25 lat Fundacji Nasza Ziemia we Wrocławiu

czwartek, 24.10.2019 11:00 830 0

Dwadzieścia dwa lata temu Fundacja Nasza Ziemia zorganizowała na Wyspie Słodowej finał Sprzątania Świata w Polsce. Akcja wraca do Wrocławia co roku, angażując w porządkowanie miasta setki wolontariuszy. Działalność zapoczątkowana przez Mirę Stanisławską-Meysztowicz świętuje w tym roku 25-lecie. Stolica Dolnego Śląska była ostatnim przystankiem jesiennej Eko Eskapady, organizowanej przez fundację. Wcześniej przedstawiciele Naszej Ziemi gościli m.in. w Łodzi, Warszawie i Helu. To jednak Wrocław został uznany przez aktywistów za miasto największych proekologicznych przemian w Polsce:

Nie bez powodu jubileuszowy finał Eko Eskapady odbywa się we Wrocławiu. W 1997 roku to właśnie tutaj świętowaliśmy trzeci finał Akcji Sprzątania Świata. To tegoroczne wydarzenie jest wyjątkowe, bo pozwala zobaczyć i pokazać to, na czym najbardziej nam zależy – zmiany jakie zaszły w ciągu tych wszystkich lat. Widzimy na przykładzie Wrocławia, jak dużo udało się zdziałać, jak zmieniło się miasto, jak wzrosła świadomość jego mieszkańców. I mam nadzieję, że finał to zarazem zapowiedź kolejnych ekologicznych  działań – naszych, fundacyjnych, jak i Miasta Wrocławia –mówiła Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji i inicjatorka Akcji.

Fundacja doceniła działania miasta – zarówno te, sprzed lat, jak i te, których realizacja wciąż trwa. Wrocław kontynuuje program KAWKA+, który umożliwia uzyskanie dopłaty do wymiany pieców węglowych na ogrzewanie proekologiczne. To również takie programy, jak Wrocław Nie Marnuje, Wrocławska Kranówka czy Grow Green, realizowany w porozumieniu z innymi, europejskimi miastami. Miasto stawia na zrównoważony transport – w połowie lat 90. rowerzyści mieli do dyspozycji około 20 kilometrów miejskich tras. Obecnie system dróg rowerowych liczy ponad 300 kilometrów. Wrocław jest skanalizowany niemal w 100 procentach. W ciągu ostatnich 15 lat powstało około 500 kilometrów sieci kanalizacyjnej. 

Traktuję wyróżnienie fundacji jako wyzwanie. Przed nami mnóstwo pracy. Podstawowym zadaniem jest dalsza likwidacja "kopciuchów". Mam nadzieję, że do 2024 roku tę walkę o jakość wrocławskiego powietrza uda się wygrać. Zależy nam również, by inspirować mieszkańców do proekologicznych działań – mówił Adam Zawada, wiceprezydent Wrocławia.

Fundacja Nasza Ziemia zorganizuje w listopadzie we Wrocławiu jubileuszową wystawę w centrum miasta. Mieszkańcy będą mogli zobaczyć wszystkie 26 plakatów, zaprojektowanych z okazji akcji Sprzątania Świata m.in. przez ambasadora fundacji, Andrzeja Pągowskiego. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)