25.11 - Dzień Kolejarza, "Kolejowe szlaki Dolnego Śląska"

środa, 8.11.2023 11:34 440 0

25.11.23 Uczczenie "Dnia Kolejarza". 
Pierwsza odsłona projektu "Kolejowe Szlaki Dolnego Śląska"

W ramach uczczenia Dnia Kolejarza Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu przygotował specjalne wydarzenie. Jest to pierwsza odsłona tego projektu. Głównym celem tego pomysłu jest możliwość zwiedzania Dolnego Śląska z kolejowej perspektywy – poprzez podróż w wagonach historycznych, ciągniętych zabytkową lokomotywą. Coraz więcej linii kolejowych w Województwie Dolnośląskim po wielu dekadach wraca do “życia”, co daje możliwość organizacji wycieczek, jakich nowe pokolenia nie mogły wcześniej doświadczać. Planujemy podróżować po trasach, po których nie jeżdżą na co dzień pociągi pasażerskie, a zwłaszcza po liniach, które są wizytówkami krajobrazowymi Dolnego Śląska. Dodatkiem do przejazdów jest komentarz przewodnika ( dostępny tylko w części składu ) – przez klasyczny radiowęzeł opowie on o historii mijanych miejsc w nawiązaniu do historii kolejnictwa, architektury, przemysłu i samego regionu.

Wagony historyczne serii Bi z lat 1928 – 1930 oraz salonkę i kuszetkę z lat 70-tych XX wieku pociągnie lokomotywa “Fiat” SU45 – 079 z 1973 roku ( jedyny czynny z tej serii spalinowóz utrzymany w historycznych barwach wraz z oryginalnym wyposażeniem technicznym. Lokomotywa posiada także detale dekoracyjne, w jakie  spalinowozy te wyposażano w latach ich codziennej eksploatacji ).

Wagony nie są ogrzewane, co należy wziąć pod uwagę w doborze ubrań w wypadku niższych temperatur. 

W składzie funkcjonuje bar serwujący kawę z ekspresu, herbatę i zimne napoje. Można w nim także kupić klubowe gadżety. Cały zysk ze sprzedaży w barze przeznaczamy na cele statutowe stowarzyszenia.

Ze względu na prawdopodobieństwo wystąpienia niskich temperatur podczas przejazdu, do każdego biletu przysługuje możliwość odebrania bezpłatnego gorącego napoju (kawa, herbata, gorąca czekolada).


Wszystkie trzy przejazdy zostały ułożone z myślą o różnych grupach osób chętnych na przejazd pociągiem retro w rejonie obszarów znajdujących się pod Wrocławiem jak i poza stolicą Dolnego Śląska. Jedną z takich tras jest linia do Trzebnicy, na którą od ponad dekady nie wjechał żaden muzealny skład pociągu. W ramach otwarcia tej linii 14 lat temu - w dwa tygodnie po oficjalnej inauguracji - Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu zorganizował przejazd specjalny z parowozem i wagonami historycznymi w składzie - były to m.in. wagony towarowe z kolekcji klubu różnych typów. Wydarzenie odbyło się dzięki współpracy z Parowozownią Wolsztyn i PKP Intercity. Dochód ze sprzedaży biletów i klubowych pamiątek przeznaczany jest na ratowanie zabytków kolejnictwa i cele statutowe organizacji. 

Do życia powraca również lokomotywa SP42 - 001, zwana w żargonie "kociołkiem". Ta pierwsza z tej serii w latach swojej codziennej pracy, zamykała połączenie do Karpacza w 2000 roku.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)