komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

piątek, 19 października 2018

Ziemowita, Jana

Amerykańskie ciasto na pizzę: nic prostszego!

piątek, 10.8.2018 14:31 , odsłony: 432
kategorie artykułu:

Pizza na cienkim czy na grubym cieście? Odpowiedź na to pytanie dzieli miłośników potrawy o włoskich korzeniach. We Włoszech – tylko na cienkim, w USA – tylko na grubym. Ale nie przejmuj się – Ty wcale nie musisz wybierać. Możesz się delektować pizzą w obu wersjach. Masz akurat ochotę przygotować tę w amerykańskim stylu? Zobacz, jak prosto wyczarujesz ją również w swojej kuchni!

Kluczowa różnica między pizzą amerykańską a włoską tkwi oczywiście w grubości ciasta. We Włoszech będzie ono cieniutkie i chrupiące (no, chyba że wybierzesz się na Sycylię), w USA zaś, a zwłaszcza w Nowym Jorku pizza zostanie Ci zaserwowana na grubym i puszystym placku. Na czym polega różnica w przygotowaniu obu? Jak uczynić pizzę jeszcze bardziej amerykańską? Oto nasze tips & tricks!

Grube ciasto na amerykańską pizzę przygotowuje się…

… dokładnie tak samo jak to na pizzę włoską. Nie ma żadnej różnicy w recepturze ani sekretnego składnika. To, czego potrzebujesz, to mąka typu „00” (a więc mocno przemielona), woda, drożdże, sól oraz kilka kropli oliwy z oliwek. Ciasto musisz również zagnieść, odstawić do wyrośnięcia (zdaniem najlepszych pizzaiolo – im dłużej pizza rośnie, tym lepiej!) i… upiec w wysokiej temperaturze. Jedyna zmiana polega na tym, że ciasta nie rozwałkowujesz cieniutko, a nieco grubiej. To sprawia, że pizza po wyrośnięciu jest miękka i puszysta. Przykładowo, na standardową, okrągłą pizzę o średnicy ok. 30 cm potrzebujesz mniej więcej 150-200 g mąki w wersji włoskiej (cienkiej) i ok. 300 g w wersji amerykańskiej. Proporcje pozostałych składników oczywiście też się zwiększają.

Ser w rantach… czemu nie?

Tym, co może odróżniać pizzę amerykańską od włoskiej są również ranty. Amerykańska pizza we Wrocławiu czy w Nowym Jorku w 99% będzie miała grube ranty (idealne do maczania w sosie, czyż nie?). Ta włoska – niekoniecznie. A jeśli chcesz uczynić swoją wersję dania jeszcze bardziej „jankeską” – w rantach możesz ukryć dodatkową porcję mozzarelli. Jak? Najlepiej sprawdzi się mozzarella tarta, którą równomiernie rozsypiesz przy brzegach pizzy, jeszcze przed zrolowaniem rantów. Potem wystarczy ją dobrze owinąć ciastem i piec.

Czy pizza hawajska jest naprawdę amerykańska?

Skoro już wiesz, w jaki sposób przygotować ciasto na pizzę w wersji amerykańskiej, teraz czas na dobranie dodatków. Pizza we Wrocławiu czy na drugim końcu świata – hawajska najbardziej kojarzy się z recepturą rodem z USA. I rzeczywiście, Amerykanie chętnie sięgają po wersję z szynką i ananasem. Warto jednak wspomnieć, że jej „ojczyzną” wcale nie są Hawaje czy Nowy Jork, ale… Kanada, a dokładniej restauracja prowadzona tam przez imigrantów z Grecji.

A jakie jeszcze dodatki mogą się pojawić na pizzy amerykańskiej? Zasadniczo – masz równie szerokie pole do popisu jak w przypadku pizzy włoskiej. Jeśli szukasz czegoś bezpiecznego i smacznego – szynka i pieczarki będą dobrym wyborem. A jeżeli chcesz poeksperymentować – sięgnij np. po owoce morza albo… zamień sos pomidorowy na barbecue. Smacznego!

 
Teagle
monitoring GPS
części Samsung
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wypożyczalnia osuszaczy
Praca na GoWork
Praca na GoWork
biura do wynajęcia
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Sklep AZE
New-House