komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

środa, 23 września 2020

Tekli, Boguslawa

1 września we wrocławskich szkołach - działania i rekomendacje Urzędu Miasta

poniedziałek, 31.8.2020 14:37 , komentarze: 0 , odsłony: 265
kategorie artykułu:

1 września  Decyzją MEN wszyscy uczniowie rozpoczną naukę stacjonarnie w swoich placówkach oświatowych z zachowaniem ogólnych wytycznych GIS, MZ oraz MEN.
We Wrocławiu jest ponad 130 szkół, mamy ponad 65 tys. uczniów. Do 110 przedszkoli pójdzie ponad 17 tys. przedszkolaków. Na przygotowanie placówek oświatowych  do pierwszego września wydaliśmy blisko 3 mln zł  – środki ochrony osobistej, dezynfekcja pomieszczeń. Wstępnie szacujemy, że każdy miesiąc pracy szkół i przedszkoli w reżimie sanitarnym  kosztuje miasto 2 mln zł miesięcznie. To są koszty wstępne! Każdego dnia rosną, dlatego uruchomiliśmy rezerwy i oczekujemy rekompensaty od rządu. Podstawowe wydatki oświatowe rosną o wiele szybciej niż subwencja oświatowa, co powoduje, że już teraz samorządy mają trudności z realizacją zadań oświatowych z zachowaniem ich jakości. Tylko w ubiegłym roku samorządy w całym kraju dopłaciły do oświaty 26 mld zł.

Zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy by ułatwić dyrektorom szkół i przedszkoli start w tych niezwykle trudnych warunkach. Uruchomiliśmy rezerwy finansowe na zakup środków ochrony osobistej i odkażanie pomieszczeń. W razie potrzeby do szkół trafi kolejny sprzęt  z magazynów Centrum Zarządzania Kryzysowego. Jeśli będą kłopoty z testami z Sanepidu - miasto uruchomi szybką ścieżkę testowania, w specjalnym punkcie na Stadionie Miejskim - mówił Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu.

W IX LO naukę rozpocznie  1200 uczniów. 1 września będą przychodzić na różne godziny, ale już w środę pojawią się wszyscy  przed godziną ósmą. By uniknąć zatorów uruchamiamy wszystkie trzy wejścia w szkole. W naszej szkole maseczki będą obowiązkowe w częściach wspólnych, ale nie będziemy w stanie mierzyć uczniom temperatury. Stąd apel do rodziców by do szkoły posyłać tylko zdrowe dzieci - apelowała Izabela Koziej, dyrektor IX LO we Wrocławiu.  

NASZE DZIAŁANIA COVIDOWE:

·        środki ochrony osobistej, odkażanie pomieszczeń    - koszt ok.  2,7 mln zł

·        szybka ścieżka testowa - w przypadku trudności z wykonaniem testu pracownikowi/uczniowi na zlecenie Sanepidu przygotowano procedurę wewnętrzną – na koszt Miasta.

·        stworzyliśmy listę kontrolną  – która precyzuje krok po kroku co powinien zrobić dyrektor placówki w przypadku zagrożenia COVID

·        powołano zespół ds. nauczania zdalnego w szkołach i placówkach oświatowych, ujednolicamy narzędzia. Wrocławska Platforma Edukacyjna (pe.edu.wroclaw.pl) prowadzona przez Centrum Kształcenia Zawodowego to narzędzie, które pozwala prowadzić zajęcia z wykorzystaniem MS Teams i pakietu MS Office zachowując interakcje prowadzącego zajęcia z uczniami. Stanowi komplementarne narzędzie do nauki zdalnej

·        szczepienia przeciwko grypie dla pracowników oświaty (program powinien być gotowy w połowie września, szacowany koszt ok. 4,5 mln zł

·        11 tys. szczepionek dla seniorów, ponad 660 tys.zł

·        przygotowaliśmy rezerwy na sytuacje kryzysowe i dalsze zakupy


NASZE REKOMENDACJE

·        Maseczki w klasie nie są obowiązkowe, ale będziemy zachęcać do ich używania zwłaszcza na przerwach.  

·        Apelujemy do rozsądku rodziców by do szkoły przychodziły dzieci zupełnie zdrowe.

·        Mierzenie temperatury  zgodnie z wytycznymi MEN nie jest obowiązkowe. Rekomendujemy takie działanie dyrektorom szczególnie w przedszkolach. Prawda jest taka, że nie będziemy w stanie mierzyć temperatury każdemu  uczniowi w szkołach przed wejściem do placówki, bo to może spowodować zatory.

Na remonty i inwestycje w obiektach oświatowych gmina wyda w tym roku 103 mln zł (część największych prac zakończy się wiosną przyszłego roku )

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 21.9.2020 10:23
czwartek, 17.9.2020 14:35
czwartek, 17.9.2020 14:09
poniedziałek, 14.9.2020 14:32
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele