Biennale WRO: Wrocław i Londyn w równoległych performansach

wtorek, 14.9.2021 13:44 103 0

Już w czwartek, 16 września, w ramach 19. Biennale Sztuki Mediów WRO we Wrocławiu i Londynie odbędą się symultaniczne działania performatywne z udziałem publiczności. Zobaczymy m.in. świat w technologii virtual reality oraz wykład o poezji z wykorzystaniem dronów, sztucznej inteligencji i neurotechnologii. Wstęp wolny. 

​​Po dwóch dużych wystawach programowych i szeregu sierpniowych performansów czas na kolejne działania w ramach 19. Biennale Sztuki Mediów WRO. Największy przegląd sztuki współczesnej w Polsce upływa w tym roku pod hasłem REVERSO.

W najbliższy czwartek, 16 września, odbędzie się jesienna odsłona REVERSO REDUX – serii symetrycznych i synchronizowanych pokazów w dwóch lokalizacjach z udziałem publiczności. Tym razem partnerem Biennale WRO jest londyńska galeria sztuki Watermans Arts Centre. Czwartkowego wieczoru zobaczymy więc trzy działania – dwa realizowane we Wrocławiu, w Centrum Sztuki WRO, i jedno transmitowane prosto z Londynu.

REVERSO REDUX rozpocznie się o godz. 20:00 w Centrum Sztuki WRO performansem „Future Dust" w wykonaniu Mŏk_pang_ – w skład duetu wchodzą Alek Sarna oraz Tommy Otonoke. Artyści zaprezentują świat oparty na kompozycji dźwiękowej z wykorzystaniem silnika VR. Drugim wrocławskim działaniem będzie „Sound Window" – koncert argentyńskiego artysty Nicolasa Melmanna. Łącząc dźwięki i generatywne kompozycje z instrumentami i elektroniką, Melamnn skonstruuje na żywo spersonalizowaną muzykę tła. Pomiędzy działaniami we Wrocławiu zasiądziemy do transmisji prosto z Londynu – w ramach projektu „Swerve" Anna Nazo zaprosi na performatywny wykład o poezji z wykorzystaniem dronów, sztucznej inteligencji oraz neurotechnologii.

Czwartkowe spotkanie ze sztuką mediów poprzedzi prezentacja projektu rezydentki WRO. Anna Manankina to interdyscyplinarna artystka z Charkowa działająca w obszarze mediów cyfrowych takich jak wideo, dźwięk, animacja 3D, z naciskiem na posthumanizm i praktykę feministyczną. 16 września, w godzinach 12:00-18:00, zobaczymy DÉRIVE – interaktywny projekt VR, autorskie ujęcie wybranych elementów historii WRO oraz przewrotne studium przechwytywania przez sztukę miejskich terytoriów. Autorka pracy mapuje czasowe i przestrzenne zależności, tworząc syntetyczną mapę aktywności WRO w miejskiej czasoprzestrzeni – odsłania ukryte wzorce, pozwala spojrzeć na historyczne materiały w zaskakującym kontekście. Na wydarzenie obowiązują zapisy: https://bit.ly/anna-manankina-derive

O 20:00 rozpoczną się także pokazy wideo w ramach Biennale WRO – tym razem powrócimy do majowego programu REBOOT, który będzie dostępny przez 24 godziny.

W CS WRO można już korzystać z Czytelni Mediów wypełnionej zestawami wideo, archiwaliami, ale także dokumentacjami performansów oraz rozmów z artystami i artystkami tegorocznej edycjiBiennale WRO. Przed nami jesienna odsłona Biennale – wystawa programowa „Miejsca zależne” rozpocznie się 1 października. Więcej informacji wkrótce.

Szczegóły programu: https://wro2021.wrocenter.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)