12.04. Spotkanie autorskie z kolektywem Theseus

piątek, 22.3.2024 10:39 185 0

Aleksandra Cupiał i Szymon Parafiniak od ośmiu lat tworzą kolektyw Theseus. Prezentowali swoje prace nie tylko w galeriach sztuki, ale również w przestrzeniach publicznych. Teraz zapraszają na premierę nowego cyklu prac. Spotkanie autorskie już 12 kwietnia we wrocławskim salonie Goldenmark przy ul. Legnickiej.

Theseus jest odpowiedzią artystów na przemiany zachodzące we wszechświecie i w naszej świadomości. Wystawa, którą zobaczymy we Wrocławiu, będzie miała przekrojowy charakter – prace będą pochodziły z różnych okresów twórczości kolektywu: od sztuki minimalistycznej przez etap wprowadzania kolorów, po figuratywizm.

- Zależy nam na tym, by prace miały na odbiorcę harmonizujący i uzdrawiający wpływ. Przystępując do tworzenia, zależy nam na tym, by pozbyć się najpierw negatywnych myśli – podkreśla Szymon Parafiniak. – Emocje, które towarzyszą tworzeniu, mają decydujący wpływ na „wibracje” pracy.

Po projekcie Elementa inspirowanym starogrecką koncepcją żywiołów oraz wielościanami foremnymi Platona, czas na nowy etap. Podczas wystawy we wrocławskim salonie Goldenmark premierowo zaprezentowany zostanie obraz Theseus versus Minotaur. Na obrazie ateński heros ubrany jest w zieleń – spokojną i wyważoną. Jeśli ktoś emanuje tu złością, to tylko człowiek z głową byka. Wiadomo jednak, jak niezłomny królewicz radził sobie z takimi bestiami. Czy historia Theseusa może być o nas? Czy jego cechy mogą pomóc nam odnaleźć się w codziennych labiryntach pracy, edukacji lub relacji? Odpowiedź poznamy podczas spotkania autorskiego z Aleksandrą Cupiał i Szymonem Parafiniakiem.

- A może to jednak tylko piękny, estetyczny żart? Mała prowokacja mająca na celu rozpędzenie naszej wyobraźni tak, aby podrzucała nam rozwiązania, które nie śniły się nawet twórcom? Jeżeli tak, to pobawmy się razem, żonglujmy interpretacjami, wyciągajmy wnioski i cieszmy się, że naszym przewodnikiem po labiryncie życia jest Theseus – zaprasza Monika Kossak, kuratorka.

Co ważne, Theseus versus Minotaur będzie pierwszą pracą nowego etapu działalności kolektywu, w której pojawiać się będą obrazy z motywem zwierząt.

- W nowej serii prac nie zabraknie rzeźb, a szczególnie motywu konia. Stworzyliśmy naszą kwintesencję konia: trochę kojarzonego z tym, szachowym, nawiązującego również do konia trojańskiego. Inspiruje nas kubizm w nowoczesnym ujęciu i nurt low poly. Patrzymy ostatnio również w kierunkach nadrealnych i surrealistycznych – mówi Szymon Parafiniak.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z ALEKSANDRĄ CUPIAŁ I SZYMONEM PARAFINIAKIEM (THESEUS)
WSTĘP WOLNY
12 kwietnia 2024 r. (piątek), godz. 18:00
Salon Goldenmark Wrocław, ul. Legnicka 56
Spotkanie poprowadzi Monika Kossak

Wydarzenie zainauguruje wystawę dzieł kolektywu Theseus, którą można będzie zobaczyć w salonie Goldenmark przy ul. Legnickiej do 20 maja.

 

O artystach

Theseus został powołany przez Aleksandrę Cupiał i Szymona Parafiniaka w 2016 roku. Artyści z sukcesami prezentują swoje dzieła w Polsce i za granicą. Można zobaczyć je nie tylko w galeriach, ale też w przestrzeni publicznej – na przykład w parku miejskim im. Stanisława Staszica w Częstochowie. Kolektyw stworzył także rzeźbę upamiętniającą 600. rocznicę powstania miasta Łodzi, która znajduje się w Monopolis. Theseus zajmuje się malarstwem, grafiką, rzeźbą i wideo. 

O Goldenmark

Goldenmark pomaga w wyborze pięknych, drogocennych przedmiotów, takich jak złote monety i sztabki, kamienie szlachetne, biżuteria i wydawnictwa artystyczne. Doradcy wspierają też w doborze dzieł sztuki. Blisko 80 artystów, których prace znajdują się w galerii Goldenmark, wypowiada się przy pomocy malarstwa, grafiki, fotografii, rzeźby czy tkaniny artystycznej. Są to zarówno wybitne postaci świata sztuki, jak i młodzi, ambitni twórcy.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)