2800 zarejestrowanych na Kongres Kobiet, który odbędzie się już w ten weekend!

środa, 5.10.2022 16:21 175 0

8 i 9 października 2022 r. w Hali Stulecia we Wrocławiu odbędzie się największe święto środowisk kobiecych – XIV Kongres Kobiet. W tym roku hasłem przewodnim będzie „Moc jest w nas. Kobiety na rzecz pokoju, równości, klimatu i demokracji”.

ZOBACZ ZAPOWIEDŹ: XIV Kongres Kobiet

- Kongres Kobiet co roku gromadzi znamienite postaci ze świata kultury, nauki, biznesu, a także aktywistki społeczne. Po dwóch latach obradowania w formie hybrydowej Kongres odbędzie się ponownie na żywo, cieszymy się, że we Wrocławiu. Codziennie rejestruje się około 300 osób i na dziś zarejestrowanych jest 2 800 uczestników wydarzenia – mówiła Joanna Stańczyk, przewodnicząca Dolnośląskiego Kongresu Kobiet. 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Dotychczas kongresy poświęcone były sytuacji w Polsce, ale ten rok jest szczególny. Chcąc wyrazić swoje wsparcie dla Ukrainy, Kongres zaprosił do Wrocławia członkinie Ukraińskiego Kongresu Kobiet, a okrągły stół będzie okazją do spotkania kobiet z organizacji pozarządowych, które działają w Polsce na rzecz Ukrainek w Ukrainie oraz Ukrainek w Polsce.

- Bardzo się cieszymy jako Wrocławska Rada kobiet, że Kongres po raz pierwszy odbędzie się we Wrocławiu. Wrocław jest miastem równouprawnienia, o tym wszyscy wiemy, ale chcemy też poprzez Kongres wprowadzać kobiecą perspektywę – mówiła Joanna Nyczak, przewodnicząca Wrocławskiej Rady Kobiet

Podczas otwarcia, po wystąpieniach założycielek Kongresu – Henryki Bochniarz i Magdaleny Środy – oraz Jacka Sutryka, prezydenta Wrocławia, wystąpi Olga Tokarczuk, laureatka Nagrody Nobla, ale też  nagrody IX Kongresu Kobiet.

- To aktywne wrocławianki z Dolnośląskiego Kongresu Kobiet i Wrocławskiej Rady Kobiet, doprowadziły do tego, że XIV Kongres Kobiet będzie odbywał się we Wrocławiu. Tak się szczęśliwie ułożyło w języku polskim, że takie słowa jak wolność, przyszłość, demokracja solidarność są rodzaju żeńskiego. I o tych wszystkich wartościach będziemy rozmawiać we Wrocławiu – podkreślał Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.  

W tym roku na Kongresie odbędą się zarówno debaty plenarne (poświęcone ekonomii, wojnie, ekologii, sztuce oporu) jak i wiele paneli, wykładów i warsztatów zgromadzonych w rozlicznych centrach tematycznych takich jak m.in. gospodarki i równości, europejskie, samorządowe, przywództwa, ekologii, zdrowia, kultury, edukacji, praworządności, feminizmu, macierzyństwa i inne.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)