Blisko 90 tys. zł. straciła ostatnio jedna z mieszkanek Wrocławia, która dała się oszukać na fałszywego policjanta

środa, 22.6.2022 09:31 394 0

Niestety mimo wielu kampanii społecznych oraz akcji prowadzonych przez policjantów, nadal zdarzają się osoby, które po rozmowie telefonicznej przekazują obcym osobom oszczędności swojego życia. Oszuści podając się za policjantów, prokuratorów, pracowników banków, wyłudzają od seniorów dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych. Żerując na ufności osób starszych mówią, że prowadzone są tajne działania służb w celu zatrzymania groźnych przestępców, a tym samym, żeby ochronić swoje oszczędności należy je przekazać czasowo policjantom. Pamiętajmy, że Policja NIGDY nie prosi o przekazywanie pieniędzy - nie daj się oszukać!

Kilka dni temu jedna z mieszkanek Wrocławia dała się oszukać pozostawiając blisko 90 tys. zł. przy śmietniku. Zrobiła to, bo wcześniej zadzwonił do niej oszust podający się za policjanta i powiedział, że prowadzona jest akcja przeciwko zorganizowanej grupie przestępców, a jej pieniądze są zagrożone. Dlatego, nakłoniona przez rozmówcę postanowiła przekazać znaczną sumę pieniędzy w "bezpieczne ręce". Niestety to był duży błąd, a gotówka zniknęła bezpowrotnie.

Schemat działania sprawców jest zawsze podobny. Najpierw dzwoni rzekomo policjant, prokurator, pracownik banku informując, że nasze konto zostało np. przejęte przez oszustów i żeby nie stracić pieniędzy, należy je jak najszybciej wypłacić i przekazać odpowiednim służbom, które zwrócą je po zakończonej akcji.

Telefonować może też fałszywy(a) wnuczek, wnuczka, ktoś z rodziny, kto uczestniczył w wypadku drogowym. Następnie żeby uniknąć kary więzienia należy "zorganizować" pieniądze na uniknięcie konsekwencji prawnych takiego zdarzenia.

Sposobów, metod i form działania przestępców jest bardzo wiele. Wykorzystują oni zaufanie szczególnie osób starszych i wprowadzają je w błąd. Cel mają tylko jeden - wyłudzić od seniorów jak najwięcej pieniędzy, często oszczędności całego życia.

Dlatego rozmawiajmy z naszymi bliskimi, ostrzegajmy nasze babcie, dziadków i osoby starsze przed tego typu oszustami. Nie pozwólmy, żeby obcy ludzie okradali nasze rodziny! O każdym tego typu przypadku informujmy natychmiast służby pod numerem alarmowym 112.

POLICJA NIGDY NIE PROSI O PRZEKAZYWANIE PIENIĘDZY!

źródło: KMP we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)