25 lat międzynarodowego programu IB w Liceum Ogólnokształcącym nr V we Wrocławiu

czwartek, 24.11.2022 11:49 0

Ponad 1200 uczniów w programie, blisko 60 pracujących z nimi nauczycieli, a także 1200 międzynarodowych matur IB uznawanych w 160 krajach świata. Tak w skrócie można podsumować 25 lat międzynarodowego programu International Baccalaureate Diploma w Liceum Ogólnokształcącym nr V we Wrocławiu.

IB Diploma to międzynarodowy program maturalny, obejmujący III i IV klasę polskiego liceum. Jego uczniowie wybierają 6 przedmiotów (język ojczysty, matematykę na trzech różnych poziomach trudności, język obcy oraz wybrane przedmioty z grup nauk społecznych i nauk przyrodniczych). Wszystkie zajęcia (z wyjątkiem jęz. ojczystego) odbywają się w języku angielskim, w którym również uczniowie piszą egzaminy maturalne.

– Jestem niezmiernie dumny, że wrocławskie liceum już od ćwierć wieku realizuje ten międzynarodowy program. To dowód na wysoki poziom kształcenia oraz kwalifikacji naszych nauczycieli. Słowa uznania należą się również wrocławskim uczniom, którzy chętnie realizują nowe edukacyjne wyzwania, myśląc poważnie o swojej nauce i przyszłości – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

 

25 lat programu w „Piątce”

Program International Baccalaureate Diploma został otwarty w Liceum Ogólnokształcącym nr V w 1997 r. Wrocławska „Piątka” była drugą szkołą w kraju, a pierwszą na Dolnym Śląsku, która go realizuje. W Polsce takich szkół jest dziś 70, ale „Piątka” nadal pozostaje jedyną prowadzącą go szkołą publiczną we Wrocławiu.

– Ten międzynarodowy program widocznie zmienił charakter naszej szkoły. Stał się znakiem rozpoznawczym „Piątki”. Także dodatkowym magnesem przyciągającym  do nas wielu uczniów – mówi Mariola Kuźmicka-Mazurek, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr V we Wrocławiu. – Dyplom maturalny IB otwiera naszym absolwentom drzwi na najlepsze uczelnie na świecie – dodaje.

Aktualnie w programie IB-DP, w Liceum Ogólnokształcącym nr V, jest 130 uczniów i 30 nauczycieli. Szkoła oferuje im 15 przedmiotów.

Oprócz programu Diploma „Piątka” prowadzi również od 2006 r. program MYP – wcześniej dla uczniów gimnazjum, a obecnie dla uczniów klas I i II liceum. Obecnie uczy się w nim 190 uczniów, a co roku o przyjęcie stara się kilkuset kandydatów.

– Uważam, że nauka języków obcych jest dla mnie szansą na poszerzenie horyzontów, a w przyszłości także na pracę w międzynarodowym zespole. Poza tym, programy IB dają mi możliwość udziału w ciekawych projektach – mówi Zofia Dobrowolska, tegoroczna maturzystka, uczennica  V Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu.

 IB nie tylko w liceach. Program ma ruszyć także w SP nr 108

International Baccalaureate (IB) to międzynarodowa organizacja edukacyjna założona w 1968 r. Obecnie zrzesza 5,5 tys. szkół w 160 krajach
na 5 kontynentach. Oferuje programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 19 lat: Middle Years Programme dla uczniów szkół podstawowych i liceów, Diploma Programme dla uczniów liceum oraz Primary Years Programme (PYP) dla uczniów szkół podstawowych.

I właśnie SP nr 108 we Wrocławiu ma szansę  stać się pierwszą w kraju publiczną szkołą podstawową realizującą międzynarodowy program International Baccalaureate Primary Years Programme (IB PYP).

– IB PYP to przede wszystkim program nauczania dający międzynarodową perspektywę i oferujący szeroki zakres wiedzy, wysoko wykwalifikowanych nauczycieli oraz dwujęzyczność. Od dwóch lat, odkąd jesteśmy placówką kandydującą, w klasach I-IV prowadzimy część zajęć w języku angielskim lub „przemycamy” angielskie zwroty podczas lekcji – podkreśla Stanisława Socha, dyrektor SP nr 108.

W ramach programu dzieci uczą się również m.in.: pracy w zespole, patrzenia
na świat z różnych perspektyw, czy rozwijania umiejętności komunikacyjnych.

–  Włączenie wrocławskiej podstawówki do tego projektu, szczególnie w obecnym czasie, jest niezwykle wymagającym zadaniem. Robimy jednak wszystko, by podnosić poziom nauczania oraz zwiększać ofertę wrocławskiej edukacji – zapewnia Marcin Miedziński, zastępca dyrektora Wydziału Przedszkoli i Szkół Podstawowych w UM Wrocław.

W kwietniu 2023 r. placówkę odwiedzi komisja z International Baccalaureate. Jeżeli jej raport będzie pozytywny, to jeszcze w połowie przyszłego roku SP nr 108 we Wrocławiu zostanie wpisana na oficjalną listę IB World Schools.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)