Antyszczepionkowa propaganda w MPK wycofana po interwencji Razem

środa, 28.2.2018 09:00 1450 0

We wrocławskich autobusach i tramwajach pojawiły się reklamy sugerujące, że szczepionki przeciw HPV mogą powodować bezpłodność. Po alarmie Partii Razem MPK zapowiedziało zaprzestanie emisji. “Cieszy nas to, ale trzeba dopilnować, by taka sytuacja się nie powtórzyła” –  komentuje Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Razem. 

Od jakiegoś czasu na ekranach LCD we wrocławskich środkach komunikacji miejskiej pasażerowie mogli zobaczyć reklamy sugerujące, że szczepienia przeciwko HPV (wirusowi brodawczaka ludzkiego) prowadzą do bezpłodności. Po poniedziałkowym zawiadomieniu mediów o sprawie przez Partię Razem wrocławskie MPK zapowiedziało wstrzymanie emisji materiału. Jednak według lewicowych działaczy, miasto mogło w ogóle nie dopuścić do wyświetlania antynaukowych reklam.

- Niezależnie od tego, czy pojawienie się tych szkodliwych i kłamliwych treści było niedopatrzeniem, czy celowym działaniem, musimy zrobić wszystko, żeby taka sytuacja już nigdy się nie powtórzyła – powiedziała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z zarządu krajowego partii Razem. – Cieszy nas wiadomość o wstrzymaniu emisji, ale jednocześnie apelujemy do MPK o zrobienie kolejnego kroku: wpisanie zasady, która kategorycznie uniemożliwiałaby propagowanie treści szkodzących zdrowiu publicznemu.

- Państwo i samorządy powinny stać na mocnym pronaukowym stanowisku i zwalczać poglądy, które szkodzą całemu społeczeństwu – skomentował Iwo Augustyński z rady krajowej partii Razem. – Szczepionki się najtańszym i najskuteczniejszym sposobem ochrony społeczeństwa przed chorobami. Szerzenie antynaukowych manipulacji skutkuje nowymi epidemiami oraz zagrożeniami zdrowia i życia.

Irracjonalny strach przed szczepieniami może mieć katastrofalne skutki, czego dowodem może być nowa epidemia odry w Europie. W 2017 roku zarejestrowano czterokrotnie więcej zachorowań na tę chorobę niż jeszcze rok wcześniej. W latach 80. dwudziestego wieku odra zabijała ok. 2,6 milionów ludzi rocznie na całym świecie.

Razem zapowiada złożenie do magistratu pisma z apelem o wprowadzenie do regulaminu MPK Wrocław zasady zakazującej reklam godzących w zdrowie publiczne.

Źródło: Informacja prasowa 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)