Będą ograniczenia co do stawiania automatów paczkowych na terenie miasta. Miasto wprowadziło regulacje [LISTA]
- Wrocław wypracował jednolite zasady lokalizowania automatów przesyłkowych na terenach należących do Miasta. Będziemy je stosowali wobec wszystkich operatorów - poinformowało Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia.
- Automaty paczkowe nie wymagają pozwolenia na budowę ani nawet zgłoszenia. Jednocześnie stają się tak częstym (i widocznym) elementem krajobrazu, że od dawna widzieliśmy we Wrocławiu potrzebę regulacji zasad ich stawiania. Od 2021 roku udanie pracowaliśmy z największym operatorem tych urządzeń w Polsce i określiliśmy dobre praktyki ich lokalizowania. Teraz poszliśmy krok dalej: mamy jednolite zasady dotyczące wszystkich operatorów - informuje Urząd Miejski we Wrocławiu.
Oto najważniejsze z zasad:
- automaty powinny być lokowane w podwórkach lub innych miejscach nieeksponowanych. Dopuszczalne jest też ustawianie przy murach, ogrodzeniach itp.
- urządzenia nie będą zasłaniały bram wjazdowych, numeracji budynków mieszkalnych.
- automaty nie powinny być dostawiane do obiektów zabytkowych ani wbudowywane w taki obiekt. Nie mogą również stać na osiach widokowych w objętych ochroną historycznych układach urbanistycznych.
- bryły automatów powinny być dopasowane wymiarami/scalone wymiarami z przylegającymi ścianami budynków.
- nawierzchnia utwardzona przy automacie powinna być kontynuacją dotychczasowego ciągu komunikacyjnego (podobna faktura, użyty materiał itp.). Nie może stwarzać utrudnień dla osób niepełnosprawnych.
- nie należy lokować urządzeń przodem do bliskiego budynku mieszkalnego (minimalizacja zanieczyszczenia światłem) oraz w sposób narażający okolicznych mieszkańców na hałas (głośne zamykanie drzwiczek).
- automaty nie powinny być ustawiane blisko siebie ani w postaci kilku sąsiadujących ze sobą modułów.
- Są też zalecenia, jak np. zazielenianie urządzeń pnączami tam, gdzie jest to możliwe.
Szczegóły znajdziecie tutaj: https://www.wm.wroc.pl/.../wytyczne-zal-nr-1-.do-uchwaly...
Współpracą z operatorami tych urządzeń zajmie się spółka Wrocławskie Mieszkania
- Wytyczne zostały ustalone we współpracy z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków (choć i tak każdy wniosek dla automatu na obszarze objętym ochroną konserwatorską będzie jeszcze konsultowany z DWKZ). Mamy we Wrocławiu ponad tego typu urządzeń. Bardzo wiele z nich stoi na terenach które nie należą do Miasta (grunty wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni itp.). Zachęcamy jednak wszystkich właścicieli terenów do traktowania tych zasad jako „kodeksu dobrych praktyk” - podsumowuje Biuro Prasowe UM.
/BPUM Wrocławia/
Dodaj komentarz
Komentarze (0)