu, prof. Anna Dąbrowska z Uniwersytetu Wrocławskiego: - Kongres jednoczy wszystkich polonistów. Uczestniczą w nim wybitni tłumacze literatury polskiej, czyli ci, którym nasza kultura zawdzięcza. Jednym z nich jest Tokimasa Sekiguchi, który poza wielkimi tekstami literatury przetłumaczył m.in. listy Fryderyka Chopina, którego konkurs w tej chwili trwa w Warszawie.  

Kongresowi towarzyszyć będą ważne wydarzenia. W czwartek 21.10.2021 r. o godz. 16.00 zostanie podpisane OŚWIADCZENIE O ZAMIARZE WSPÓŁPRACY między Szkołą Języka Polskiego i Kultury dla Cudzoziemców (SJPiK) a Centrum Kompetencji i Koordynacji Języka Polskiego (KoKoPol). 

Wydarzenie będzie miało miejsce podczas VII Światowego Kongresu Polonistów i prowadzonego w tym tygodniu przez Szkołę kursu języka polskiego pt. „Polski jest fajny“: Herkunftssprache Polnisch für Studierende, B1-C1. Eine Spätsommerakademie" w Międzynarodowym Domu Spotkań St. Marienthal w Ostritz (Saksonia). 

Centrum KoKoPol rozpoczęło pracę 1 lipca 2020 r. Jest współfinansowane przez niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a także ze środków podatkowych na podstawie budżetu uchwalonego przez Parlament Saksonii. 

Prof. Przemysław Wiszewski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego podkreślił: - Bardzo się cieszę, że z całego świata przybywają do nas miłośnicy polskiej kultury, że właśnie tu, gdzie na Uniwersytecie Wrocławskim niedawno powołaliśmy Ex-centrum Olgi Tokarczuk, będziemy słuchać o tym, jak żyje język polski. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)