komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

wtorek, 19 stycznia 2021

Henryka, Mariusza

2021. To będzie dobry rok ?!?.. dla klimatu - przewiduje ekspert Uniwersytetu Wrocławskiego

poniedziałek, 4.1.2021 14:17 , komentarze: 0 , odsłony: 1679
kategorie artykułu:

Susze? Powodzie? Tornada? A może uspokojenie? Czego możemy spodziewać się po klimacie w roku 2021? O pinię poprosiliśmy dr. hab. Mateusza Strzeleckiego, polarnika z Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Pandemia konorawirusa sprawiła, że w poprzednim roku sprawy klimatu, globalnego ocieplenia, zanieczyszczenia środowiska zeszły z pierwszych stron gazet i portali. To jednak nie oznacza, że przestały być aktualne. Przeciwnie – zmiany klimatyczne dotykają przecież mieszkańców naszej planety równie powszechnie jak globalna epidemia – i mają równie doniosłe znaczenie dla jakości życia. Czy trudny rok 2020 uwrażliwił nas na sprawy dobra wspólnego na tyle, że przemyślimy na nowo nasze podejście do kwestii zmian klimatycznych?

Dr hab. Mateusz Strzelecki przewiduje: Z niepokojem obserwujemy to, co dzieje się te 9-12 kilometrów nad nami, gdzie przepływa potężny prąd strumieniowy. Jest to olbrzymia siła, która przenosi masy powietrza z niższych szerokości geograficznych w kierunku Arktyki.

Prąd strumieniowy po części decyduje o tym, co dzieje się z lodem morskim w Arktyce – a jest to najważniejszy czynnik decydujący o klimacie Arktyki, a także o ociepleniu klimatu.

Od 2012 r. wszyscy spodziewamy się, że z każdym kolejnym rokiem tego lodu będzie coraz mniej.

Ostatnio prąd strumieniowy trochę nas zaskakuje – spowalnia wytapianie lodu morskiego, ale za to przynosi więcej ekstremalnych zjawisk klimatycznych w średnich szerokościach geograficznych, w których leży m.in. Polska. Spodziewam się utrzymania chaosu, roku, w którym będziemy obawiali się suszy, a po paru tygodniach będziemy martwić się, czy nie nadejdzie powódź, będziemy bali się potężnych wiatrów, które będą niszczyć nasze miasta.

Przynoszę kiepską prognozę, wynikającą z rozchwiania klimatu. Mam jednak nadzieję, że ten nowy rok skłoni nas do refleksji wzmocnionej jeszcze doświadczeniem pandemicznym; że przemyślimy, jakie jest nasze podejście do natury, do przyrody, a szczególnie do klimatu.

 

Wasze komentarze

niedziela, 17.1.2021 22:44
niedziela, 17.1.2021 22:33
sobota, 16.1.2021 11:35
piątek, 15.1.2021 15:15
piątek, 15.1.2021 11:48
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki