[REPERTUAR] Sezon 2021 w DCF

sobota, 18.9.2021 13:14 313 0

Kilkadziesiąt filmowych nowości, spotkania z twórcami, festiwale i przeglądy, a także rozmowy o kinie i literaturze – tak zapowiadają się najbliższe jesienno-zimowe miesiące w kinach Dolnośląskiego Centrum Filmowego. Po wakacyjnej przerwie wracają cykle filmowe – zarówno we Wrocławiu, jak i w kinach DCF w Wałbrzychu, Jeleniej Górze i Legnicy. Ruszają też na nowo programy edukacyjne dla uczniów wrocławskich szkół.

W jesienno-zimowym repertuarze kin Dolnośląskiego Centrum Filmowego znajdą się polskie i zagraniczne nowości, a wśród nich „Nie czas umierać” - najbardziej i najdłużej wyczekiwany film o agencie 007.

- Nowego Bonda powitamy z honorami w strojach wieczorowych i z lampką Martini, oczywiście  wstrząśniętego, nie zmieszanego. Noc z Jamesem Bondem otworzy film „Spectre”, który pokażemy 30 września o godz. 21:00, a tuż po północy 1 października widzowie kina DCF jako jedni z pierwszych zobaczą „Nie czas umierać” – mówi Jarosław Perduta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego.

Jesienią w repertuarach kin Dolnośląskiego Centrum Filmowego znajdą się także inne długo wyczekiwane filmy, a wśród nich „Wesele” Wojciecha Smarzowskiego, „Diuna” Denisa Villeneuve, czy „Dom Gucci” Ridleya Scotta.

- Pokażemy też filmy, które zostały dofinansowane przez Wrocławski Fundusz Filmowy, a tym samym są naszymi koprodukcjami. 17 października zaprosimy na uroczystą premierę najnowszego filmu w reżyserii Łukasza Grzegorzka „Moje wspaniałe życie” z Agatą Buzek, Jackiem Braciakiem i Adamem Woronowiczem w rolach głównych. Autorką zdjęć do filmu jest wrocławianka Weronika Bilska, a za scenografię odpowiada wrocławska scenografka Jagna Dobesz  – dodaje Jarosław Perduta.

„Moje wspaniałe życie” jest jednym z pięciu filmów koprodukowanych przez DCF, które znalazły się w konkursie 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Obok niego festiwalowa publiczność zobaczy także inne koprodukcje DCF-u: „Powrót do Legolandu” w reżyserii Konrada Aksinowicza, „Przejście” będące debiutanckim filmem Doroty Lamparskiej, „Sonata” w reżyserii debiutanta Bartosza Blaschke oraz „Skafander Klingerta” Artura Wyrzykowskiego - jedyna animacja w Konkursie Filmów Pełnometrażowych

FESTIWALE, PRZEGLĄDY I CYKLE

Do kina DCF wracają też festiwale i przeglądy. W piątek 17 września rozpoczął się jubileuszowy X Międzynarodowy Przegląd Filmów Animowanych Dzieci i Młodzieży Halo Echo 2021, a już 26 września DCF po raz pierwszy zaprosi na Dzień Języków Europejskich organizowany wspólnie z przedstawicielstwem Komisji Europejskiej we Wrocławiu. Będą mu towarzyszyć pokazy filmów „Podwójne życie Weroniki” (reż. Krzysztofa Kieślowskiego), „O jednego więcej” (reż. Paolo Sorrentino) i „Amelia” (reż. Jean-Pierre Jeunet). Po filmach o godz. 20:00 w Piano Barze odbędzie się Wieczór z poezją Tadeusza Różewicza w językach europejskich. Wiersze poety czytać będą aktorzy wrocławskich scen teatralnych: Marta Zięba, Janka Woźnicka, Agata Kucińska, Anna Kieca, Anna Krotoska, Wisław Cichy, Konrad Imiela i Wojciech Ziemiański. Te same wiersze zaprezentują także w swoich językach ojczystych obcokrajowcy mieszkający we Wrocławiu.

- Na spotkania z Tadeuszem Różewiczem zaprosimy także w listopadzie. Podczas uroczystej gali, która będzie zwieńczeniem konkursu poetyckiego, wręczone zostaną specjalne nagrody Róże Różewicza. Setną rocznicę urodzin poety świętujemy każdego dnia we wszystkich naszych kinach. Przed każdym seansem prezentujemy wybrane wiersze poety w interpretacji aktorów dolnośląskich teatrów – mówi Jarosław Perduta.

Jesienią DCF zaprosi także na Mobile Photo Trip, festiwal Maksymiliany (wcześniej Niepokalanów). Tradycyjnie 11 listopada w kinie DCF odbędzie się Filmowa Noc Niepodległości z okolicznościowym koncertem muzycznym.

W grudniu w DCF-ie zagoszczą najlepsze filmy festiwalu Afrykamery. Planowane są też dwa krótkie przeglądy filmowe poświęcone Tadeuszowi Różewiczowi i Stanisławowi Lemowi.

Po wakacyjnej przerwie wracają także stałe cykle DCF-u: DKF „Centrum”, Książka na ekranie”, „Młodzieżowy Klub Filmowy”, „Filmowe Szaleństwo” i „Kino Ukraina”. Kolejnymi gośćmi Magda Filmowego będą: we wrześniu Tomasz Ziętek („Żeby nie było śladów”), a w listopadzie Mateusz Damięcki („Furioza”).

- Cieszymy się, że mimo obostrzeń i niepewności związanych z pandemią, widzowie wracają do kin. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że powrót do frekwencji z poprzednich lat to proces, który potrwa wiele miesięcy. Nasze kina od marca 2020 roku zamknięte były w sumie przez 15 miesięcy i nie przetrwalibyśmy, gdyby nie wsparcie, które otrzymaliśmy od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego – mówi Jarosław Perduta. 

Dolnośląskie Centrum Filmowe w dalszym ciągu realizuje projekt modernizacji kin. W tym roku zakończono już pierwszy etap remontu kina „Pionier” w Żarach, a zdobyte dofinansowanie pozwoliło na ogłoszenie przetargu na zakup nowego laserowego projektora do sali Lalka i wymianę ekranu w sali Warszawa.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)