14.05. Pikieta "STOP wrocławskiej spalarni"

sobota, 7.5.2022 09:46 297 0

Rok walki z brudnym biznesem. Ludzie przeciw Fortum to hasło przewodnie pikiety zorganizowanej przez Komitet społeczny STOP wrocławskiej spalarni, która odbędzie się 14 maja 2022 r. (sobota), o godz. 14 przy zbiegu ulic Konwaliowej i Forsycjowej we Wrocławiu (os. Pawłowice).
Od roku społeczność trzech gmin – Wrocławia, Długołęki i Wiszni Małej – walczy z planami budowy spalarni odpadów planowanej przy granicy Wrocławia, w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej oraz chronionego obszaru Natura 2000 Kumaki Dobrej. Plan budowy takiej instalacji był trzymany w tajemnicy od przynajmniej 2019 r.

Wypłynął dopiero 12 maja 2021 r. za sprawą skandalicznej umowy pomiędzy korporacją Fortum, miastem Wrocław i Gminą Wisznia Mała. Umowa dotyczyła "zapewnienia szerokich informacji”, lecz dostęp do niej był blokowany i dopiero zainteresowanie się sprawą przez Watchdog Polska doprowadziło do ujawnienia treści. Negatywnie o spalarni wypowiedziały się organizacje ekologiczne (Towarzystwo na Rzecz Ziemi, Eko-Unia, Fundacja Ekorozwoju) oraz naukowcy (ekspertyzy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i prof. Leszka Pazderskiego). Profesorowie wrocławskich uczelni podpisali się pod "Listem 40 Profesorów" potępiającym nieetyczne postępowania Fortum w prowadzeniu tej inwestycji. 

Odbyło się ponad 100 spotkań związanych z protestem, w tym ponad 50 regularnych spotkań Komitetu STOP wrocławskiej spalarni. Tysiące godzin żmudnej pracy formalno-prawnej. Setki pism, wniosków, skarg, a także profesjonalnych ekspertyz zlecanych najlepszym specjalistom w kraju. 

Wójt gminy Wisznia Mała odmówił wydania decyzji środowiskowej. Firma Fortum odwołała się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO), które podtrzymało decyzję Wójta. Firma zapowiada dalsze kroki prawne. Protestująca społeczność również nie zamierza zrezygnować, zapowiadając, że sprawę skończy wycofanie się Fortum i zmiana miejscowego planu zagospodarownia przestrzennego dla tego terenu. 

Dzięki metodycznej pracy udało się zdemaskować manipulacje Fortum nie tylko w zakresie spalarni śmieci i naruszania własnych korporacyjnych zasad etyki. Dzięki naszemu śledztwu okazało się, że Fortum jest firmą w istocie prorosyjską, znaczna część biznesu Fortum ulokowana jest w rosji, skąd korporacja nie wycofuje się pomimo agresji rosji na Ukrainę. Społeczność podjęła w tym zakresie odpowiednie kroki, informując o sprawie Prezydenta Wrocławia, Premiera Rzeczpospolitej Polskiej oraz wzywając do wycofania firmy z Rosji rząd fiński (większościowego udziałowcem korporacji).

Podczas pikiety towarzyszyć nam będą następujące hasła:STOP wrocławskiej spalarniSTOP dla interesów Fortum w RosjiTAK dla unieważnienia miejscowego planu.

Więcej o wydarzeniu na stronie: https://www.facebook.com/events/1685494321812667

Dodaj komentarz

Komentarze (0)