16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty: premiera filmowej opery "River of Fundament" Matthew Barneya

piątek, 8.7.2016 12:43 912 0

Wydarzeniem specjalnym 16. edycji T-Mobile Nowe Horyzonty będą premierowe pokazy filmowo-operowego widowiska River of Fundament. To najnowsze, przygotowywane przez kilka lat, dzieło amerykańskiego artysty Matthew Barneya (twórcy głośnego cyklu Cremaster) – nazywanego współczesnym mitotwórcą i „amerykańskim Wagnerem” autora brawurowych performance’ów, instalacji i filmów, którego w 2014 roku „The Guardian” umieścił w czołówce rankingu najbardziej wpływowych ludzi świata sztuki, oraz kompozytora Jonathana Beplera.

Każdy pokaz River of Fundament obwarowany jest szczegółowymi warunkami postawionymi przez autora, który m.in. zatwierdza miejsca seansu.

W lipcu publiczność Nowych Horyzontów będzie miała wyjątkową okazję zobaczyć ten film - pokazywany dotąd na świecie zaledwie kilkanaście razy, na dwóch pokazach 29 i 30 lipca o godzinie 17.00 w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

"River of Fundament"
To monumentalna (6 godzin, 3 akty, 2 antrakty!) opera opowiedziana językiem filmu. Inspiracją była powieść Normana Mailera Starożytne wieczory, opisująca podróż człowieka od śmierci ku ponownemu narodzeniu w oparciu o egipską mitologię. River of Fundament nie jest jednak wierną adaptacją tekstu, lecz kompozycją fantasmagorycznych obrazów oraz surrealistycznych narracji, gdzie losy egipskiego bohatera powieści przeplatają się z wyimaginowaną biografią jej autora. River of Fundament traktuje o wędrówce dusz, nieustannej transformacji i grze życia ze śmiercią. Choć opowieść ta toczy się we współczesnych realiach Stanów Zjednoczonych, nie brakuje w niej elementów nierzeczywistych, jakby zaczerpniętych z mrocznych halucynacji czy feerycznych miraży.

Snute przez Barneya historie opierają się porządkującym je próbom opisu. Artysta kreuje wysublimowane wizualnie światy, w których scala ze sobą zagmatwanie i klarowność; jawę i sen; wdzięk i potworność. River of Fundament to dzieło wymykające się tradycyjnym kategoriom oceny. Przepychem formy przytłacza i obezwładnia widza, jest odrażające i nazbyt ekscentryczne, a jednocześnie uwodzi i wzbudza zachwyt.

Twórczość Matthew Barneya na 16. edycji T-Mobile Nowe Horyzonty
Na festiwalu będzie można także zobaczyć pozostałe filmy Matthew Barneya: pięć części cyklu Cremaster (1994-2002), który przyniósł Amerykaninowi światowy rozgłos, Drawing Restraint 9 (2005)– osobliwą historię miłosną ludzi-wielorybów zakorzenioną w kulturze Japonii, w której wraz z Barneyem wystąpiła Björk, będąca też autorką ścieżki dźwiękowej do filmu oraz De Lama Lâmina (2004) – zapis performance’u Barneya w brazylijskim mieście Salvador podczas parady Carnaval da Bahia.

Pokazy River of Fundament odbywają się w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Sprzedaż biletów: w kasach Narodowego Forum Muzyki (Plac Wolności 1) 

źródło: Wrocław 2016

Dodaj komentarz

Komentarze (0)