Ważna konferencja naukowa na Politechnice Wrocławskiej. Noblistka wśród prelegentów

piątek, 22.11.2024 12:19 250 0

Niemal 200 naukowców z całego świata przyjedzie do Wrocławia, by wziąć udział w konferencji Building Bridges na Politechnice Wrocławskiej. W trzydniowym wydarzeniu (26-28 listopada) wezmą udział m.in. prof. Emmanuelle Charpentier, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 2020 roku oraz laureaci nagrody Balzana – astrofizyk prof. Heino Falcke i genetyk ewolucyjny prof. Eske Willerslev.
 
–  Building Bridges to wydarzenie, podczas którego rokrocznie spotykają się wybitni myśliciele i światowej sławy naukowcy, by dzielić się przełomowymi pomysłami i odkryciami. Z radością będziemy gościć ich we Wrocławiu. Program konferencji zbudowany został wokół zagadnień, które są dziś w centrum społecznej debaty, czyli m.in. sztucznej inteligencji, transformacji energetycznej i zrównoważonego rozwoju – mówi prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej i dyrektor Academia Europaea Wrocław Hub organizującego 35. edycję sympozjum.

 
Ważnym wydarzeniem podczas konferencji będzie wykład prof. Emmanuelle Charpentier, francuskiej mikrobiolożki, biochemiczki i genetyczki. W 2020 r., wspólnie z Jennifer A. Doudną, otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie jednego z najprecyzyjniejszych narzędzi do edycji genów. CRISPR-Cas9 zrewolucjonizowało naukę, torując drogę innowacyjnym terapiom nowotworowym i przybliżając nas do możliwości leczenia chorób dziedzicznych. W czasie sesji plenarnej wystąpi prof. Monika Bello, kuratorka i szefowa działu sztuki w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN, która omówi powiązania sztuki i nauki.
 
Gośćmi sympozjum będą także prof. Heino Falcke, wybitny astrofizyk teoretyczny i radioastronom, współautor przełomowych badań nad czarnymi dziurami i cząstkami kosmicznymi oraz prof. Eske Willerslev, ekspert od genetyki starożytnych populacji, który we Wrocławiu opowie o wczesnym etapie zasiedlania Ameryk.
 
Trzydniowa konferencja to łącznie 21 sesji plenarnych i dwa panele dyskusyjne dla naukowców zrzeszonych w Academia Europaea.
 
Otwarty wykład o zrównoważonym rozwoju globalnego przemysłu
 
Częścią konferencji będzie otwarty wykład „Sustainability: what do we have to do next?”, który wygłosi prof. Steve Evans, dyrektor ds. badań nad zrównoważonym rozwojem na Uniwersytecie w Cambridge. Naukowiec we współpracy ze światowymi koncernami bada to zagadnienie od wielu lat. Wydarzenie jest organizowane w ramach Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego PWr. Wszystkich zainteresowanych tą tematyką zapraszamy we wtorek, 26 listopada, do auli PWr (bud. A-1). Początek o godz. 10. Obowiązują wcześniejsze zapisy.
 
Building Bridges to coroczna konferencja naukowa organizowana przez Academia Europaea (AE) – pozarządową organizację zrzeszającą ponad 5,5 tys. naukowców z całego świata. Instytucja działa od 1988 roku. Jej celem jest promowanie badań, a także doradzanie rządom i organizacjom międzynarodowym w sprawach naukowych.
Program wydarzenia na stronie konferencji

Dodaj komentarz

Komentarze (0)