komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

poniedziałek, 23 listopada 2020

Adelii, Klemensa

Akcja sprzątania świata w parku przy Pałacu Stolbergów na wrocławskich Świniarach

poniedziałek, 21.9.2020 12:23 , komentarze: 0 , odsłony: 328
kategorie artykułu:

W związku ze Światowym Dniem Sprzątania Świata przypadającym na III weekend września społecznicy, wolontariusze, ludzie dobrej woli zorganizowali akcję sprzątania Parku przy Pałacu Stolbergów na wrocławskim osiedlu Świniary. 

Pomimo, że jako społeczeństwo z roku na rok stajemy się coraz bardziej świadomi, nie myjemy samochodów nad Odrą jak jeszcze było to praktykowane w latach osiemdziesiątych XX wieku, niestety nadal w lasach i parkach możemy spotkać nieprzebrane ilości odpadów. Podczas sobotniej akcji grupie kilkunastu społeczników udało się zebrać kilkadziesiąt worków odpadów. Najczęściej spotykano: szklane i plastikowe butelki, opony, reklamówki z płytkami oraz zużytym asortymentem budowlanym, gruz, kawałki mebli, karoserii samochodowej oraz zepsutą żywność.

Celem akcji było spowodowanie aby nasze środowisko było choć trochę czystsze oraz nagłośnienie akcji, że wyrzucanie śmieci do lasu jest passe. 

Za wyrzucanie odpadów do lasu grozi kara od 1000 zł grzywny do 5 lat pozbawienia wolności. System kar jak widać po polskich lasach i parkach nie jest do końca skuteczny. Zanieczyszczanie to olbrzymi problem dla fauny i flory, owady podczas lotu często wpadają do butelek oraz  puszek zaś dziki, lisy oraz wilki rozrywają worki wypełnione często śmiertelnymi dla ich zdrowia substancjami oraz elementami. Oprócz szerokiej debaty, jaka powinna odbyć się na szczeblu politycznym, jak w zdecydowany sposób wyeliminować praktyki wyrzucania odpadów do środowiska, dużą rolę trzeba przyłożyć do wychowania proekologicznego najmłodszego pokolenia tak aby było bardziej świadome niż niektórzy dorośli.

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 13 godz temu
dzisiaj, 13 godz temu
czwartek, 19.11.2020 16:02
czwartek, 19.11.2020 15:18
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki