Branża wod.-kan. spotyka się na konferencji we Wrocławiu

wtorek, 5.12.2023 15:40 363 0

Prawie 250 uczestników, ponad 50 prelegentów ze spółek wod.-kan., biznesu i nauki z całej Polski wymieni się doświadczeniami, opowie o wyzwaniach stojących przed branżą oraz wytyczy kierunki rozwoju na kolejne lata. Pierwsza z nowego formatu konferencji naukowo-technicznych „Katalog Praktyk Przedsiębiorstw Wod.-Kan.” w tym roku gości we Wrocławiu. Wydarzenie jest organizowane przez Izbę Gospodarczą „Wodociągi Polskie” we współpracy z wrocławskimi wodociągami.
 
„Katalog Praktyk Przedsiębiorstw WOD.-KAN.” to nowość i jednocześnie jedna z największych konferencji branży wodociągowo-kanalizacyjnej. Organizator, Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”, ma nadzieję, że wydarzenie będzie odbywać się cyklicznie w grudniu. Za każdym razem w innym miejscu, tak aby co roku inne przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne było gospodarzem spotkania. Jako miejsce pierwszej edycji konferencji wybrany został Wrocław.
 
– Jednym z głównym powodów wyboru stolicy Dolnego Śląska jako gospodarza nowego formatu konferencji branży wod.-kan., była chęć pokazania osiągnięć Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji S.A. we Wrocławiu w zakresie innowacyjnych rozwiązań technologicznych, wielu poczynionych tu inwestycji, a także wzorcowego zarządzania tą spółką – mówi Paweł Sikorski, prezes Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”.
 
Branża wodociągowo-kanalizacyjna to jeden z najważniejszych sektorów gospodarki. W ostatnich latach z uwagi na sytuację geopolityczną oraz zagrożenia z zakresu cyberbezpieczeństwa znalazła się pod szczególnym nadzorem, stając się obiektami infrastruktury krytycznej.
 
– Kwestie ekonomiczne sprawiają, że przed przedsiębiorstwami, które na co dzień dostarczają wodę do mieszkańców i odbierają ścieki, stoją nowe, trudne wyzwania. Sytuacji nie poprawia także brak możliwości aktualizowania cen wody przez niektóre z przedsiębiorstw wod.-kan. Taka korekta mogłaby zrekompensować wysoką inflację, wzrost cen energii i materiałów – argumentuje Paweł Sikorski, prezes Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”.
 
Przed wodociągami stoi także konieczności adaptacji do zmiany klimatu i szybkiego dostosowywania się do postępu cywilizacyjnego. Aby sprostać wyzwaniom, firmy wodociągowe sięgają po innowacyjne rozwiązania, które odpowiadają potrzebom współczesnego świata oraz lokalnej społeczności.
 
Jak starają sobie radzić przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne w obecnej sytuacji? Jak nowoczesna technologia może służyć oszczędności?  Podczas tegorocznej konferencji „Katalog Praktyk Przedsiębiorstw WOD.-KAN.” dobre praktyki z zakresu nowoczesnych technologii, działań na rzecz poprawy efektywności energetycznej oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii będą szeroko omawiane przez grono specjalistów z całej Polski.
 
– Takie spotkania zawsze przynoszą zyski. Wszyscy w branży wod.-kan. mierzymy się z podobnymi wyzwaniami, a każdy z nas ma inny pomysł na rozwiązanie trudnych kwestii. Szczególnym testem reagowania na sytuacje kryzysowe dla branży były ostatnie lata.  Kiedy już wydawało się, że okres pandemii i lockdownów dobiegł końca, Rosja rozpoczęła inwazję zbrojną na Ukrainę. Zanim pierwszy kryzys się zakończył, już rozpoczął się kolejny.  Pandemia stanowiła ogromne wyzwanie dla utrzymania ciągłości operacyjnej działalności spółek i zerwanie łańcucha dostaw, a wojna dodatkowo spowodowała jeszcze kryzys energetyczny. Dzięki rozmowie, wymianie doświadczeń możemy się od siebie uczyć i tym samym efektywniej zarządzać przedsiębiorstwami – mówi Witold Ziomek, prezes Zarządu MPWiK we Wrocławiu.
 
Specjaliści będą też dyskutować, jak zarządzać infrastrukturą wodociągową i kanalizacyjną w dobie zmiany klimatu oraz jak ochronić miasta przed intensywnymi opadami deszczu. Swoim doświadczeniem podzieli się m.in. wrocławskie MPWiK, które wybudowało cztery zbiorniki retencyjne o łącznej pojemności 60 tys. m3. Stanowią one jeden z największych tego typu systemów retencyjnych w Europie.
 
Wszystkie działania na rzecz adaptacji do zmiany klimatu powinny być prowadzone systemowo, dlatego paneliści i panelistki porozmawiają o strategii, jakie miasta powinny przyjąć, by racjonalnie gospodarować wodami opadowymi. Wrocław – jako miasto z najbardziej złożonym układem hydrologicznym w Polsce – niedawno ogłosił swój plan działań w tym zakresie. Dzięki wdrożeniu nowoczesnych rozwiązań można zwiększyć retencję deszczówki, a tym samym zabezpieczyć miasto na wypadek opadów i jednocześnie poprawić jakość życia mieszkańców. 
 
Spotkanie branży silnie związanej ze środowiskiem naturalnym to również doskonały moment, aby porozmawiać o edukacji ekologicznej. Zwłaszcza, że to we Wrocławiu mieści się jedyne w swoim rodzaju Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis, należące do tamtejszych wodociągów.
 
– Wrocławskie wodociągi znajdują się wśród pionierów edukacji ekologicznej. Czujemy się odpowiedzialni za środowisko naturalne, dlatego w Hydropolis codziennie opowiadamy o tym, jaką cenną substancją jest woda i jak każdy z nas może dbać o naszą planetę. Razem możemy jednak więcej, dlatego na konferencji chciałbym, abyśmy wspólnie zastanowili się, jak jeszcze lepiej docierać do naszych odbiorców i szerzyć świadomość ekologiczną, która zaowocuje lepszym jutrem dla kolejnych pokoleń. Mam nadzieję, że wypracujemy w branży rozwiązania, które będą wspierać nasze działania edukacyjne – mówi Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK S.A. we Wrocławiu.
 
Z raportu PWC wynika, że blisko połowa badanych spośród największych przedsiębiorstw uznaje działania ekologiczne jako te, które mogą przynieść korzyści społeczne i środowiskowe.
 
Kolejną kwestią podnoszoną na konferencji będzie raportowanie ESG, które w niedalekiej przyszłości stanie się obowiązkiem każdej polskiej firmy. Przekazywanie informacji niefinansowych o działaniach, które przedsiębiorstwa podejmują w obszarze środowiska, społeczeństwa i zarządzania to już nie tylko trend, ale także konieczność w strategii biznesowej.
 
Konferencja „Katalog Praktyk Przedsiębiorstw WOD.-KAN.” organizowana przez Izbę Gospodarczą „Wodociągi Polskie” rozpocznie się w środę, 6 grudnia 2023 r. i potrwa do piątku, 8 grudnia 2023 r. Miejscem obrad jest Hotel Mercure Wrocław Centrum.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)