"Wierzyliśmy, że poziom edukacji na uczelniach w Polsce jest bardzo wysoki"

poniedziałek, 2.2.2015 08:42 3299 0

"Bardzo nam przykro, że we Wrocławiu - mieście spotkań, które kreuje się na tolerancyjne i aspiruje do Europejskiej Stolicy Kultury – szczególnym uznaniem może cieszyć się ktoś taki jak profesor Paź" - takimi słowami ukraińscy studenci wyrażają swoje rozczarowanie oraz żal wobec postawy prof. Pazia, pracownika instytutu filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim.

Studenci z Ukrainy piszą list otwarty, w którym również dziękują rektorowi Bojarskiemu za szybką reakcję w sprawie wpisu profesora Pazia na Facebooku.

CZYTAJ WIĘCEJ O SKANDALICZNYM WPISIE PROF. PAZIA

 

TREŚĆ LISTU

W ubiegłym tygodniu profesor filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego skandalicznie skomentował drastyczny film, na którym widać jak prorosyjscy separatyści znęcają się nad wziętymi do niewoli ukraińskimi żołnierzami. Czujemy się głęboko oburzeni tym, w jaki sposób odniósł się on do naszych rodaków.

Jako studenci z Ukrainy wyrażamy głębokie ubolewanie z powodu bulwersującego zachowania profesora. Do tej pory wierzyliśmy, że poziom edukacji na uczelniach w Polsce jest na bardzo wysokim poziomie. Od wykładowców oraz pracowników akademickich oczekujemy otwartości, szacunku oraz wyrozumiałości. Nie zgadzamy się na wszelkiego rodzaju uprzedzenia, język nienawiści czy przemoc symboliczną. 

Bogusław Paź wykorzystując autorytet profesora Uniwersytetu Wrocławskiego propaguje skrajne poglądy, skierowane przeciwko mniejszościom narodowym i seksualnym. Nie ma dla nas znaczenia, że profesor zachwycał się roztrzaskaną czaszką ukraińskiego żołnierza na swoim profilu na facebooku, a nie podczas akademickiego wykładu. Wierzymy, że zarówno studenci, jak i wykładowcy pozostają członkami społeczności akademickiej nie tylko podczas zajęć dydaktycznych. Obowiązkiem studentów i władz akademickich jest sprzeciw wobec postawy, którą reprezentuje profesor Paź. Jeżeli nie zdołamy wywiązać się z tego obowiązku, pozwolimy tym samym na obrażanie kolejnych grup mniejszościowych.

Bardzo nam przykro, że we Wrocławiu - mieście spotkań, które kreuje się na tolerancyjne i aspiruje do Europejskiej Stolicy Kultury – szczególnym uznaniem może cieszyć się ktoś taki jak profesor Paź. Uważamy, że ludzie, którzy demonstrują swoją nienawiść wobec innych nie powinni pracować na tak prestiżowej uczelni, jaką jest Uniwersytet Wrocławski.

Jednocześnie pragniemy podziękować władzom Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Radzie Instytutu Filozofii za natychmiastową reakcję.

Vitaliy Tymchuk, Romek Krasnoperov, Bohdana Synyuk, Nazar Klybus

Dodaj komentarz

Komentarze (0)