"Traviata" w Operze Wrocławskiej

piątek, 15.11.2019 12:10 4232 0

Po premierze „Traviaty” Giuseppe Verdiego na zakończenie sezonu artystycznego 2018/2019 w formie superwidowiska na placu Wolności we Wrocławiu, reżyserka Grażyna Szapołowska podjęła próbę przeniesienia go na teatralną scenę Opery Wrocławskiej. W konferencji przed premierą "Traviaty", zorganizowanej 14 listopada, uczestniczyła reżyserka spektaklu Grażyna Szapołowska, dyrygent Adam Banaszak, scenografka i kostiumolożka Ewa Kochańska oraz Andrzej Lampert odtwórca roli Alfreda. Premiera 17 listopada.

Traviata" Giuseppe Verdiego jest jedną z najczęściej wystawianych i najbardziej poruszających oper na świecie. Swoją prapremierę miała w Wenecji w 1853 r., libretto powstało na podstawie "Damy Kameliowej" Aleksandra Dumasa - syna. Nie przypadła wówczas do gustu widowni, prawdopodobnie ze względu na wzbudzający zdziwienie odważny realizm przedstawionego tam świata. Historia uczucia Violetty i Alfreda jednak przetrwała, jak podkreśla dyrygent Adam Banaszak, nie tylko dzięki „niezwykłemu dramaturgicznemu talentowi i intuicji Verdiego, ale także uzupełnieniu partytury przez włoską tradycję operową, wydobywającą pełny obraz tego dzieła”. Siłą widowiska Grażyny Szapołowskiej ma być znakomita obsada, wymarzony zespół solistów, który zapewni widzom wiele wzruszeń i satysfakcji.

- Jest to moja szósta inscenizacja „Traviaty”, opera należy do moich ulubionych, najdłużej śpiewanych w życiu. Osobiście szukam w operze prawdy. Postać Alfreda jest niezwykle autentyczna, z pewnością jest to człowiek porywczy, ale także romantyk, szczerze kochający, w ten sposób staram się przedstawiać tę postać. Kocha do samego końca, pozostaje wierny pomimo burz, bardzo się z nim identyfikuję – mówił Andrzej Lampert.
„Traviata” wystawiana jest wrocławskiej publiczności w 200. rocznicę urodzin Giuseppe Verdiego.

 Dyrygent: Adam Banaszak, reżyseria: Grażyna Szapołowska, choreografia i ruch sceniczny: Karol Urbański, scenografia i kostiumy: Ewa Kochańska, reżyseria świateł: Tomasz Filipiak, projekcje multimedialne: Piotr Maruszak, kierownictwo chóru: Anna Grabowska-Borys.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)