Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o kosztach edukacji w czasie 16% inflacji

czwartek, 1.9.2022 16:11 134 0

Zgodnie z konstytucją edukacja publiczna w Polsce jest bezpłatna. Ale kiedy patrzymy na to jak galopuje inflacja i z jakimi kosztami muszą mierzyć się rodzice uczniów i uczennic to zadajemy sobie pytanie czy ta konstytucja jest przestrzegana?

Na konferencji prasowej Nowej Lewicy we Wrocławiu Posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk oprócz złożenie życzeń uczniom i nauczycielom zwracała uwagę na koszty, które wiążą się z posłaniem dzieci do szkoły. Częściowa wyprawka szkolna w tym roku kosztowała 537 złotych i 49 groszy -mówiła prezentując plecak, zeszyty i inne przybory szkolne zakupione we wrocławskich sklepach - To o 237 złotych i 48 groszy więcej niż rodziny mogą otrzymać z programu Dobry Start.

Wprowadzony w 2018 roku rządowy program dotacji miał wyrównywać szanse edukacyjne dzieci. Wysoka inflacja sprawia, że kwota 300 złotych przestaje wystarczać na zapewnienie uczniom tzw. wyprawki szkolnej. Rząd PiSu mówi rodzicom zabierzcie swoim dzieciom kredki, nie kupujcie im w tym roku tornistra, nie będą mogły skorzystać z piórnika - podkreślała Posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zwracając się do ministrów Czarnka i Maląg i wzywając do pilnej waloryzacji świadczenia - Na dzieciach oszczędzać nie wolno!

Na konferencji zabrała także głos Dorota Pędziwiatr, wiceprzewodnicząca wrocławskiej Nowej Lewicy i mama dwójki dzieci. Obawiam się posłać córkę do szkoły. Obawiam się szkoły pana Czarnka - mówiła, zwracając uwagę na ideologizację oświaty pod rządami Przemysława Czarnka - Nie wiem czy będzie miał kto uczyć nasze dzieci.

Do ogromnej liczby wakatów i protestu nauczycieli nawiązał również Ryszard Kessler, wiceprzewodniczący Nowej Lewicy we Wrocławiu. Polska szkoła nie może opierać się tylko na heroicznej pracy źle opłacanych nauczycieli i nauczycielek - mówił - Domagamy się przywrócenia godności zawodu nauczyciela. Polska potrzebuje dobrze opłacanych nauczycieli i dobrej szkoły.

Stoimy przed początkiem drogi prowadzącej do sytuacji, w której publiczna szkoła zamiast wyrównywać szanse będzie utrwalać podziały - dodał Maciej Borowski sekretarz dolnośląskiej Nowej Lewicy.

To będzie rok pełen wyzwań i trudności - mówiła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk składając życzenia uczniom i uczennicom - Pomimo tych trudność życzę aby nadchodzący rok szkolny okazał się dla was szczęśliwy, bogaty w wiedzę i doświadczenia.

 

Interpelacja w sprawie waloryzacji świadczenia Dobry Start.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)