Artystycznie i edukacyjnie na Nowym Dworze. Zobacz program Europejskiego Tygodnia Mobilności 2023

czwartek, 14.9.2023 13:17 301 0

Organizowany co roku we Wrocławiu Europejski Tydzień Mobilności (16 - 22.09.2023) ma za zadanie przybliżyć mieszkańcom miasta tematykę oszczędzania energii i zrównoważonego transportu. Gmina Wrocław we współpracy z Fundacją Przyjaźń Sztuka Edukacja, Centrum Kultury Wrocław Zachód oraz Fundacją ART JTM przygotowały szereg bezpłatnych atrakcji dla dzieci i dorosłych, które zachęcają by zrezygnować z samochodu na rzecz bardziej zrównoważonych form transportu. Centrum tegorocznych obchodów jest Nowy Dwór, co wiąże się z promocją nowo otwartej linii TAT, a finał przypada na Sobotę z Zielonym Wrocławiem w dniu 23.03 w Parku Tysiąclecia.

Wydarzenia mają przede wszystkim charakter edukacyjno-artystyczny. Dzieci mogą wziąć udział w warsztatach plastycznych a wydrukowane prace znajdą się w kalendarzu Biura Zrównoważonej Mobilności UM. Popularnością cieszą się warsztaty tworzenia animacji poklatkowej o drodze malucha do przedszkola czy szkoły, a premierowy pokaz filmu połączony będzie z debatą „Mobilni i zrównoważeni” w dniu 21.09 (17:00 - 19:00) w Miejskiej Bibliotece Publicznej filia nr 22. Wszystkim działaniom w tym roku towarzyszy muppet Tramek, który pokaże mieszkańcom Wrocławia jak łatwo i przyjemnie być mobilnym. 

Artystyczna parada przez Nowy Dwór 

Finał obchodów przypada na sobotę, 23.09. Unikalna artystyczna parada przygotowana przez Sama Alty i Grażę Wielgus z dziećmi i młodzieżą Lelenfant rozpocznie się o godz. 12:00 pod hasłem "Bądź wolny!" spod Centrum Kultury Wrocław - Zachód. Dołączą do nich najmłodsi rowerzyści, którzy nadadzą jej tempo – dzieci poruszające się na rowerkach biegowych, osoby z fotelikami dziecięcymi, przyczepkami i cargobike-ami. Uczestnicy parady będą mogli ozdobić swoje rowery wstążkami i kwiatami w CKWZ by ruszyć w kierunku Parku Tysiąclecia i dołączyć do pikniku “Sobota z Zielonym Wrocławiem” orgaznizowanego wspólnie z Departamentem Zrównoważonego Rozwoju.

Tego dnia każdy mieszkaniec miasta będzie mógł przejechać się Muzycznym Tramwajem na trasie TAT w godz. 11-13 oraz 19 -21, w którym zagrają artyści Fundacji ART JTM, wziąć udział w warsztatach teatralnych czy rodzinnej grze miejskiej, której zadania są zlokalizowane na terenie całego osiedla Nowy Dwór.

Edukacja w szkołach 

Przez cały miesiąc edukatorki Fundacji Przyjaźń Sztuka Edukacja przybliżają wrocławskim uczniom tematykę transportu w kontekście lokalnym i globalnym, badają z dziećmi przepustowość szkolnych parkingów i nawiązują do tegorocznego hasła kampanii “Oszczędzaj energię”. Zapisy na przeprowadzenie warsztatów w szkole prowadzi Fundacja pod mailem: etm@faefoundation.art

“Zależy nam na tym by w sposób ciekawy i kreatyny przekazywać wiedzę na tematy związane z mobilnością, promować korzystanie na krótkich odcinkach z publicznych środków transportu czy rowerów miejskich” - mówi Iwona Frydryszak z Fundacji Przyjaźń Sztuka Edukacja. “Aby poprawić jakość życia w mieście potrzebujemy od najmłodszych lat kształtować proekologiczne postawy by mądrze wybierać sposoby codziennego podróżowania minimalizując korzystanie z samochodów”.

Fundacja Przyjaźń Sztuka Edukacja kojarzona jest przede wszystkim z międzynarodowym projektem Lelenfant, który stanowi kontynuację znanego we Wrocławiu projektu Brave Kids. W tym roku w ramach swoich działań Fundacja przeprowadziła do tej pory zajęcia edukacyjno-artystyczne z udziałem ponad 200 dzieci i młodzieży z 3 kontynentów, a wydarzenia z ich udziałem zobaczyło 3500 publiczności. Zadanie publiczne dt. organizacji obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności powierzone zostało Fundacji po raz drugi.  Więcej informacji: www.faefoundation.art

Od 18.09 do końca października – warsztaty w szkołach zakresu edukacji globalnej i zrównoważonej mobilności. Dwugodzinne warsztaty dla klas 1 – 5 Zapisy ewa@fae-foundation.org 

09.09.2023; 16.09.2023 – warsztat animacji poklatkowej „Droga malucha”, dla dzieci w wieku 7-12 lat.
Prowadzenie: Karolina Sobieska
Czas & Miejsce: w godzinach 11:00 – 12:00 | Centrum Kultury Wrocław Zachód
Limit miejsc: 10 osób. 

18-22.09.2023 – Miejska Gra Terenowa ETM dla dzieci, młodzieży oraz ich rodzin, Nowy Dwór, mapki z zadaniami do pobrania na artjtm.com oraz w lokalnych punktach, zapisy artjtm.com, finał oraz rozdanie nagród podczas Soboty z Zielonym Wrocławiem 

18.09.2023; 21.09.2023 – warsztaty dla seniorów „Mobilny senior”. Mapowanie najbliższych przestrzeni pod kątem szlaków Nowego Dworu - ścieżki i stacje rowerowe, podjazdy dla wózków. Razem z seniorami nauczymy się korzystać z rowerów miejskich.
Czas & Miejsce: w godzinach 11:00 – 13:00 | Centrum Kultury Wrocław Zachód
Prowadzenie: Ewa Ziembicka Limit miejsc: 8 osób
Zapisy: Centrum Kultury Wrocław Zachód

21.09.2023; Debata „Mobilni i zrównoważeni” – 17:00-19:00 | Biblioteka przy ul. Chociebuskiej. Wstęp wolny
Wyjściem do dyskusji będą fragmenty wywiadów przeprowadzonych z mieszkańcami Nowego Dworu na temat transportu miejskiego; podczas spotkania odbędzie się premiera spotu „Jak skutecznie dojechać?” oraz pokaz efektów warsztatów animacji poklatkowej dla dzieci. 

SOBOTA Z ZIELONYM WROCŁAWIEM | Park Tysiąclecia
23.09.2022 w godz. 12:00 - 17:00 - to plenerowe, rodzinne wydarzenie, podczas którego odbędzie się szereg działań edukacyjnych i promocyjnych z zakresu zrównoważonej mobilności. To przede wszystkim warsztaty, zabawy i animacje, a początkiem będzie artystyczna parada dzieci i młodzieży „Ślimaki przodem”

W programie między innymi:
– spacer sąsiedzki
– warsztaty teatralne i plastyczne
– wielkoformatowa gra planszowa
– warsztat tworzenia kolorowych akcesoriów rowerowych, występ dzieci Lelenfant
– rozszerzona oferta Nextbike

 

Rower miejski za darmo, MPK bez biletu

Do obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności włączyła się również firma NextBike. W tym roku przez cały tydzień, czyli od 16 do 22 września każdy użytkownik będzie mógł codziennie skorzystać z darmowej godziny jazdy Wrocławskim Rowerem Miejskim. Ponad to 22 września, czyli w Dniu Bez Samochodu komunikacją miejską we Wrocławiu będziemy podróżować za darmo.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)