komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

sobota, 24 października 2020

Rafala, Marcina

22 mln z UE na wymianę pieców we Wrocławiu

środa, 30.9.2020 13:42 , komentarze: 1 , odsłony: 488
kategorie artykułu:

Prawie 22 mln złotych z Unii Europejskiej na wymianę pieców we Wrocławiu. Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia i Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego podpisali promesę na przekazanie środków Gminie Wrocław. Projekt dofinansowany jest ze środków RPO w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego (ZIT WrOF). To kolejny etap tej współpracy. W sumie Gmina Wrocław otrzyma 27,5 mln złotych unijnego wsparcia.

Łącznie dofinansowaniem w ramach ZIT objęto 134 gminne budynki mieszkalne. Realizacja obejmuje 1258 mieszkań i likwidację w nich 1645 pieców. Projekt przyniesie wymierne efekty dla środowiska, ograniczenie emisji pyłu Pm10 o 11,39 Mg/rok

- Miasto angażuje gigantyczne środki na poprawę jakości powietrza we Wrocławiu, to nasz priorytet. Do końca 2024 roku przeznaczymy 330 mln złotych na działania związane z likwidacją pieców – mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

- To kolejne wsparcie, które pomoże w walce o czyste powietrze na Dolnym Śląsku. Zależy nam na skutecznym ograniczeniu emisji zanieczyszczeń. Modernizacja systemów grzewczych to ważny element tych działań – mówił Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.


W wydarzeniu wzięli udział:
Jacek Sutryk, prezydenta Wrocławia
Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego,
Rafał Guzowski, Pełnomocnik Prezydenta Wrocławia ds. wymiany źródeł ogrzewania,
Katarzyna Szymczak Pomianowska – dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM Wrocławia
Magdalena Wdowiak-Urbańczyk, dyrektor Biura Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego

To co bardzo cieszy - wrocławianie zdają sobie sprawę z wyzwania. Odnotowaliśmy wzrost o 10% liczby przyjętych wniosków do Programu KAWKA plus (czyli miejskiego programu dopłat do wymiany pieców)  - mimo pandemii, w tym roku już ponad 1100 wniosków wpłynęło do Wydziału Środowiska a kilkaset kolejnych jest procedowanych w ZZK – potem trafią formalnie do statystyk.

W tym roku do wydania w programach Kawka mieliśmy 15 mln złotych i prawie cała ta kwota została już rozdysponowana, ale dla nikogo nie zabraknie pieniędzy.

Nie kończymy naboru do KAWKI. Ze względu na wzrost liczby wniosków i zainteresowania mieszkańców uruchomiliśmy nabór wniosków w trybie ciągłym,  

Prowadzimy aktywną kampanię na terenie miasta. Rozwieszamy plakaty, wręczamy ulotki na klatkach schodowych, pukamy do drzwi mieszkańców, mamy mobilne punkty informacyjne i stałe miejsca, gdzie mieszkańcy mogą zasięgnąć rady. Do dyspozycji mieszkańców są doradcy energetyczni.

To najlepszy moment na wymianę starego pieca. Im szybciej, tym kwota dofinansowania jest wyższa. Teraz w programie KAWKA Plus na wymianę pieca mieszkańcy mogą otrzymać 15.000 zł i  5000 zł z programu Termo KAWKA na wymianę drewnianych okien. Miasto oferuje dopłaty do rachunków za ogrzewanie, nawet do 4000 zł, bezpośrednio na konto firmy dostarczającej ciepło, zwolnienia przez 2 lata z czynszu dla najemców lokali komunalnych, potem ulga 50% w opłatach czynszowych przez kolejne 3 lata.

Wspieramy mieszkańców na każdym etapie procesu wymiany pieca – asystenci Zmień Piec, pracownicy BOKów i COMów, doradcy energetyczni – pomagają przejść przez całą procedurę.  

Statystyki dotyczące tempa wymiany pieców w zasobie komunalnym:
Rok 2020 - łącznie 35 budynków, 311 lokali, ok.400 pieców zostanie wymienionych.
Rok 2021 –realizacja 126 budynków, ok.1200 mieszkań.
Liczba zlikwidowanych palenisk w latach 2014-2019- 8130 szt.

 

Wasze komentarze

11 Mg... jakby ciężko było napisać 11ton / 11t.
piątek, 02.10.2020 15:10 autor: ~
czwartek, 22.10.2020 00:00
poniedziałek, 19.10.2020 14:22
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki