7. edycja stypendiów artystycznych prezydenta Wrocławia. Poznaj laureatów

piątek, 15.7.2022 15:05 616 0

Kolejnym 15 twórcom przyznano stypendia artystyczne prezydenta Wrocławia.

Półroczne stypendia – 15 000 złotych brutto dla każdego laureata, zostały przyznane osobom zajmującym się twórczością artystyczną w 7 dziedzinach takich jak: film (1), literatura (1), muzyka (2), taniec (1), teatr (3), sztuki wizualne (6), upowszechnianie kultury (1). Wypłacane będą one co miesiąc w wysokości 2500 złotych brutto – na podstawie umowy stypendialnej.

– Cieszę się, że możemy wesprzeć realizację tylu interesujących projektów z różnych sfer kultury i sztuki. Szczególnie teraz, w tym trudnym czasie, kiedy mierzymy się z kryzysem gospodarczym, galopującą inflacją i podwyżkami, które bezpośrednio i pośrednio dotykają również samych artystów – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Jedną ze stypendystek jest Katarzyna Bem, kompozytorka i skrzypaczka.
– Projekt, który będę realizowała, czyli nagranie płyty z autorskimi kompozycjami inspirowanymi pieśniami ludowymi z Dolnego Śląska, miałam w głowie już od dawna. Teraz nadszedł czas na jego realizację – opowiada Katarzyna Bem, kompozytorka i skrzypaczka. – Będzie mi zależało, by nagrane przeze mnie utwory utrzymać we współczesnej brzmieniowości, opierającej się na muzyce elektronicznej i filmowej – dodaje.

Łącznie, w siedmiu dotychczasowych edycjach, przyznano 145 stypendiów artystycznych prezydenta Wrocławia (roczne i półroczne) na łączną kwotę blisko 3 mln złotych.

– Uruchomiony ponad trzy lata temu program stypendialny stwarza artystom materialne szanse zrealizowania ich własnych, indywidualnych zamierzeń, a nam wszystkim okazję do spotkania z ich unikalnymi wypowiedziami. W mojej opinii to jeden z najważniejszych programów we wrocławskiej kulturze – przyznaje Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury UM we Wrocławiu.

W 7. naborze, na II półrocze 2022 r., złożonych zostało łącznie 51 wniosków.

Laureaci VII edycji:

film:
1. Oktawian Jurczykowski

literatura:
2. Maciej Bobula

muzyka:
3. Katarzyna Bem
4. Katarzyna Timingeriu

taniec:
5. Kamil Mastalerz

teatr:
6. Cezary Iber
7. Jacek Inglot
8. Magdalena Sadocha

sztuki wizualne:
9. Tomasz Dobiszewski
10. Natalia Komorowska
11. Weronika Lucińska
12. Emilia Marcjasz
13. Michał Matoszko
14. Iwona Ogrodzka

upowszechnianie kultury:
15. Iga Załęczna

Dodaj komentarz

Komentarze (0)