komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

wtorek, 19 stycznia 2021

Henryka, Mariusza

2021? To będzie dobry rok ?!? W kulturze… przewiduje ekspert Uniwersytetu Wrocławskiego

piątek, 8.1.2021 13:31 , komentarze: 0 , odsłony: 1523
kategorie artykułu:

Kino? Teatr? Koncert? Kiedy znowu wyjdziemy z domu, by się „ukulturalnić”?  A może już na stałe zamienimy realne sale koncertowe i teatralne na przestrzeń wirtualną? Na ile ucierpią na tym artyści, a na ile my – odbiorcy?

Dziś nie tylko jesteśmy pustelnikami przywiązanymi w swych pokojach do odbiorników telewizyjnych i radiowych, ale żyjemy – używając określenia słynnego teoretyka mediów Alvina Tofflera – w elektronicznej wiosce. Pracę przenosimy w coraz większym stopniu do domów. To samo dotyczy czasu wolnego.

Jak zauważa Joanna Panciuchun z Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, „pandemia spowodowała, iż w jeszcze większym stopniu przenosimy różne obszary swojej działalności do nowych mediów. Oglądamy seriale, filmy, przedstawienia teatralne, opery, przysłuchujemy się debatom na temat sztuki współczesnej, niekiedy nawet uczestniczymy w wernisażach online. Coś, co chciałabym tu określić mianem „kultury indywidualnej” ma się dobrze, także poza światem cyfrowym. W zaciszu domowym czytamy książki i prasę, słuchamy radia czy muzyki z płyt winylowych. Przez COVID-19 w obszarze kultury tracimy jednakowoż wszystko to, co robiliśmy dotychczas razem. Możemy wiele rzeczy robić równolegle, po czym wymieniać się odczuciami czy spostrzeżeniami, ale to nie to samo, co brać udział w publicznym życiu kulturalnym, co przebywać realnie, fizycznie w przestrzeniach instytucji kultury”

Joanna Panciuchin wspomina rok 2020: „Kiedy instytucje kultury zostały zamknięte w połowie marca 2020, wydawało nam się, że to potrwa maksymalnie 14 dni. Po jakimś czasie trzeba było pożegnać się z tą myślą. Jeszcze w połowie wakacji myśleliśmy, że ten 2021 wszystko odmieni. Ale nie wygląda to dobrze. Myślę, że cały czas pandemia jest punktem, o którym twórcy kultury wolą nie myśleć. Raczej będą próbowali odnaleźć takie tematy, które nie są z pandemią związane, chociaż forma uczestnictwa w kulturze wciąż najpewniej pozostanie niestety online-owa”

Artykuł Joanny Panciuchin Kultura w czasach zarazy przeczytasz TUTAJ

 

Wasze komentarze

niedziela, 17.1.2021 22:44
niedziela, 17.1.2021 22:33
sobota, 16.1.2021 11:35
piątek, 15.1.2021 15:15
piątek, 15.1.2021 11:48
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele