komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

piątek, 10 lipca 2020

Sylwany, Witalisa

Biało-czerwono-żółte – tak MPK świętuje samorządność

środa, 27.5.2020 10:11 , komentarze: 0 , odsłony: 309
kategorie artykułu:

27 maja wrocławskie autobusy i tramwaje wyjadą na ulice miasta z flagami Wrocławia i Polski. Co to za okazja? Tak chcemy upamiętnić samorządność!

1990 rok – na ulicach Wrocławia było sześciokrotnie mniej samochodów niż obecnie, wrocławian jeździły Ikarusy, Jelcze-Berliety i tramwaje Konstale 102 a także te nowocześniejsze… 105! To wtedy późnym latem, 27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze prawdziwie wolne wybory. Do samorządu! Zarazem były to pierwsze w pełni wolne polskie wybory od grudnia 1938 r.

- Flagami chcemy przypomnieć o tym wrocławianom. Tego dnia – 30 lat temu - nie symbolicznie ale całkiem realnie wzięliśmy sprawy w swoje ręce - tłumaczy prezes MPK Krzysztof Balawejder.- Sam znakomicie pamiętam tamten czas. Hiperinflacja szalała, ludzie byli niepewni przyszłości a transformacja dla wielu do dziś kojarzy się z handlem „ze szczęki” albo z bagażnika na placu Wolności. Ale te lokalne wybory dawały poczucie rzeczywistego wzięcia spraw w swoje ręce, realnego wpływu na to co dzieje się w kraju. Właściwie wszystkie te uczucia – radości z decydowania o sobie i niepokoju o losy Państwa symbolicznie zamykają się w tych dwóch flagach, z którymi w środę wyjeżdżamy na miasto.

Wszystkie wrocławskie autobusy i tramwaje przez cały dzień będą jeździły ozdobione flagami miasta i Polski. Żółto-czerwoną i biało czerwoną.

- 27 maja to w kalendarzu Dzień Samorządu Terytorialnego, tym razem to także okrągła 30 rocznica pierwszych wolnych i demokratycznych wyborów samorządowych. Dziś ta samorządność to decydowanie – wspólne, oparte na konsultacjach społecznych – o tym, co zmienić w naszej najbliższej okolicy, w co inwestować już, a co może poczekać. Jako MPK Wrocław czujemy się uczestnikiem tego procesu, prowadząc remonty, kupując nowe autobusy i tramwaje czy budując zielone torowiska np. na Olszewskiego, by np. jeździć nieco ciszej i by nasz Wrocław był przyjaźniejszy dla mieszkańców – to także wymiar polityki samorządowej – opowiada Balawejder. 

Flagi Polski i Wrocławia wrócą na autobusy i tramwaje 24 czerwca z okazji Święta Wrocławia.

 

Wasze komentarze

sobota, 4.7.2020 11:00
poniedziałek, 22.6.2020 13:32
niedziela, 21.6.2020 10:15
sobota, 20.6.2020 09:10
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele