komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

niedziela, 24 marca 2019

Marka, Gabriela

Amerykańskie ciasto na pizzę: nic prostszego!

piątek, 10.8.2018 14:31 , odsłony: 2775
kategorie artykułu:

Pizza na cienkim czy na grubym cieście? Odpowiedź na to pytanie dzieli miłośników potrawy o włoskich korzeniach. We Włoszech – tylko na cienkim, w USA – tylko na grubym. Ale nie przejmuj się – Ty wcale nie musisz wybierać. Możesz się delektować pizzą w obu wersjach. Masz akurat ochotę przygotować tę w amerykańskim stylu? Zobacz, jak prosto wyczarujesz ją również w swojej kuchni!

Kluczowa różnica między pizzą amerykańską a włoską tkwi oczywiście w grubości ciasta. We Włoszech będzie ono cieniutkie i chrupiące (no, chyba że wybierzesz się na Sycylię), w USA zaś, a zwłaszcza w Nowym Jorku pizza zostanie Ci zaserwowana na grubym i puszystym placku. Na czym polega różnica w przygotowaniu obu? Jak uczynić pizzę jeszcze bardziej amerykańską? Oto nasze tips & tricks!

Grube ciasto na amerykańską pizzę przygotowuje się…

… dokładnie tak samo jak to na pizzę włoską. Nie ma żadnej różnicy w recepturze ani sekretnego składnika. To, czego potrzebujesz, to mąka typu „00” (a więc mocno przemielona), woda, drożdże, sól oraz kilka kropli oliwy z oliwek. Ciasto musisz również zagnieść, odstawić do wyrośnięcia (zdaniem najlepszych pizzaiolo – im dłużej pizza rośnie, tym lepiej!) i… upiec w wysokiej temperaturze. Jedyna zmiana polega na tym, że ciasta nie rozwałkowujesz cieniutko, a nieco grubiej. To sprawia, że pizza po wyrośnięciu jest miękka i puszysta. Przykładowo, na standardową, okrągłą pizzę o średnicy ok. 30 cm potrzebujesz mniej więcej 150-200 g mąki w wersji włoskiej (cienkiej) i ok. 300 g w wersji amerykańskiej. Proporcje pozostałych składników oczywiście też się zwiększają.

Ser w rantach… czemu nie?

Tym, co może odróżniać pizzę amerykańską od włoskiej są również ranty. Amerykańska pizza we Wrocławiu czy w Nowym Jorku w 99% będzie miała grube ranty (idealne do maczania w sosie, czyż nie?). Ta włoska – niekoniecznie. A jeśli chcesz uczynić swoją wersję dania jeszcze bardziej „jankeską” – w rantach możesz ukryć dodatkową porcję mozzarelli. Jak? Najlepiej sprawdzi się mozzarella tarta, którą równomiernie rozsypiesz przy brzegach pizzy, jeszcze przed zrolowaniem rantów. Potem wystarczy ją dobrze owinąć ciastem i piec.

Czy pizza hawajska jest naprawdę amerykańska?

Skoro już wiesz, w jaki sposób przygotować ciasto na pizzę w wersji amerykańskiej, teraz czas na dobranie dodatków. Pizza we Wrocławiu czy na drugim końcu świata – hawajska najbardziej kojarzy się z recepturą rodem z USA. I rzeczywiście, Amerykanie chętnie sięgają po wersję z szynką i ananasem. Warto jednak wspomnieć, że jej „ojczyzną” wcale nie są Hawaje czy Nowy Jork, ale… Kanada, a dokładniej restauracja prowadzona tam przez imigrantów z Grecji.

A jakie jeszcze dodatki mogą się pojawić na pizzy amerykańskiej? Zasadniczo – masz równie szerokie pole do popisu jak w przypadku pizzy włoskiej. Jeśli szukasz czegoś bezpiecznego i smacznego – szynka i pieczarki będą dobrym wyborem. A jeżeli chcesz poeksperymentować – sięgnij np. po owoce morza albo… zamień sos pomidorowy na barbecue. Smacznego!

 

środa, 20.3.2019 17:03
poniedziałek, 18.3.2019 17:33
1
piątek, 15.3.2019 08:30
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Praca na GoWork
Praca na GoWork