Artystyczne pożegnanie Pawła i Konrada Jarodzkich – 4 lutego we wrocławskiej Piekarni otwarcie wystawy „Happy The End”

środa, 26.1.2022 11:59 762 0

Paweł i Konrad Jarodzcy odeszli niemal jednocześnie pod koniec 2021 roku. 4 lutego 2022 r. odbędzie się otwarcie wystawy „Happy The End” będące artystycznym pożegnaniem wybitnych wrocławskich twórców. Ich prace zaprezentowane zostaną w dwóch przestrzeniach wrocławskiej Piekarni – 66P i Galerii Geppart ASP Wrocław. Wystawa potrwa do 5 marca. Wstęp wolny.

W listopadzie 2021 roku Wrocław pożegnał dwóch wyśmienitych twórców. Byli malarzami i wykładowcami związanymi z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W latach 80. pracownia Konrada Jarodzkiego była wyjątkowym zjawiskiem w obrębie uczelni, przestrzenią wolności w myśleniu i działaniu. Ukształtowała wiele znakomitych indywidualności. To w niej powstały m.in. legendarny Luxus i Klub Linda. Pracownia Pawła Jarodzkiego pełniła podobną rolę w ostatniej dekadzie, a nawet wcześniej. – Mówiło się o niej w całym kraju i nie tylko. Kiedy do Wrocławia wpadali kuratorzy, pierwszy telefon zawsze był do Pawła. Tu zawsze mogli dowiedzieć się, na co warto mieć oko – wspominają przyjaciele artysty z przestrzeni 66P, której Paweł Jarodzki był współzałożycielem.

We wrocławskiej Piekarni zobaczymy sąsiadujące ze sobą dwa odmienne sposoby opowiadania o świecie i radzenia sobie z końcem. Tytuł wystawy nawiązuje do jednego z lepiej znanych szablonów Pawła powstałych w czasach pandemii – „Happy The End. Coming Soon!”. Miłośnik filmowego suspensu i „dramy” umieszczał go kilkakrotnie na płótnach i papierach. Pomiędzy ekscytacją oczekiwania na to, co nastąpi (Coming Soon!) i ulgą epickiego zakończenia (The End) mieści się całe życie. Całe „teraz” świata. 

Happy The End. Wystawa Pawła Jarodzkiego w 66P

Prace Pawła Jarodzkiego pokazane zostaną w 66P. Subiektywnej Instytucji Kultury. Wystawa powstała w oparciu o nowy, nieprezentowany wcześniej materiał zgromadzony w ciągu ostatnich dwóch bardzo płodnych twórczo lat w pracowni artysty przy ul. Haukego-Bosaka. „Naśladując styl atencyjnych komunikatów reklamowych i medialnych nagłówków, sztuka Jarodzkiego umieszcza widza w centrum opowieści o wydarzeniach. Na równi z autorem jesteśmy obsadzeni w roli narratorów. Tylko od nas zależy, jak potoczy się ta opowieść.” – czytamy w opisie wystawy kuratorskim.

Happy The End. WystawaKonrada Jarodzkiego w Galerii Geppart ASP Wrocław

Galeria Geppart pokażewystawę łączącą momenty wczesnej i późnej twórczości artysty. Początki wyznaczają poszukiwania miejsca dla zniszczonego wojną ludzkiego życia. Konfrontują je z czasoprzestrzenią i siłami przekraczającymi granice zmysłowego poznania rzeczywistości. Późna twórczość przybliża się do świadomości kwantowej i nieskończoności wszechświata. Wybranym pracom towarzyszy autokomentarz artysty w formie materiałów fotograficznych gromadzonych do autorskiego katalogu. 

 Wernisaż wystawy „Happy The End” odbędzie się 4 lutego o godz. 18:00 w 66P przy ul. Księcia Witolda 66 we Wrocławiu. Prace Pawła i Konrada Jarodzkich będzie można oglądać do 5 marca, od wtorku do soboty, w godzinach 11:00-18:00 w dwóch przestrzeniach Piekarni – 66P i Galerii Geppart ASP Wrocław. Organizatorami wystawy są 66P. Subiektywna Instytucja Kultury i Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Więcej informacji: https://66p.pl/happy-the-end-pawel-jarodzki-konrad-jarodzki


Happy The End

Konrad Jarodzki. Paweł Jarodzki

wystawa 4.02 – 5.03.2022 | Galeria Geppart ASP Wrocław i 66P

wernisaż 4.02.2022 godz. 18:00 | 66P

Piekarnia, ul. Księcia Witolda 66 (66P) i 68/2 (Galeria Geppart)


Paweł Jarodzki (1.05.1958 - 22.11.2021) 

Malarz, rysownik, twórca tekstów, instalacji, komiksów i szablonów, od 1982 roku związany z grupą Luxus, autor jej manifestów, wykładowca wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, w latach 2002-2018 główny kurator BWA Wrocław. Żył i tworzył we Wrocławiu.

 

Konrad Jarodzki (31.12.1927 - 23.11.2021)

Malarz, rysownik, architekt, pedagog, członek „Grupy Wrocławskiej”. W latach 1949-1955 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, a w latach 1955-1958 w PWSSP we Wrocławiu pod kierunkiem Eugeniusza Gepperta. Związany z wrocławską PWSSP jako wykładowca, a w latach 1992-1999 jako rektor ASP.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)