UWr pamięta o zmarłych członkach wspólnoty

sobota, 30.10.2021 11:00 717 0

W pierwszych dniach listopada szczególnie wiele uwagi poświęcamy tym, którzy od nas odeszli. Członkowie wspólnoty Uniwersytetu Wrocławskiego pamiętają o swoich poprzednikach, zmarłych wykładowcach akademickich. 

Jak co roku Komitet Opieki nad Grobami Osób Zasłużonych dla Uniwersytetu Wrocławskiego zorganizował akcję Akademicki Znicz Pamięci. Opiekujemy się mogiłami, a przez 1 listopada zapalamy znicze i składamy kwiaty na grobach zmarłych profesorów. 

Jak mówi przewodniczący Komitetu, prof. Wojciech Browarny: - Co roku przychodzą pracownicy, doktoranci, studenci, a także emerytowani profesorowie, żeby pomagać, ale też trochę wspominać. Pamięć jest ważna. Dbamy więc o to, by utrzymać ten materialny znak przeszłości. Im więcej jest materialnych śladów przeszłości, tym łatwiej jest potrzymać pamięć. 

W tym czasie Uniwersytet Wrocławski szczególnie wspomina tych, którzy odeszli od nas w poprzednim roku akademickim. To im pomiędzy 29 października a 1 listopada poświęcamy naszą stronę główną uni.wroc.pl

Jak mówi rzeczniczka prasowa UWr, dr Katarzyna Uczkiewicz: - W tych dniach chcemy szczególnie wspominać tych, którzy niestety opuścili nas w tym roku, pokazać, że ich pamiętamy, że są dla nas ważni, że będziemy kontynuować ich pracę. 

W tym minionym roku odeszli od nas: 

Stanisław Prędota (1944-2021) 

Germanista i niderlandysta, językoznawca, założyciel Katedry Języka, Literatury i Kultury Niderlandzkiej im. Erazma z Rotterdamu UWr , wieloletni wicedyrektor Instytutu Filologii Germańskiej UWr, w latach 1982-1987 prodziekan Wydziału Filologicznego UWr. Wybitny badacz leksykografii, frazeologii i paremiologii niemieckiej i niderlandzkiej. 

Henryk Pisarek (1932-2021) 

Kierownik Katedry Filozofii Marksistowskiej, a następnie Zakładu Teorii Poznania i Ontologii. W latach 1983-89 kierował Oddziałem Dolnośląskim Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 

Dorota Wolska  (1955–2021) 

Od początku kariery naukowej prof. Dorota Wolska związana była z wrocławskim kulturoznawstwem i miała znaczący wkład w jego rozwój. Kierowała Zakładem Teorii i Krytyki Kultury, przewodniczyła Radzie Dyscypliny Nauki o Kulturze i Religii. Pełniła funkcję redaktorki naczelnej „Prac Kulturoznawczych”, współtworzyła Laboratorium Humanistyki Współczesnej.  

Tomasz Wesołowski (1950-2021) 

Pełnił funkcję kierownika Zakładu Ekologii Ptaków UWr, był także twórcą i kierownikiem Pracowni Biologii Lasu UWr. Zasiadał w Radzie Naukowej Białowieskiego Parku Narodowego i w Radzie Ekologicznej przy Prezydencie RP, został też odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. 

Joanna Błaszczak (1971–2021) 

Profesor nauk humanistycznych, kierownik Pracowni Badań Eksperymentalnych nad Językiem, kierownik studiów Empirical and Theoretical Linguistics (ETHEL) oraz wieloletnia pracowniczka Instytutu Filologii Angielskiej. 

Michał Paweł Mierzejewski (1939-2021) 

Kierownik Zakładu Geologii Strukturalnej w latach 1998-2000 oraz kierownik Kierownik Zakładu Geologii Strukturalnej i Kartografii Geologicznej w latach 2001-2003. Wieloletni członek Rad naukowych Karkonoskiego Parku Narodowego i Parku Narodowego Gór Stołowych. 

Arkadiusz Wojtyła (1978-2021) 

Zastępca dyrektora ds. dydaktycznych i studenckich w Instytucie Historii Sztuki, wcześniej Kierownik Studiów Podyplomowych Historii Sztuki i Kultury, adiunkt w Zakładzie Historii Sztuki i Kultury Baroku. 

Henryk Samsonowicz (1930-2021) 

Był wybitnym polskim historykiem mediewistą, nauczycielem akademickim, opozycjonistą w czasach PRL oraz ministrem edukacji w latach 1989–1991. Był także doktorem honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego. W 2010 roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Orderem Orła Białego. 

Bernard Jancewicz (1943-2021) 

Bernard Jancewicz był uczniem profesora Jana T. Łopuszańskiego (1923–2008) – wybitnego fizyka, twórcy polskiej szkoły kwantowej teorii pola. Na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego studiował w latach 1961–1966. Od 1967 roku należał do Towarzystwa Miłośników Wrocławia i Komisji Nazewnictwa Ulic.  

Jan Cygan (1927-2021) 

Prof. Jan Cygan był wybitnym specjalistą w zakresie historii języka angielskiego, autorem wielu niezwykle cenionych monografii naukowych oraz redaktorem naczelnym czasopisma naukowego „Anglica Wratislaviensia”. Profesor był twórcą i kierownikiem Katedry Filologii Angielskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. 

Ilias Wrazas (1951–2021) 

Pracę w Instytucie studiów śródziemnomorskich rozpoczął w 2006 r. W 2011 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, specjalność: literatura i kultura nowogrecka W tym samym roku objął kierownictwo nowo utworzonego Zakładu Neohellenistyki i Studiów Bliskowschodnich.  

Jacek Petelenz-Łukasiewicz (1934-2021) 

Długoletni Kierownik Zakładu Literatury Polskiej XX wieku, historyk literatury, krytyk literacki, poeta i eseista. Był członkiem Rady Naukowej Instytutu Badań Literackich PAN, Rady Redakcyjnej „Odry” oraz Przewodniczącym Jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius”.  

Jan Gutowicz (1948-2021) 

Był dyrektorem Instytutu Genetyki i Mikrobiologii Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego w latach 2010–2016 oraz kierownikiem Zakładu Fizykochemii Drobnoustrojów w latach 2001-2018. Prowadził badania dotyczące m.in. roli enzymów proteolitycznych w procesach rozwoju nowotworów. 

Maria Malicka-Błaszkiewicz (1941-2021) 

Profesor Maria Malicka-Błaszkiewicz urodziła się w 1941r. we Lwowie. Ukończyła studia wyższe na kierunku biologia, na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 1963 roku jest związana z ówczesnym Instytutem Biochemii i Biologii Molekularnej UWr., od 2006 roku Wydziałem Biotechnologii.  

Władysław Misiak (1936-2021) 

Swoją karierę naukową rozpoczynał na Uniwersytecie Wrocławskim, prodziekan Wydziału Filozoficzno-Historycznego, współtwórca Wydziału Nauk Społecznych, współzałożyciel Instytutu Socjologii UWr i twórca oraz twórca i pierwszy kierownik Zakładu Socjologii Miasta i Wsi.  

Dariusz Tarnawski (1953-2021) 

Wybitny specjalista z zakresu taksonomii i systematyki, biologii i ekologii chrząszczy sprężykowatych w ujęciu światowym. Biolog środowiskowy i konserwatorski, którego zainteresowania dotyczyły takich obszarów jak ochrona bioróżnorodności, saproksyliczne gatunki chrząszczy oraz wycena i ocena zasobów przyrodniczych.  

Alicja Keplinger (1961-2021) 

Adiunkt w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego, zastępca dyrektora w latach 2008-2012. W ostatnich dwóch latach zbierała materiał do książki, która miała być poświęcona portretom psychologicznym matek w oczach ich dorosłych dzieci.  

Tadeusz Bednarski (1949-2021) 

Emerytowany profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, zatrudniony w latach 2002-2020 w Instytucie Nauk Ekonomicznych, znany i ceniony matematyk, specjalista w zakresie zastosowań statystyki matematycznej. 

Janusz Jaskóła (1961-2021) 

adiunkt w Zakładzie Filozofii Współczesnej, był jako nauczyciel akademicki związany z Uniwersytetem Wrocławskim od 1992 r. Był autorem 32 prac naukowych, m.in. książki „Światy możliwe jako uprawomocnienie filozofowania: Platon” (Wrocław 2000). 

Józef Kosian (1935–2021) 

Były Prodziekan ds. Studenckich Wydziału Nauk Społecznych, Kierownik Zakładu Filozofii Człowieka w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego. Prodziekan do spraw studenckich Wydziału Nauk Społecznych, wieloletni kierownik Zakładu Filozofii Człowieka w Instytucie Filozofii.  

Stanisław Ciesielski (1954-2020) 

Pracownik Instytutu Historycznego, znakomity historyk XX wieku, wybitny badacz historii ZSRR. 

Profesor Stanisław Ciesielski był absolwentem naszej uczelni.W 2010 r. pojawiło się fundamentalne dzieło o historii GUŁagu jego pióra. Ostatnią, wydrukowaną w 2018 r. publikacją książkową była licząca pół tysiąca stron monografia „Stalin a historia”. 

Jacek Piasecki (1946-2021) 

Klimatolog, badacz obszarów polarnych, wybitny specjalista z zakresu mikroklimatu jaskiń, miłośnik Tatr i Afryki. Wieloletni nauczyciel akademicki w Zakładzie Klimatologii i Ochrony Atmosfery, inspirujący dydaktyk, wychowawca kilku pokoleń wrocławskich klimatologów. 

Bogusław Bednarek (1950-2021) 

Wieloletni pracownik Instytutu Filologii Polskiej, znany jako prowadzący „Labirynty kultury”, cykl telewizyjnych programów kulturalnych. Zajmował się kulturą średniowiecza (zwłaszcza eposami i sagami skandynawskimi) oraz literaturą baroku. 

Ewa Pitak  

ukończyła studia Bibliotekoznawcze na Uniwersytecie Wrocławskim w 1973 roku, broniąc pracy magisterskiej o drukarstwie rodziny Schedlów w seminarium prof. dr. Bronisława Kocowskiego. Całe swoje życie zawodowe związała z Biblioteką Uniwersytecką 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)