Auto do miasta - na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu?

środa, 22.1.2020 09:59 617

Małe, miejskie auto służy zwykle jako drugi samochód w rodzinie lub jako pojazd dla singla. Przydaje się w czasie zakupów, podróży poza granice miasta, a także jako środek transportu do pracy. Jak wybrać odpowiedni samochód do miasta? Czym się kierować podczas jego zakupu?

Rozmiary samochodu

Wybierając auto do miasta, powinno się mieć na uwadze specyfikę jazdy i parkowania w ciasnych uliczkach. W miastach najlepiej sprawdzają się małe samochody z segmentu A i B. Spokojnie zmieści się w nich wszystkie zakupy, a nawet jeden fotelik dziecięcy, jeśli rodzic w drodze do pracy odwozi dzieci do przedszkola. Niewielkim autem znacznie łatwiej zaparkować zwłaszcza w centrum miasta, gdzie miejsc parkingowych jest niewiele, a na chodnikach mieszczą się jedynie najmniejsze pojazdy. Dodatkowo nieduży samochód bez trudu przemieszcza się w podziemnych parkingach oraz na piętrowych parkingach w galeriach handlowych. Samochody używane z segmentu A i B znajdziesz na https://sprzedawacz.pl/motoryzacja/samochody/osobowe/

Spalanie w mieście

Jazda po mieście w dużym stopniu różni się od jazdy poza terenem zabudowanym, zwłaszcza gdy porównuje się ją do długich tras. Częste zwalnianie i przyśpieszanie, postoje na światłach, korki i inne niedogodności jazdy samochodem w mieście sprawiają, że spalanie auta rośnie. Aby przemieszczanie się po mieście było mało kosztowne, powinno się wybierać auta, które są jak najbardziej ekonomiczne. W ostatnich latach zauważalny jest wzrost zainteresowania autami z napędem hybrydowym, które spalają około 3,5 litra benzyny na każde przejechane 100 km. Ciekawą alternatywą dla nich są samochody elektryczne, które bez trudu naładuje się we wszystkich dużych miastach w kraju. Elektryki dodatkowo mogą przemieszczać się w wielu strefach zamkniętych dla samochodów z klasycznym napędem, a także poruszać się buspasami, co przyśpiesza podróż po mieście.

Łatwość kierowania

W ciasnych uliczkach i na parkingach wszyscy kierowcy docenią zwrotność i łatwość manewrowania samochodem. Aby uniknąć stłuczek i szybko przemieszczać się nawet w najciaśniejszych miejscach, warto postawić na samochody, które łatwo się prowadzi. Przydatną opcją w mieście są czujniki parkowania, a także wszelkie kamerki i inne udogodnienia, które ułatwiają cofanie bądź zajmowanie miejsc parkingowych w pobliżu przeszkód takich jak słupki itp.

Automatyczna skrzynia biegów

Automatyczna skrzynia biegów w mieście jest znacznie praktyczniejsza niż manualna. Dzięki niej płynniej rusza się na zielonym świetle i rzadziej ma się problemy z gasnącym silnikiem. Automatyczna skrzynia biegów zwiększa również komfort jazdy, gdyż dzięki niej jest się mniej zmęczonym. Jest to istotne zwłaszcza dla tych osób, które sporo jeżdżą po mieście i spędzają za kierownicą nawet kilka godzin dziennie (np. z powodu charakteru wykonywanej pracy). Auta używane z automatyczną skrzynią biegów znajdziesz na https://sprzedawacz.pl/m_warszawa/

Rodzaj zawieszenia - twarde czy miękkie?

Wybierając auto do jazdy po mieście, powinno się zwrócić uwagę na rodzaj zawieszenia w pojeździe, a także stan jezdni w okolicach, po których najczęściej się przemieszcza. Miękkie zawieszenie zwiększa komfort jazdy, jednak zwiększa przechył nadwozia na zakrętach i powoduje kołysanie się pojazdu podczas hamowania. Jednocześnie dzięki niemu praktycznie nie odczuwa się nierówności jezdni i rzadziej cierpi się z powodu bólu kręgosłupa po długiej jeździe. W miastach zwykle jeździ się dość wolno i rzadko hamuje się gwałtowanie z dużej prędkości do zera, dlatego niewielu kierowców decyduje się na samochody używane z twardym zawieszeniem do jazdy w mieście.

Liczba drzwi

W samochodach miejskich można postawić zarówno na dwudrzwiowe, jak i pięciodrzwiowe modele. W przypadku gdy autem będzie poruszać się wyłącznie jedna osoba, wystarczającym wyborem jest samochód dwudrzwiowy. Jest on tańszy niż wersja z pięciodrzwiowa, a jednocześnie jego funkcjonalność jest zadowalająca dla większości użytkowników. Jeżeli po mieście zamierza się jeździć wraz ze znajomymi z pracy lub z dziećmi do szkoły bądź przedszkola, praktyczniejsze będą samochody używane z większą liczbą drzwi. Dzięki nim łatwiej będzie zapiąć pasy w fotelikach samochodowych dzieci lub szybko wysadzić pod domem znajomych, wraz z którymi wraca się z pracy.

Umowa to podstawa

Bez względu na to, jaki samochód wybierze się do jazdy po mieście, kupując auto używane, powinno się zadbać o prawidłowe skonstruowanie umowy. Istotne jest przede wszystkim zawarcie w niej wszystkich danych, bez których dokument może być uznany za nieważny. Przede wszystkim w prawidłowo skonstruowanej umowie zawarte są dane kupującego i sprzedawcy, dane samochodu osobowego, a także miejsce i data sprzedaży pojazdu. Wzór umowy kupna sprzedaży znajdziesz na https://sprzedawacz.pl/motoryzacja/samochody/osobowe/umowa-kupna-sprzedazy-samochodu-pdf-doc.html

Dodatkowo powinno się pamiętać, by w umowie zawrzeć informacje o ustalonej cenie pojazdu, statusie polisy OC, ważności przeglądu technicznego oraz o stanie technicznym samochodu.