komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

wtorek, 1 grudnia 2020

Natalii, Eligiusza

3 września zapraszamy na zbiórkę krwi

piątek, 28.8.2020 09:35 , komentarze: 0 , odsłony: 527
kategorie artykułu:

3 września zapraszamy na pl. Muzealny na zbiórkę krwi. Przyda się każda jej ilość i każda grupa. Wszystko ze względu na wakacyjne braki. Niestety właśnie w miesiącach letnich stacje krwiodawstwa odnotowują braki krwi, najcenniejszego płynu. Jest to spowodowane dwoma czynnikami: wakacyjne wyjazdy generują zwiększony ruch na drogach, a w związku z tym dochodzi do wypadków; po drugie, krwiodawcy odpoczywają na urlopach. Przy zmniejszonej podaży i zwiększonym popycie na krew – to akurat wakacje są okresem największych niedoborów.

Pamiętajcie! Choroby i wypadki nie mają urlopów. Już za tydzień kolejna akcja oddawania krwi przez policjantów. Pomagają na co dzień, obsługują tragiczne w skutkach wypadki, widzą, jak cennym darem jest krew, dlatego dzielą się z innymi. Chronić i służyć to nie tylko hasło służby, ale też sposób na życie i tak jak w przypadku oddawania krwi – na ratowanie czyjegoś życia.

Choćby ktoś dysponował najnowocześniejszym laboratorium, nie potrafimy obecnie wytworzyć syntetycznej krwi. Jej jedynym źródłem jest drugi człowiek. Nie ma zamienników, nie ma innej drogi. Dlatego o krwi mówi się, że jest to najcenniejszy płyn. Nie może być wyprodukowany, musi być przekazany w darze przez zdrowego dawcę.

3 września 2020 w godzinach 8:30 – 12:30 przy pl. Muzealnym 16 I p. odbędzie się policyjna zbiórka. Kto nie zdąży, tradycyjnie krew może oddać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. prof. dr hab. Tadeusza Dorobisza przy ul. Czerwonego Krzyża 5/9.

Kilka pierwszych kroków dla osób chcących oddać krew:

  • dobrze się wyśpij, abyś był w pełni wypoczęty,
  • zarezerwuj sobie około 1 godziny na całą procedurę,
  • koniecznie zjedz lekki posiłek, unikaj pokarmów zawierających dużą ilość tłuszczu,
  • pij dużo soków owocowych i wody- przed oddaniem krwi unikaj nadmiernego fizycznego wysiłku,
  • jeżeli wybierasz się do stacji krwiodawstwa po raz pierwszy, zabierz ze sobą towarzysza, poczujesz się pewniej a przede wszystkim bezpieczniej,
  • weź dowód tożsamości i jeżeli posiadasz - legitymację honorowego dawcy krwi.

sierż. szt. Dariusz Rajski

 

Wasze komentarze

wczoraj, 22 godz temu
poniedziałek, 30.11.2020 09:51
poniedziałek, 30.11.2020 07:10
poniedziałek, 30.11.2020 06:31
piątek, 27.11.2020 21:28
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele