31% mieszkańców Wrocławia może mieć chore nerki?

wtorek, 19.12.2017 10:45 633 0

Wyniki aż 91 osób wśród 286 przebadanych mieszkańców w akcji NEFROTEST we Wrocławiu odbiegają od normy.

Sugerują one, że u tych osób może rozwijać się choroba nerek. 
Dzięki kampanii NEFROTEST, organizowanej przez Nefron Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska wraz z lokalnym partnerem, którym we Wrocławiu jest Centrum Dializ Fresenius możliwe jest wykrycie chorób nerek we wczesnych stadiach, kiedy wciąż jest szansa na leczenie zachowawcze i zachowanie własnych nerek.

Szacunkowo, m.in. na podstawie badań przesiewowych w ramach akcji NEFROTEST, około 10-12% polskiego społeczeństwa cierpi na przewlekłą chorobę nerek (PChN). W akcji zorganizowanej we Wrocławiu wyniki aż 31%przebadanych (91 osób) odbiegały od normy. To niestety powyżej statystycznych wyliczeń. 69 osób (24% badanych) może znajdować się w III stadium PChN, u 21 osób (7% badanych) parametry GFR świadczyły o prawdopodobieństwie IV stadium PChN, choroby, która na tym etapie wymaga skierowania pod opiekę poradni nefrologicznej. Niestety jedna osoba miała bardzo złe wyniki, mieszczące się w V stadium PChN, zwanej schyłkową niewydolnością nerek, co oznacza, że najpewniej w ciągu kilku miesięcy będzie zmuszona do rozpoczęcia leczenia nerkozastępczego, aby uratować życie. Badania w ramach kampanii NEFORTEST przeprowadzone we Wrocławiu obejmowały osoby powyżej 50 roku życia, bowiem sprawność nerek fizjologicznie spada wraz z wiekiem, a co za tym idzie, nerki zwykle pracują gorzej u osób starszych. Warto przypomnieć, że choroby nerek mogą rozwijać się skrycie nawet przez kilkadziesiąt lat nie dając żadnych wyraźnych objawów. Dlatego tak ważne są regularne badania.

Osoby, które nie mogły wziąć udziału w akcji, wciąż mają szansę na bezpłatne badania. Lekarze POZ (rodzinni) praktykujący na terenie Wrocławia i powiatu otrzymali, w ramach akcji NEFROTEST, komplety skierowań na badania krwi i moczu. Skorzystać z nich mogą do końca 2017 roku, osoby powyżej 50 roku życia. Oczywiście osoby młodsze, które nie mogą wykonać badań w ramach akcji, mogą przeprowadzić te dwa proste badania na własny koszt. Nie są one drogie, kosztują kilkanaście złotych i można je wykonać w dowolnym laboratorium. Warto zbadać poziom kreatyniny we krwi i wyliczyć eGFR.

Akcja przeprowadzana jest bezpłatnie dzięki współpracy NEFRON Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizacja zrzeszająca operatorów stacji dializ, oddziałów nefrologicznych i poradni nefrologicznych w całej Polsce) z Centrum Dializ Fresenius we Wrocławiu We Wrocławiu badania swoim patronatem objęli: Jego Ekscelencja, Ks. abp dr Józef Kupny, Metropolita Wrocławski, Paweł Hreniak – Wojewoda Dolnośląski, Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Roman Potocki – Starosta Wrocławski, Janusz Jerzak – Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Jerzego Gromkowskiego we Wrocławiu oraz Joanna Nyczak – Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia. Patronat naukowy nad kampanią w całej Polsce przyjął prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert – Krajowy Konsultant w dziedzinie Nefrologii. Natomiast wsparcia dla akcji na terenie Wrocławia udzieliła prof. dr hab. n. med. Magdalena Krajewska – Wojewódzka Konsultant w dziedzinie Nefrologii.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)