Automatyczna śmieciarka na Pilczycach

wtorek, 7.1.2020 10:23 1728 0

Na wrocławskim osiedlu Pilczyce trwa pilotażowy program pierwszego w Polsce zautomatyzowanego systemu odbioru odpadów. Od 18 listopada w 10 wybranych lokalizacjach standardowe pojemniki na odpady są wymienione na pojemniki PRESKO – bardziej trwałe, pojemne i estetyczne. Są one opróżniane przez pojazd z automatycznym ramieniem, sterowanym przez kierowcę z kabiny, które chwyta pojemnik, podnosi go i odstawia dokładnie w to samo miejsce – wszystko to w bardzo krótkim czasie.

System jest testowany wspólnie przez trzy spółki: miejski Ekosystem, Chemeko-System (firmę odbierającą odpady) oraz Hewea (firmę, która dostarczyła technologię). Pilotaż potrwa do końca lutego 2020 r.

- W naszej opinii to może być ważny krok w kierunku uporządkowania przestrzeni na wrocławskich podwórkach. Wsłuchujemy się także w głosy mieszkańców osiedla i są to w znacznej większości bardzo pozytywne oceny nowego systemu – mówi Roman Jagiełło, prezes spółki Chemeko-System.

Dlaczego system PRESKO jest korzystny dla mieszkańców?

  • Większa objętość pojemników to więcej miejsca na podwórku, które można przeznaczyć na miejsca parkingowe lub zieleń.

  • Estetyczne pojemniki zamocowane szeregowo ułatwiają utrzymanie porządku. Trudno jest przewrócić czy przesunąć.

  • Szczelne zamknięcie niweluje nieprzyjemne zapachy. Uniemożliwia też dostęp do odpadków gryzoniom, ptactwu i innym zwierzętom oraz utrudnia podpalanie odpadów.

  • Krótszy czas opróżniania pojemników to mniej hałasu i mniej oczekiwania na odblokowanie drogi. 

Dlaczego system PRESKO jest korzystny dla miasta? Obsługa pojazdu i automatycznego manipulatora wymagają pracy tylko jednej osoby, a czas opróżniania pojemnika PRESKO jest o wiele krótszy niż pojemnika standardowego. Dzięki temu jednym pojazdem z jednym kierowcą można obsłużyć kilkadziesiąt lokalizacji w krótkim czasie, a to oznacza niższe koszty eksploatacyjne.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)