19 defibrylatorów dla wrocławskich szkół w ramach kampanii "Porusz serce"

piątek, 22.3.2024 12:22 211 0

19 defibrylatorów dla wrocławskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. O pieniądze na ten cel z budżetu miasta zawnioskowała Rada Miejska. To element kampanii „Porusz serce”, realizowanej wspólnie z Uniwersytetem Medycznym.

Defibrylator stosowany jest najczęściej w przypadku ratowania życia lub zdrowia osób, u których doszło do nagłego zatrzymania krążenia. 19 takich urządzeń trafi w sumie do 15 szkół. Na wniosek Radnych Rady Miejskiej w budżecie miasta zabezpieczono na ten cel ok. 205 tys. zł. 

– Wnioskowałem o środki w budżecie miasta na zakup automatycznych defibrylatorów, by zadbać o powszechną i profesjonalną pomoc. To ważne, by taki sprzęt był ogólnodostępny, również w takich miejscach jak szkoły. Dbajmy więc o to, by sprzętu ratującego życie, było jak najwięcej wokół nas – mówi Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia.

Przekazanie sprzętu jest częścią kampanii „Porusz serce”, prowadzonej  wspólnie z Uniwersytetem Medycznym. Jej głównym celem jest zwiększenie świadomości uczniów i mieszkańców Wrocławia na temat pierwszej pomocy  u poszkodowanych z nagłym zatrzymaniem krążenia. W tym celu prowadzone są m.in. szkolenia i pokazy, a do szkół trafia sprzęt ratujący życie.

- Trzeba mieć odwagę i gotowość do udzielania pierwszej pomocy. Najgorsze, co możemy zrobić to nie podejmować akcji ratunkowej. Dlatego od najmłodszych lat powinniśmy oswajać młodych ludzi i pokazywać, że jest to prosta czynność. Z drugiej strony budować w ich świadomości współodpowiedzialność za siebie i innych – prof. Robert Zymliński z wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dwa defibrylatory trafiły już m.in. do Lotniczych Zakładów Naukowych przy ul. Kiełczowskiej.

– Jeden defibrylator będzie w naszym internacie. Drugi będzie wisiał na zewnątrz, przed wejściem głównym do Lotniczych Zakładów Naukowych. Chcemy, by ten sprzęt służył nie tylko  szkole, ale także placówkom na naszym terenie. Nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy i komu będzie trzeba pomóc – podkreśla Jolanta Mazurkiewicz-Kaczyńska, dyrektorka Lotniczych Zakładów Naukowych we Wrocławiu.

Do tej pory uczniowie wrocławskich szkół mogli uczyć się pierwszej pomocy na blisko 400 fantomach. W placówkach było też ok. 80 defibrylatorów szkoleniowych i ratowniczych.

– Dzięki zajęciom i szkleniom prowadzonym w naszych placówkach chcemy sprawić, by uczniowie nie bali się udzielać pierwszej pomocy i wiedzieli, jak korzystać m.in. z defibrylatorów. Mamy też nadzieję, że tę wiedzę będą przekazywać dalej wśród znajomych i rodziny – mówi Ewa Szczęch z Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu.

Bezpłatne szkolenia z pierwszej pomocy dla wrocławian

W projekcie „Porusz serce” udział bierze także Wrocławskie Centrum rozwoju społecznego, które od lat edukuje wrocławian w zakresie pierwszej pomocy.

Współpracuje też z Uniwersytetem Medycznym tworząc Wrocławską Akademię Pierwszej Pomocy. WAPP to projekt edukacyjny skierowany do mieszkańców Wrocławia niezależnie od ich wieku. Jego głównym celem jest przekazanie praktycznej wiedzy, a także umiejętności skutecznego udzielania pierwszej pomocy. Wszystkie działania są bezpłatne, prowadzone przez ratowników z wieloletnim doświadczeniem, według najnowszych standardów.

Co roku ok. 15 tys. osób korzysta z wiedzy o udzielaniu pierwszej pomocy (za pośrednictwem WAPP) w ramach szkoleń, wydarzeń plenerowych i tematycznych.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)