komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

sobota, 19 września 2020

Januarego, Konstancji

Budowa, rodzaje i sposoby regeneracji siłowników hydraulicznych

poniedziałek, 21.10.2019 11:30 , odsłony: 949
kategorie artykułu:

Siłownik hydrauliczny to ważny element konstrukcyjny wielu maszyn, m.in. dźwigów, wywrotek, koparek czy robotów przemysłowych. Urządzenia te nie byłby w stanie wykonać swojej pracy bez wsparcia w postaci układu hydraulicznego. Wymaga ona bowiem bardzo precyzyjnego operowania ładunkami i przenoszenia dużych ciężarów. Siłowniki zawdzięczają swoją funkcjonalność odpowiedniej konstrukcji. 

Jak zbudowany jest siłownik hydrauliczny?

Budowa siłownika hydraulicznego zależy od jego rodzaju. Podstawowa klasyfikacja odbywa się na podstawie zastosowanego organu roboczego, którym może być tłok, nurnik lub membrana. Do najczęściej wykorzystywanych należą bez wątpienia silniki tłokowe, dlatego można na ich podstawie omówić budowę tego typu urządzeń. Głównym elementem zewnętrznym jest korpus w kształcie cylindra, którego forma jest jednakowa dla wszystkich siłowników cylindrycznych. Jego element wewnętrzny to tłok. Otoczony jest specjalną uszczelką, która chroni przed utratą cieczy roboczej. Z tłokiem połączone musi być tłoczysko, czyli wystający poza korpus podłużny element o nieco mniejszej średnicy. Przenosi on energię siły ruchomego tłoka na element podłączony z drugiej strony, którym może być np. ramię koparki lub dźwigu. Budowa siłownika hydraulicznego może też obejmować zawór dławiący. Element ten spełnia funkcję hamulca dla tłoka, dzięki czemu organ roboczy jest w stanie płynnie zakończyć swój ruch.

Zobacz więcej – Fluiconnecto producent siłowników hydraulicznych

Jakie są rodzaje siłowników hydraulicznych?

Poza typem organu roboczego, siłowniki hydrauliczne klasyfikować można także ze względu na formę wykonywanego ruchu. Pod tym względem wyróżnia się siłowniki działania jednostronnego oraz dwustronnego. Pierwsze wykonują kontrolowany ruch tylko w jedną stronę. Po zakończeniu pracy odbywa się powrót organu roboczego do wyjściowej pozycji. Jednostki działania dwustronnego posiadają specyficzną budowę, która umożliwia ruch organu w dwie strony. Siłowniki te pozwalają na precyzyjne operowanie roboczymi mechanizmami wielu maszyn, w tym koparek czy dźwigów. 

Jak wygląda regeneracja siłowników hydraulicznych?

Zużyty siłownik hydrauliczny można poddać regeneracji. Takie usługi świadczy firma Fluiconnecto. Na początek element demontowany jest na części, co pozwala na kontrolę stanu jego zużycia oraz zweryfikowanie uszkodzeń. Kolejny krok to przygotowanie ekspertyzy, która opisuje stan techniczny urządzenia. Następnie pracownicy Fluiconnecto sporządzają darmową wycenę i wykonują usługę naprawy lub regeneracji. Na koniec sprawny siłownik hydrauliczny wysyłany jest do klienta.

 
czwartek, 17.9.2020 14:35
czwartek, 17.9.2020 14:09
poniedziałek, 14.9.2020 14:32
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki