Będzie odbudowa zniszczonej przez powalony konar kładki św. Antoniego? ZDiUM wydał komunikat

czwartek, 14.9.2023 06:00 388 0

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu rozpoczął remont kładki św. Antoniego nad miejską fosą. Drewniana przeprawa już od pewnego czasu wymagała gruntownego remontu – opracowanie dokumentacji projektowej zostało zlecone w 2021 r. Dodatkowych zniszczeń dokonał w czerwcu 2022 r. konar rosnącego nad fosą platana. Inwestycja będzie polegać na całkowitej rozbiórce istniejącej konstrukcji, a następnie odbudowie kładki w takim samym kształcie.

Celem inwestycji jest przywrócenie odpowiedniego stanu wyeksploatowanej i zniszczonej przeprawie. Kładka znajduje się w obrębie historycznej Promenady Staromiejskiej w pobliżu Urzędu Stanu Cywilnego. Promenada, pierścień zieleni okalający Stare Miasto, to popularna trasa spacerowa mieszkańców i turystów. Sama kładka też jest zabytkiem – należy do nielicznych tego typu obiektów w skali kraju. Służby konserwatorskie podkreślają potrzebę zachowania kładki jako „świadectwa historii w jego pełnym wymiarze materialnym, wraz z jego konstrukcją, techniką budowlaną i otoczeniem tworzącym krajobraz kulturowy, a także przekazem niematerialnym”.

Co zostanie wykonane?

  • demontaż drewnianej konstrukcji kładki,
  • wykonanie nowych podpór (tak, aby zamocowane do nich słupy nie miały styku z wodą),
  • odtworzenie wymienianych elementów konstrukcji drewnianych wraz z zabezpieczeniem antykorozyjnym,
  • montaż konstrukcji nośnej kładki oraz balustrad w pierwotnej formie, wraz z zabezpieczeniem antykorozyjnym,
  • montaż pomostu z drewna litego, wraz z zabezpieczeniem antykorozyjnym.

 

Zadanie jest finansowane ze środków gminy Wrocław, a jego koszt to 2 575 588,73 zł brutto. Termin realizacji to 7 miesięcy od momentu podpisania umowy.

ZDiUM

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)